Test nawigacji Mio Spirit 7500 LM

Niezależnie od tego czy jeździmy samochodem często, czy rzadko, prędzej, czy później będziemy musieli pojechać w nieznaną trasę. Niezbędna będzie wtedy mapa, a jeszcze lepsza byłaby nawigacja, która zaproponuje nam trasę i poprowadzi do celu. Taka właśnie jest nowa nawigacja Mio model Spirit 7500 LM. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

SKU (KTM) PDA-MIO SPIRIT_7500-PL_LTU
Producent Mio
Kod producenta 5413N5020015
Kod EAN 5420027525808
Gwarancja 24 miesiące
Treść gwarancji Gwarancja Mio: Pobierz
Wyświetlacz LCD 5,0″
Rozdzielczość ekranu 480 x 272 px
Moduł GPS Tak
Typ nawigacji Nawigacja samochodowa
Wydawca mapy MioMap
Zainstalowane mapy Polska
Mapy (kraje) 1
Zawartość map Polska
Czytnik kart pamięci microSDHC
Komunikaty TMC opcja – umożliwia podłączenia urządzenia TMC

Funkcje

 • Bezterminowa aktualizacja map: przez cały okres eksploatacji urządzenia Mio, maksymalnie 4 razy w roku, będziesz otrzymywać najnowsze mapy.
 • Preinstalowana baza fotoradarów: preinstalowana baza fotoradarów powiadomi Ciebie o miejscach, gdzie należy zachować dodatkową ostrożność na drodze. Baza fotoradarów jest w wersji demo, dostępna za darmo przez okres 3 miesięcy.
 • Znajdź mój samochód: zapisz lokalizację swojego samochodu i nie martw się o drogę powrotną na miejsce parkowania.
 • LearnMe Pro™: rozszerzona Funkcja LearnMe Pro™ monitoruje styl jazdy kierowcy, zapoznaje się z nim i proponuje trasy dostosowane do jego preferencji.
 • Asystent Parkowania: funkcja „Asystent Parkowania” automatycznie wyświetla listę dostępnych miejsc parkingowych, gdy pojazd znajduje się 1 km od celu.
 • Tryb pieszy: z Mio nie tylko w samochodzie. Znalazłeś się w fajnym mieście? Zrób sobie pieszą wycieczkę korzystając ze specjalnych funkcji dla podróży na piechotę.
 • Asystent pasa ruchu i widok skrzyżowań w 3D: nawigacja Mio Spirit 7500 LM w odpowiednim momencie wskaże Ci właściwy pas ruchu, abyś nie miał problemu z wykonaniem kolejnego zakrętu.  Oprogramowanie Mio Spirit 7500 LM umożliwi także realistyczny widok skrzyżowań w 3D pokazując najważniejsze znaki drogowe, aby dać Ci więcej czasu na zorientowanie  się przed zbliżeniem do zjazdu lub skrzyżowania.
 • Planowanie podróży: Mio Spirit posiada opcję planowania i porządkowania punktów przejazdowych zarówno na ekranie komputera, jak i w urządzeniu Mio. Możesz teraz ustalić trasy przejazdu i określić, które będą najbardziej optymalne.
 • W pobliżu: szybki dostęp do najbliższych POI lub zapis ulubionych miejsc.
 • Symulacja trasy w tunelu: symulacja trasy w tunelu pozwala Tobie śledzić trasę przez całą podróż.
 • Wypowiadane nazwy ulic: nie musisz martwić się o to że źle zrozumiesz lub nie doczytasz nazwy. Nawigacja sama powie Ci gdzie i kiedy skręcić, Ty musisz tylko skupić się na prowadzeniu.
 • Wypożyczalnia map: podczas krótkiej wycieczki do nieznanego kraju warto mieć ze sobą nawigację. Dzięki funkcji wypożyczania mapę można wypożyczyć na 3, 7 lub 30 dni, oszczędzając w ten sposób ponad 80% ceny jej zakupu. Oprócz Europy w wypożyczalni dostępne są również mapy USA, Kanady i Australii.

mio_spirit_7500lm_2

Mio Spirit 7500 LM zapakowana jest w czarne pudełko, w którym poza nawigacją znajdziemy mocowanie do szyby, ładowarkę samochodową, płytę z mapami, oprogramowaniem i dokumentacją, oraz instrukcję szybkiego startu. Szkoda, że do zestawu nie dołączono przewodu USB do podłączenia nawigacji do komputera, a jest on potrzebny w celu aktualizacji map. Poza tym mamy wszystko co potrzeba, by rozpocząć korzystanie z nawigacji.

