Verbatim Store 'n’ Go OTG Micro Drive 16GB – test

Nowa pamięć przenośna Verbatima posiada złącze USB 3.0 oraz złącze microUSB. W jakim celu w jednym urządzeniu dwa różne złącza USB? To bardzo proste – po to, by móc pamięć podłączyć do komputera, telewizora, wykorzystując standardowe złącze USB, a także po to, by za pomocą microUSB móc pamięć podłączyć do smartfona, czy tabletu. Co umożliwia takie połączenie i jak szybka jest pamięć Verbatima dowiecie się z poniższej recenzji.

Specyfikacja

  • Wymiary: 28.55 x 14.9 x 5.4mm (D x S x W)
  • Waga: 3.6 grama
  • Format: FAT 32
  • Szybkość odczytu: do 110MB/sec

Verbatim_OTG_Micro_Drive_16GB_2

Opis

W niebiesko białym blistrze znajdziemy pamięć Verbatim Store 'n’ Go OTG Micro Drive o pojemności 16GB, oraz smycz, dzięki której możemy ją przyczepić np. do kluczy i zawsze mieć przy sobie.

Verbatim_OTG_Micro_Drive_16GB_3

Pamięć jest metalowa i została wyposażona w plastikową zatyczkę, która zabezpiecza złącze microUSB. Ktoś postarał się, żeby nawet zatyczka nie wyglądała topornie, lecz swoją obecnością była dopełnieniem właściwego urządzenia. Producent zdecydował, że będzie ona przeźroczysta, a góra jest zagięta i opada łukiem ku dołowi. Całość wygląda bardzo ładnie i stylowo. Zarówno pamięć jak i zatyczka wyposażono w oczko, przez które możemy przeciągnąć smycz. Dzięki temu nie zgubimy nie tylko pamięci ale także zatyczki.

Verbatim_OTG_Micro_Drive_16GB_4

Jedynymi oznaczeniami znajdującymi się na pamięci jest niewielkie logo producenta i pojemność wynosząca 16 GB (dostępne są też wersje 32GB i 64GB).

Wrażenia z testów

Do testów wykorzystałem smartfona ze złączem microUSB, oraz laptopa z gniazdem USB 3.0 i starszym 2.0.

Testy wydajności przeprowadzone zostały przy pomocy dwóch programów: AS SSD BENCHMARK i Crystal Disk Mark.

Poniżej wyniki uzyskane na USB 3.0

AS SSD BENCHMARK

Odczyt sekwencyjny: 113,32 MB/s
Zapis sekwencyjny: 9,03 MB/s

Crystal Disk Mark

Odczyt sekwencyjny: 114,7 MB/s
Zapis sekwencyjny: 16,5 MB/s

Poniżej wyniki uzyskane dla USB 2.0

AS SSD BENCHMARK

Odczyt sekwencyjny: 32,73 MB/s
Zapis sekwencyjny: 8,73 MB/s

Crystal Disk Mark

Odczyt sekwencyjny: 29,12 MB/s
Zapis sekwencyjny: 16,43 MB/s

Jak widać w powyższych testach pamięć posiada bardzo dobrą prędkość odczytu, która w przypadku korzystania z USB 3.0 oscyluje w granicach 113 MB/s, a w przypadku USB 2.0 osiąga pełną prędkość czyli okolice 32 MB/s. Gorzej wygląda prędkość zapisu, która i w przypadku USB 3.0 i 2.0 pozostaje na podobnym poziomie i zależnie od zastosowanego programu waha się między 9 – 16 MB/s. Mogłoby być lepiej, ale nie ma też co narzekać. Do zgrywania danych ze smartfona czy tabletu w zupełności wystarczy. Testy ze smartfonem wykazały, że zrzucenie ze smartfona 100 MB plików mp3 zajmuje 15 sekund.

Verbatim_OTG_Micro_Drive_16GB_5

Pamięć po podłączeniu do smartfona jest bardzo szybko wykrywana i prawie natychmiast gotowa do użycia. Podobnie zachowuje się po podłączeniu do komputera. Jej wielkość sprawia, że zmieści się dosłownie wszędzie. Dlatego też zawsze możemy mieć ją przy sobie. Pamięć niewątpliwie przyda się, gdy w naszym smartfonie będzie kończyło się miejsce, a potrzebujemy np. nakręcić film, czy zrobić więcej zdjęć. Dzięki Verbatim Store 'n’ Go OTG Micro Drive nie musimy nic kasować, podłączenie zajmuje dwie sekundy i już możemy ustawić zapisywanie zdjęć/filmów w podłączonej pamięci. Drugą opcją jest zrzucenie części danych na pamięć, dzięki czemu w smartfonie zwolni się potrzebne nam miejsce.

Verbatim_OTG_Micro_Drive_16GB_7

Verbatim Store 'n’ Go OTG Micro Drive bardzo ułatwia komunikację na drodze smartfon/tablet/komputer. Nie potrzeba żadnych kabli, możemy szybko i łatwo przerzucać dane pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wyposażonymi w gniazda USB bądź microUSB.

Verbatim_OTG_Micro_Drive_16GB_8

Pamięć możemy traktować także jak zwykłego pendriva. Będziemy musieli pogodzić się z przeciętną szybkością zapisu danych, za to odczyt jest bardziej niż zadowalający.

Ponieważ Verbatim Store 'n’ Go OTG Micro Drive jest metalowy obudowa lubi się podgrzać podczas pracy urządzenia. Nie wpływa to na osiągane wyniki i nie przeszkadza w pracy urządzenia.

Verbatim_OTG_Micro_Drive_16GB_6

Podsumowanie

Verbatim Store 'n’ Go OTG Micro Drive to mały, bardzo przydatny gadżet, który ma wielorakie zastosowanie. Przede wszystkim jednak jest to dodatkowa pamięć dla naszych urządzeń mobilnych. Jakość wykonania jest bardzo dobra, a szybkość działania nie budzi zastrzeżeń. Produkt Verbatima posiada dodatkowo gwarancję wieczystą, co jest dodatkowym atutem.

Nasza ocena

ocena8

wujekpoleca

Sprzęt do testów udostępnił

verbatim_logo