Verbatim Store’n’Go kontra Verbatim GT SuperSpeed – kto wygra?

Znany producent pamięci – Verbatim, użyczył nam do testów dwa dyski przenośne: model Store’n’Go 500GB oraz GT SuperSpeed 500GB. Sprawdzimy czym się różnią i czy są warte zakupu. Zapraszam do recenzji.

Verbatim_gt_store_2

Oba urządzenia zapakowane są w jednorazowe blistry. Jest to słabe zabezpieczenie podczas transportu, warto więc pomyśleć o umieszczeniu sprzętu w dodatkowym pudełku.

Verbatim_gt_store_3

Oba zestawy składają się z dysku, kabla USB 3.0 i instrukcji obsługi.

Verbatim Store’n’Go 500 GB

Specyfikacja

Zasilanie: Zasilanie z magistrali przez przewód USB 3.0
Interfejs: Porty USB 3.0/2.0
Szybkość przesyłania danych: do 480 Mbitów/sekundę (prędkość magistrali USB)
Prędkość obrotowa: 5400 obr./min
Bufor: 8 MB lub większy
Wielkość pamięci: 500 GB
Wymiary: 116mm x 80mm x 13mm (dł. x szer. x wys.)
Ciężar produktu: 150g

Verbatim_gt_store_4

Verbatim Store’n’Go dosępny jest aż w 12 wersjach kolorystycznych, widać więc, że producent robi tutaj ukłon w kierunku płci pięknej, dla której zwykła czerń będzie niewystarczająca. Bardzo ciekawe są także nazwy kolorów np. wulkaniczny pomarańczowy, czy też eukaliptusowy zielony. W nasze ręce trafił kolor Silvertree Green. Ja nazwałbym go morskim.

Verbatim_gt_store_5
Store’n’Go jest bardzo ładnie wykonany i świetnie spasowany. Nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi. Od góry producent umieścił swoje logo, od frontu znajdziemy gniazdo USB 3.0, oraz niewidoczną diodę LED, która daje o sobie znać dopiero po podłączeniu do komputera. Na spodzie 4 wypustki zapewniające niewielką przestrzeń pomiędzy podłożem a samym urządzeniem, tak żeby możliwy był przepływ powietrza i urządzenie nie grzało się. Znajdziemy tu także nalepkę z modelem, serią i innymi informacjami.

Verbatim_gt_store_6

Dla zwiększonego bezpieczeństwa dostarczane jest oprogramowanie Nero BackItUp Essentials umożliwiające wykonywanie kopii zapasowych dysku twardego laptopa lub komputera stacjonarnego. Dzięki programowi BackUp Essentials można tworzyć kopie zapasowe wszystkich plików, folderów i dysków w dowolnym momencie lub zaplanować automatyczne tworzenie kopii zapasowych w określonym czasie, aby zapewnić jeszcze większy poziom bezpieczeństwa.

Przenośne dyski twarde Verbatim Store 'n’ Go Portable Hard Drives są również wyposażone w oprogramowanie Green Button zapewniające oszczędność energii. Oprogramowanie Green Button wstrzymuje dysk twardy, gdy jest on nieaktywny, zapewniając zwiększenie wydajności i oszczędności energii.

Dostępne są 3 opcje „uśpienia”. Ustaw tryb wstrzymania włączany po 10 minutach użycia lub stosując przyrosty 10-minutowe do maksymalnego czasu 120 minut. Można ustawić natychmiastowe wstrzymywanie dysku, klikając dwukrotnie ikonę Green Button dostępną na pulpicie. Można również wyłączyć wstrzymywanie dysku, wybierając opcję „Never Suspend the disk”.

Verbatim GT SuperSpeed 500 GB

Specyfikacja

Zasilanie: Zasilanie z magistrali przez przewód USB 3.0
Wymiary produktu: 126 mm x 80.7 mm x 13.1 mm (dł. x szer. x wys.)
Waga produktu: 150 g
Interfejs: Port USB 3.0/USB 2.0/USB 1.1
Szybkość przesyłania danych: do 5000 Mbitów/sekundę (prędkość magistrali USB 3.0)
Prędkość obrotowa: min. 5400 obr./min
Bufor: 8 MB lub większy

Verbatim_gt_store_7

Verbatim GT SuperSpeed dostępny jest w dwóch kolorach – czerwonym i niebieskim. Do testów otrzymaliśmy pierwszą wersję. Przez środek biegną dwa białe pasy rozdzielone cienką czerwoną linią. Wygląd dysku wzorowany jest na sportowej wersji Mini Coopera, na stronie producenta znajdziemy zdjęcia z autem. Od frontu po bokach umieszczono dwie okrągłe czerwone diody LED, mające imitować światła samochodu.

