Test podkładki chłodzącej Zalman ZM-NC3500 Plus

Wszyscy posiadacze przenośnych komputerów mają świadomość jak bardzo ważną rolę odgrywają podstawki chłodzące. Lato zawitało wraz z wysoką temperaturą a laptopy nie są ich zwolennikami. Gorące upały działają negatywnie na nasze urządzenia elektroniczne, zmniejszając ich żywotność, a co za tym idzie zwiększając prawdopodobieństwo awarii. Niestety nie jesteśmy wstanie zapobiec wszelkim kłopotom związanym z przegrzaniem laptopa poprzez wymianę chłodzenia. Jedynym sprzymierzeńcem staje się podstawka chłodząca z wmontowanym wentylatorem. Dlatego też przedstawiamy jeden z modeli Zalman’a ZM-NC3500 Plus, wspierający wydajny system chłodzenia naszych komputerów, zapewniający im stabilne położenie, a także posiadający głośnik, co jest cechą niecodzienną.6

Podkładka chłodząca zapakowana została w duże pudełko z rączką służącą do swobodnego przenoszenia umieszczonego w nim produktu. W środku znajdziemy oczywiście podkładkę, instrukcję obsługi oraz kabel zasilający z wtykami mini-USB i 4-portowy hub USB 2.0. Zestaw jest wystarczający, bo czego innego możemy się spodziewać po tego rodzaju sprzęcie.

5

Zarówno wykonanie jak i estetyczny wygląd wzbudzają podziw. Mogłoby się wydawać że niewiele można oczekiwać w sferze wyglądu. Powierzchnia podkładki wykonana została z perforowanej siatki (mesh) z wbudowanym wolnoobrotowym wiatrakiem mierzącym 220mm. Całość całkiem dobrze komponuje się poprzez połączenie czerni z szarością. Design imituje sprzęt wysokiej jakości i trwałej konstrukcji. Spód urządzenia zrobiono z trwałego plastiku na którym umieszczono podkładki antypoślizgowe, wspomagające stabilność. Po stronie prawej znajdziemy przyciski odpowiadające za regulację i włącznik głośności.

2

Wymiary podkładki wynoszą 363 x 415 x 56 mm (odpowiednio: dł. x szer. x wys.). Idealna dla notebooków o przekątnych od 12”-17”. Głośnik umieszczony jest w tylnej części podstawki. Na tubie z kolei można znaleźć gniazdo zasilacza, którego niestety zabrakło w wyposażeniu. Poza tym umieszczono tutaj 4-portowy hub USB 2.0, wtyk zasilający mini USB oraz regulację obrotów wentylatora. Na zadowolenie niepodważalnie wpływa fakt, że podkładka nadaje się do użytku nie tylko na biurku ale i w innych dogodnych dla użytkownika miejscach. Dzięki podkładkom antypoślizgowym trzyma się stabilnie, jak zarówno sam laptop, dzięki czemu czujemy komfort pracy i jesteśmy pozbawieni wszelkich obaw, związanych z niechcianymi upadkami naszego sprzętu poprzez jego wyślizgniecie. Wentylator z kolei zasilany jest poprzez wejścia USB, które niestety w przypadku gdy są umieszczone bardzo blisko siebie, nie mają prawa bytu ze względu na rozszerzone końcówki wtyczek od kabli. W przypadku gdy mamy więcej portów USB w komputerze rozmieszczonych w odpowiedniej odległości, problem znika.3

Komfort pracy i podwyższenie standardów podkładki chłodzącej podnosi wbudowany głośnik dobrej jakości. Dźwięk jest nienaganny, czysty i głęboki. Nie ma konieczności zmiany nagłośnienia w przypadku gdy oglądamy film, czy słuchamy niewymagającej muzyki. Pasmo przenoszenia ma wartość od 0 Hz do 20 kHz, co jest nietypowe. Nie ma powodów by narzekać na tony wydobywające się z ZM-NC3500 Plus. Głośnik robi naprawdę bardzo dobre wrażenie i znacznie podnosi ocenę całego sprzętu.

1

Test:

Testy przeprowadziliśmy w dwóch etapach. Temperaturę weryfikowaliśmy programem Everest Ultimate Edition.

W pierwszym etapie sprawdziliśmy temperaturę bez podstawki chłodzącej. Do obciążenia naszego laptopa użyliśmy takich programów jak przeglądarki Firefox, komunikatora, dodatkowo uruchomiliśmy kilka benchmarków, zwiększając temperaturę laptopa.

Wyniki z pierwszego etapu:

Procesor: 49 stopni

Dysk: 41 stopni

Procesor Graficzny: 53 stopni

W drugim etapie użyliśmy podstawki chłodzącej Zalman ZM-NC3500 Plus, tak jak w pierwszym etapie również obciążyliśmy nasz sprzęt dodatkowym oprogramowaniem.

Procesor: 40 stopni

Dysk: 35 stopni

Procesor Graficzny: 48 stopni

Podsumowanie:

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że podkładka Zalman ZM-NC3500 Plus słusznie znalazła się na półce produktów premium. Wysoka jakość, solidne wykonanie i zaskakująca funkcjonalność przekłada się na cenę sprzętu. Niemniej jednak, jego wartość jest adekwatna do wyceny. Przyszły posiadacz podkładki z pewnością będzie w pełni zadowolony ze wszystkich korzyści jakie ze sobą niesie. Duży wentylator z regulowaną prędkością obrotową i dobrej jakości głośniki to najistotniejsze z nich. Całość idealnie ze sobą współgra, zatem prezentowana podkładka godna jest polecenia każdemu wymagającemu użytkownikowi.

Cena:

Cena: od 180 zł

Ocena:

ocena8