mio_spirit_7500lm_3

mio_spirit_7500lm_4

Mio Spirit 7500 LM ma pięciocalowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 480 x 272px. Na przednim panelu umieszczono na dole logo producenta, z lewej strony u góry znajduje się dioda sygnalizująca poziom naładowania baterii.

mio_spirit_7500lm_5

mio_spirit_7500lm_10

Od góry znajdziemy włącznik urządzenia.

mio_spirit_7500lm_9

Z lewej strony umieszczone jest wyjście słuchawkowe, slot kart microSD i gniazdo microUSB.

mio_spirit_7500lm_6

mio_spirit_7500lm_7

Na tylnym panelu w prawym dolnym rogu znajdziemy przycisk reset, z lewej zaś strony widać sporą maskownicę głośnika, oraz schowek na rysik.

mio_spirit_7500lm_8

Nawigacja jest wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów, nic się nie ugina i nie trzeszczy. Obudowa jest zaokrąglona i dobrze się prezentuje.

Uchwyt mocowania do szyby jest solidny i pozwala na łatwą regulację położenia ekranu. Do tego możemy regulować siłę, z jaką ekran ma się przekręcać, bądź też całkowicie go unieruchomić. Przyssawka działa bardzo dobrze i podczas testów mimo jazdy po wybojach nie zdarzyło się, żeby odpadła od szyby.

Przewód ładowania ma sporą długość, możemy więc umieszczać nawigację w różnych miejscach szyby i nie powinno zabraknąć mu długości. Za to przy umieszczeniu w standardowym miejscu pośrodku szyby, część przewodu będzie nam się zwijać koło drążka zmiany biegów. Wtyczka microUSB jest wygięta pod kątem 90 stopni, tak by podłączona zajmowała jak najmniejszą przestrzeń i nie była zbyt widoczna. Wtyk jest solidny i mocno trzyma się urządzenia.

Bardzo fajnie umieszczony został rysik, który z przodu jest zupełnie niewidoczny, za to wystarczy sięgnąć ręką, by go łatwo wyjąć. Jeśli ktoś nie lubi korzystać z rysika, to jego umiejscowienie sprawi, że może całkiem o nim zapomnieć, natomiast osoby, które preferują taki sposób obsługi będą z niego zadowolone. Dla osób z większymi dłońmi rysik znacznie ułatwia precyzyjne trafianie w wybrany punkt ekranu.

Żeby włączyć Mio Spirit 7500 LM należy przytrzymać przycisk power. Przy pierwszym włączeniu zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu aktywacyjnego, który znajdziemy na opakowaniu. Po jego wpisaniu możemy rozpocząć korzystanie z urządzenia.

Ikony menu są duże i intuicyjne. Do dyspozycji mamy dwa główne ekrany, na których znajdziemy wszystkie podstawowe funkcje i ustawienia.

mio_spirit_7500lm_11

Na ekranie podstawowym mamy duże ikony „znajdź” i „mapa” – pierwsza pozwala na wpisanie adresu, do którego chcemy dojechać, natomiast druga pozwala na przejście do widoku mapy. Pod nimi mamy „moje miejsca” – czyli adresy, które dodaliśmy do ulubionych, „ustawienia” – gdzie znajdziemy główne ustawienia nawigacji, „szukaj” – wyszukiwarkę, oraz ikonę przejścia do drugiego ekranu.

mio_spirit_7500lm_13

Na nim z kolei możemy sprawdzić „plan trasy”, przeprowadzić „symulację” wprowadzonej trasy, możemy „przechwycić” punkt na mapie, wybrać tryb nawigacji: samochód osobowy, ciężarowy lub tryb pieszy, sprawdzić swoją pozycję oraz wyświetlić miejsca znajdujące się „w pobliżu”.

mio_spirit_7500lm_29

mio_spirit_7500lm_14

Sposób wybierania miejsca docelowego jest bardzo łatwy i możemy określić go na różne sposoby. Klikamy „znajdź” i przechodzimy do menu wyszukiwania adresu. Mamy możliwość wpisania słów kluczowych, podania adresu, wybrania miasta/obszaru, współrzędnych, kodu pocztowego, skrzyżowania, punktów POI lub ostatnich lokalizacji. Możliwości jest zatem sporo. Jeśli znamy dokładny adres sugeruję wybranie tej właśnie opcji.

