Test miniwieży Panasonic SC-PMX7

Test miniwieży Panasonic SC-PMX7

Podobne artykuły

 • Brak podobnych artykułów.

Miniwieże są nadal dość popularne. Dlatego też, zdecydowaliśmy się przetestować jedną z nich. Do testów otrzymaliśmy model SC-PMX7 firmy Panasonic.

Zawartość zestawu

 • wieża Panasonic SC-PMX7
 • przewód zasilający
 • dwa przewody głośnikowe
 • przewód antenowy
 • pilot zdalnego sterowania

Specyfikacja

 • Maksymalna moc wyjściowa RMS 120W
 • Moc na kanał 60W
 • 1 port USB 5V
 • 1 iPod dock
 • 1 iPad port / USB port
 • Wyjście słuchawkowe
 • Wejście AUX
 • Odtwarzacz CD (cd, cd-rw, mp3)
 • Bluetooth v3.0
 • Zużycie energii 60W

Panasonic_SC-PMX7_3

Opis

Panasonic SC-PMX7 jest koloru czarnego, tak samo głośniki i ich maskownice. Jakość wykonania leży na wysokim poziomie, a materiały są bardzo dobrej jakości.

Zestaw składa się z jednostki głównej, oraz dwóch kolumn.

Panasonic_SC-PMX7_9

Od frontu jednostka główna posiada panel sterowania wraz z wyświetlaczem. W lewym górnym rogu znajduje się logo producenta i oznaczenie modelu. Bezpośrednio pod nim umieszczone zostały dwa pokrętła: BASS i TREBLE. Pierwsze odpowiada za ustawienie natężenie niskich tonów, drugie za poziom natężenia wysokich tonów. Pośrodku znajduje się spory wyświetlacz, na którym wyświetlany będzie status urządzenia i inne komunikaty. Z prawej strony wyświetlacza uwagę przykuwa duże pokrętło regulacji głośności. A pod nim po prawej stronie malutki przycisk D.BASS, odpowiadający za wzmocnienie dynamiki niskich tonów.

Panasonic_SC-PMX7_5

Cały przedni panel jest przedzielony wzdłuż wyżłobieniem imitującym przerwę pomiędzy dwoma oddzielnymi półkami zestawu, jednak to jedynie zabieg kosmetyczny, całość jest w jednym kawałku. Górna część została już opisana, w dolnej natomiast znajdziemy przycisk ON/Stand by, następnie przyciski wyboru urządzenia, z którego będzie odtwarzany dźwięk: iPod (wybór pomiędzy stacją dokującą lub gniazdem USB), CD, SELECTOR (wybór pomiędzy CD, BLUETOOTH, FM, AUX, iPad_Port /USB, iPod_Dock). Następnie mamy przyciski przewijania/przełączania utworów, przycisk stop i na końcu przycisk play/pauza. Pod przyciskami umieszczona została szuflada na płytę CD, a w prawym dolnym rogu port iPad/USB.

Panasonic_SC-PMX7_10

Od góry znajduje się otwierana klapka, pod którą znajduje się iPod dock, a sama klapka po otwarciu służy jako oparcie dla iPoda. Po lewej stronie umieszczone zostało wyjście słuchawkowe. Nad klapką znajdują się otwory wentylacyjne. Znajdziemy je również na obu bokach urządzenia.

Panasonic_SC-PMX7_11

Panasonic_SC-PMX7_12

Z tyłu po lewej stronie znajduje się gniazdo zasilania, pośrodku cztery zaciski do podłączenia kolumn głośnikowych o rezystancji 3 Ohm, następne jest gniazdo antenowe FM 75 Ohm, a przy prawej krawędzi umieszczone jest wejście AUX obsługiwane za pomocą dwóch złącz RCA.

Panasonic_SC-PMX7_13

Od spodu w każdym z czterech rogów umieszczone zostały gumowe stopki. Zapobiegają one przesuwaniu się urządzenia, a także dają odpowiedni odstęp od powierzchni, dzięki czemu możliwe jest chłodzenie go od spodu.

