Test nawigacji samochodowej Garmin Nuvi 3490LMT

W okresie wakacyjnych wyjazdów dostaliśmy do testów bardzo przydatne urządzenie a mianowicie nawigację. Garmin Nuvi 3490LMT to urządzenie, które może zainteresować klienta nowoczesnym wyglądem, dożywotnią aktualizacją map oraz informacjami o ruchu drogowym. Czy warta jest uwagi mimo wysokiej ceny? Sprawdziliśmy i przedstawiamy poniżej recenzję.

garmin3

Nawigacja dotarła do nas w oryginalnym opakowaniu, odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniem w trakcie transportu. W skład zestawu wchodzą:

– Nüvi 3490LMT
– Fabrycznie załadowane mapy City Navigator® NT całej Europy
– Bezterminowa subskrypcja map i komunikatów o ruchu (informuje o niej oznaczenie „LMT” umieszczone na pudełku po numerze modelu)
– Cyfrowy odbiornik komunikatów drogowych 3D Traffic z przewodem zasilającym z gniazda zapalniczki
– Zasilany uchwyt z mechanizmem zwalniającym
– Kabel USB
– Skrócony podręcznik użytkownika
garmin4
Garmin Nuvi 3490LMT to model o przekątnej wyświetlacza 4,3” i rozdzielczości 800×480 pikseli. Przy takiej wielkości ekranu jakość wyświetlanego obrazu jest naprawdę wysoka. Konstrukcja posiada wymiary: 122x74x9 [mm] i waży zaledwie 118gram.

Całość wykonana została z plastiku wysokiej jakości odpornego na zarysowania i odciski palców. Nawigacja wygląda jak bardzo dobrej jakości smartfon. Jest lekka, poręczna, a jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Głośnik umieszczono z tyłu urządzenia. Włącznik osadzony został na górnej krawędzi, z kolei na dolnej umieszczono port microUSB, za pomocą którego możemy połączyć się z komputerem. Zasilanie umieszczono w dolnej części obudowy jak i uchwyt. Do zamocowanego na szybie uchwytu podłączamy zasilanie i poprzez złącze zasilamy nawigację.
garmin6
Producent wyposażył urządzenie w dotykowy ekran. Reakcja wyświetlacza na dotyk jest w zasadzie natychmiastowa. Jest to bardzo przydatne w trakcie podróży kiedy np chcesz wyłączyć głos lektora gdy w trakcie podróży uśnie dziecko. Produkt wyposażono również w moduł wybierania głosowego, również bardzo przydatny gdy nie mamy możliwości kliknąć w ekran. Z nawigacji można korzystać w dwóch płaszczyznach poziomej i pionowej. Dzięki wbudowanemu modułowi bluetooth możemy w szybki sposób uzyskać zestaw głośnomówiący.
garmin8
Urządzenie dostępne jest wraz z zainstalowaną mapą Europy. Ogromnym atutem jest fakt, iż produkt posiada dożywotnią aktualizację map oraz informacji o ruchu drogowym. Bez dodatkowych opłat producent udostępnia aktualizowaną na bieżąco bazę fotoradarów.

Model 3490LMT posiada wiele dodatkowych funkcji: kalkulator, przelicznik jednostek, odtwarzacz muzyki i wiele innych. Nie do końca wiemy czy są one niezbędne w tym urządzeniu, ale może są tacy którzy uważają że tak.

garmin2

Na uwagę na pewno zasługuję funkcja ecoRoute. Dzięki tej funkcji możemy ustawić parametry swojego pojazdu: średnie spalanie, koszt paliwa czy ilość zatankowanej benzyny. Koszty obliczane są na podstawie długości i czasu trwania podróży. Trafność wyliczeń jest zapewne dyskusyjna ale pozwala to średnio obliczyć koszty podróży.

Samo menu nie jest skomplikowane. Po włączeniu urządzenia zobaczymy duże ikony, które pozwalają na początku wybrać adres miejsca docelowego lub przeglądać mapę. Bardzo dobre rozwiązanie zostało zastosowane przy wprowadzaniu nazwy miasta. Po wpisaniu pierwszej litery na klawiaturze podświetlają się tylko te litery, które mogą wystąpić po wprowadzonym przez nas znaku. Nasz cel można również wyznaczyć po wprowadzeniu kodu pocztowego.
garmin5
Dokładność mapy jest bardzo wysoka. Testowaliśmy nawigację na różnym obszarze Polski. Wyznaczaliśmy trasę z południowo-wschodniej Polski do Małopolski i na Pomorze. Nawigacja ani razu nie pomyliła się. Należy oczywiście ustawić dokładnie interesujące nas opcje. Czy mamy jechać autostradą czy nie, czy skorzystać z promu czy go ominąć.
Urządzenie ani raz nie zgubiło połączenia z satelitami, a przejechało z nami blisko 2000 km. Na minus zasługuje głos lektorki, który jest komputerowy i trochę to razi przy urządzeniu z tak wysokiej półki.

Niezwykle przydatną funkcją jest asystent pasa ruchu. Nawigacja Garmina dodatkowo wyposażona jest w funkcję PhotoReal czyli widok skrzyżowań ze zdjęć. Widok uruchamia się ze sporym zapasem odległości nawet do 1 km.

garmin1

Na wyświetlaczu urządzenia widoczne są wszystkie podstawowe informacje: odległość do następnego skrętu, przewidywany czas dotarcia na miejsce, aktualna prędkość, prędkość dopuszczalna, informacje o korkach oraz sterowanie komunikatami głosowymi.

Garmin nuvi 3490 to bardzo ciekawe urządzenie. Przed zakupem nawigacji zdecydowanie warto zastanowić się nad tym modelem. Nawigacja nie jest tania ale płacimy tylko przy zakupie. Przy dożywotniej aktualizacji map, bezterminowych informacjach o korkach, aktualizowanej na bieżąco bazie fotoradarów w przyszłości nie poniesiemy dodatkowych opłat. Produkt jest wykonany bardzo dobrze, nie zajmuje więcej miejsca niż smartfon. Jeśli już chcemy wydać pieniądze na nawigację warto pochylić się nad tym urządzeniem.

Cena: od 859,00 zł

ocena9wujekpoleca