mio_spirit_7500lm_15

Po jej wybraniu włącza się klawiatura, dzięki której możemy wpisać nazwę miejscowości, przy czym wraz z wpisywaniem nazwy pozostają tylko litery, pozwalające na znalezienie miasta umieszczonego w bazie aplikacji. Podobnie jest z nazwami ulic i ich numerami.

mio_spirit_7500lm_16

mio_spirit_7500lm_17

Po wpisaniu nazwy miasta, mamy wpisać nazwę ulicy, brakuje opcji wyznaczenia celu jako centrum miasta, dopiero po wpisaniu nazwy ulicy możemy nie podawać numeru, tylko jechać do jej centrum.

mio_spirit_7500lm_18

Po określeniu konkretnego adresu możemy dodać go do „moich miejsc”, wyszukać na mapie, bądź też kliknąć „jedź”. Podejmujemy decyzję o wyruszeniu pod wskazany adres docelowy i przechodzimy do ekranu przeliczania trasy. Nawigacja Mio Spirit 7500 LM przelicza cztery możliwe trasy i pozostawia nam wybór, z której chcemy skorzystać: najszybsza, ekonomiczna, najłatwiejsza, najkrótsza.

mio_spirit_7500lm_19

mio_spirit_7500lm_20

Wybieramy odpowiadającą nam trasę i możemy jechać. Mapa przybliża się i ustawia na naszą pozycję. Zdecydowaną większość ekranu zajmuje mapa, tak by trasa, którą podążamy była dobrze widoczna. Na górze pojawiają się komunikaty. W każdej chwili możemy włączyć opcje mapy, dzięki którym zmienimy głośność nawigacji, zbliżenie mapy, możemy zaplanować objazdy, anulować trasę, czy przejść do opcji trasy.

mio_spirit_7500lm_30

W opcjach trasy możemy zmieniać tryb nawigacji, typ trasy, typy dróg, ustawienia unikania i jeszcze kilka innych opcji.

mio_spirit_7500lm_23

mio_spirit_7500lm_24

To co najważniejsze, to możliwość włączenia unikania dróg gruntowych, płatnych czy promów.

mio_spirit_7500lm_22

Do dyspozycji jest regulacja jasności trybów dziennego i nocnego.

mio_spirit_7500lm_25

A w celu zwiększenia bezpieczeństwa nawigacja może wyświetlać dozwoloną prędkość, a także informować o jej przekroczeniu. Dostępny jest też alarm zmęczenia kierowcy, a także ostrzeżenie, by nie obsługiwać urządzenia podczas jazdy.

mio_spirit_7500lm_26

mio_spirit_7500lm_27

Nawigacja Mio 7500 LM jest prosta w obsłudze i działa szybko. Dokładnie prowadzi wyznaczoną trasą. Komunikaty głosowe są wyraźne, dodatkowo nawigacja informuje nas jaką ulicą jedziemy, czy też w jaką ulicę skręcamy.

Uważać należy na ustawienia typów dróg, po których wyznaczamy trasę. Raz zgodziłem się na jazdę drogami gruntowymi i moja trasa wypadła przez las, gdzie mój samochód niedysponujący napędem na cztery koła mógł nie dać rady (piach, błoto). Zmieniłem więc ustawienia na „zawsze unikaj dróg gruntowych”, ale nawigacja nie mogąc znaleźć w pobliżu drogi asfaltowej próbowała mimo to wymusić na mnie wyznaczoną wcześniej trasę leśną. Dopiero cofnięcie się kilka kilometrów spowodowało, że wyznaczona została inna trasa.

Poza tą jedną przygodą z nawigacji korzystało mi się bardzo komfortowo, a mnogość opcji czyni z niej naprawdę dobrą i przyjazną mapę.

mio_spirit_7500lm_21

Ciekawy jest też tryb pieszy, który daje możliwość pokonywania tras spacerowych, a następnie powrotu do naszego auta, za pomocą opcji „znajdź mój samochód”.

mio_spirit_7500lm_28

Mio Spirit 7500 LM – posiada dożywotnią aktualizację map, dzięki temu cztery razy w roku producent udostępnia uaktualnienia, które możemy wgrywać na urządzenie i zawsze mieć aktualną mapę naszego kraju.

mio_spirit_7500lm_12

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz prostej nawigacji, łatwej w ustawieniach, ale jednocześnie posiadającej mnogość funkcji i możliwości, to Mio Spirit 7500 LM spełnia te kryteria. Z jednej strony mamy duże przejrzyste menu, a z drugiej wiele przydatnych ustawień. Nawigacja daje możliwość wyboru tras, a producent zapewnia dożywotnią aktualizację map.

Cena
Od 328 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

logo_mio