Verbatim_gt_store_8
Przy lewej diodzie znajduje się przycisk HOLD służący do przełączania urządzenia w tryb tylko do odczytu. Po prawej stronie umieszczono gniazdo USB 3.0.

Verbatim_gt_store_9
Od spodu producent umieścił cztery antypoślizgowe stopki, zapewniające urządzeniu dobrą przyczepność i przepływ powietrza pod urządzeniem, oraz nalepkę z modelem i innymi danymi.
Całość prezentuje się bardzo dobrze i spodoba się osobom szukającym czegoś ciekawszego od zwykłego dysku do przenoszenia danych. Wykonanie nie budzi zastrzeżeń, wszystko jest idealnie spasowane, a jakość materiałów jest wysoka.

Podobnie jak w przypadku dysku Store’n’Go – GT SuperSpeed wyposażono w oprogramowanie Nero Backup, Green Button Energy Saving oraz oprogramowanie do formatowania.

Platforma testowa

platforma_testowa

Wyniki testów

Do testów użyłem trzech programów: AS SSD Benchmark, Cristal Disk Mark i ATTO Disk Benchmark.

AS SSD Benchmark

Verbatim GT SuperSpeed Verbatim Store’n’Go
Odczyt Zapis Odczyt Zapis
Seq 114,24 MB/s 115,28 MB/s 101,43 MB/s 96,92 MB/s
Acc Time 17,267 ms 8,092 ms 17,297 ms 8,529 ms

 

Cristal Disk Mark

Verbatim GT SuperSpeed Verbatim Store’n’Go
Odczyt Zapis Odczyt Zapis
Seq 119,8 MB/s 119,6 MB/s 106,2 MB/s 106,2 MB/s
512K 40,20 MB/s 49,76 MB/s 37,91 MB/s 20,07 MB/s

 

ATTO Disk Benchmark

Verbatim GT SuperSpeed Verbatim Store’n’Go
Odczyt Zapis Odczyt Zapis
32KB 122,9 MB/s 119,1 MB/s 108,9 MB/s 105,2 MB/s
512K 119,8 MB/s 118,8 MB/s 107,8 MB/s 106,5 MB/s
8192K 122,1 MB/s 119,5 MB/s 107,5 MB/s 106,9 MB/s

Jak widać na powyższych wynikach oba dyski są szybkie. Jednak wszystkie konkurencje wygrywa Verbatim GT SuperSpeed i to ze sporą przewagą. Odczyt w przypadku Store’n’Go jest o jakieś 13 MB/s wolniejszy, podobnie zapis. Czasy dostępu przy obu dyskach są na tym poziomie z minimalną przewagą GT SuperSpeed.

Oba dyski działają cicho, a podczas wykonywanych testów nie grzały się.

Backupowanie jest łatwo konfigurowalne i działa poprawnie. Podobnie jak funkcja Green Button.

Verbatim_gt_store_10

Podsumowanie

Verbatim GT SuperSpeed i Verbatim Store’n’Go to bardzo dobrze wykonane i szybkie dyski. Oba urządzenia mają atrakcyjny wygląd i znajdą swoich zwolenników. Pod względem szybkości lepszy jest jednak GT SuperSpeed, ma także dłuższy przewód USB, co dla niektórych może mieć znaczenie. Różnica w cenie to zaledwie 5 zł na korzyść Store’n’Go. Oba dyski są godne polecenia, jednak wyższą ocenę otrzyma Verbatim GT SuperSpeed.

Verbatim Store’n’Go 500GB
Sprawdź cenę

ocena8

Verbatim GT SuperSpeed 500GB
Sprawdź cenę

ocena9

 

 

 

wujekpoleca
Sprzęt do testów udostępnił
verbatim_logo