Panasonic_SC-PMX7_14

Panasonic_SC-PMX7_16

Kolumny głośnikowe są drewniane. W każdej z nich znajdziemy 15 cm głośnik niskotonowy, 1,9 cm tweeter i 1,5 cm super tweeter. Wymiary kolumny to 161 mm x 238 mm x 262 mm, a waga jednej kolumny to około 2,6 kg. Z tyłu umieszczony został woofer, a pod nim dwa zaciski do podłączenia przewodów.

Panasonic_SC-PMX7_15

Kolumny są bardzo dobrze wykonane i mają stylowy wygląd, prezentują się pięknie zwłaszcza po zdjęciu maskownicy.

Panasonic_SC-PMX7_17

Do zestawu dołączony jest pilot zdalnego sterowania. Do jego zasilania służy bateria R6 AA, czyli popularny paluszek. Pilot daje nam większe możliwości sterowania wieżą niż panel na niej umieszczony. Dzięki niemu mamy dostęp do takich funkcji jak Equalizer (daje dostęp do różnych trybów dźwiękowych), Sleep Timer (wyłącznik czasowy), Mute (wyciszenie dźwięku), Surround (dźwięk przestrzenny), a także programowania stacji radiowych.

Podłączanie i odsłuch

Po wyciągnięciu SC-PMX7 z pudełka połączenie wszystkiego jest banalnie proste. Ustawiamy urządzenie tam gdzie nam odpowiada, następnie za pomocą dołączonych przewodów podłączamy zaciski na kolumnach do tych w jednostce centralnej. Odpowiednio z każdej kolumny czarny zacisk łączymy z czarnym, a czerwony z czerwonym w jednostce głównej. Podłączamy przewód antenowy do gniazda antenowego nasuwając go na wewnętrzny bolec. W tym momencie pozostaje tylko włożyć do gniazda zasilania przewód zasilający i podłączyć do gniazdka prądowego. W tym momencie mamy zestaw gotowy do pracy.

Panasonic_SC-PMX7_8

Przyciskamy Power i w tym momencie powinien zadziałać wyświetlacz. Urządzenie jest gotowe do pracy. Jeśli nie mamy przygotowanego żadnego źródła dźwięku, aby popłynęła muzyka, możemy zacząć od ustawienia radia i stacji radiowych. Robimy to za pomocą przycisku SELECTOR, klikając w niego aż na wyświetlaczu pokaże się FM. Wtedy za pomocą pilota (przycisk Radio Menu) możemy uruchomić automatyczne wyszukiwanie i programowanie stacji. Po przeszukaniu całego pasma uruchomi się pierwsza znaleziona stacja, pozostałe będą zapisane na kolejnych pozycjach, po których możemy się przełączać. Obsługa jest banalnie prosta i intuicyjna. Pasmo można też oczywiście przeszukiwać ręcznie a poszczególne stacje zapisywać na konkretnych wybranych przez nas kanałach.

Panasonic_SC-PMX7_5

Panasonic_SC-PMX7_7

Drugą opcją jest odtwarzanie płyt CD, w ten tryb przełączamy się klikając przycisk CD na jednostce głównej, bądź też na pilocie. Następnie należy otworzyć kieszeń i włożyć płytę. Zamykamy kieszeń i przyciskiem play rozpoczynamy odtwarzanie.

Panasonic_SC-PMX7_4

Kolejną możliwością jest skorzystanie z iPod dock znajdującego się na górze urządzenia. Otwieramy pokrywę i naszym oczom ukaże się złącze iPod dock. Następnie należy podłączyć do niego iPoda. Przyciskiem iPod włączamy tryb odtwarzania z iPoda. Za pomocą tego samego przycisku możemy przełączyć się na port USB / iPad. W tym przypadku mamy do wyboru podłączenie iPoda, iPada, iPhona za pomocą przewodu USB, bądź też podłączenie pendriva, przy czym system plików NTFS nie jest obsługiwany. Obsługiwane systemy plików to FAT12 / FAT16 /FAT32. Wieża obsługuje łącznie do 255 folderów, maksymalnie w folderze może być umieszczone 999 utworów, a maksymalna liczba obsługiwanych utworów to 2500.

Do wykorzystania mamy także wejście AUX. Możemy do niego podłączać dowolne źródło dźwięku za pomocą dwóch złącz RCA. Po podłączeniu wystarczy w SELECTORZE, bądź na pilocie przyciskiem RADIO przełączyć urządzenie w tryb AUX.

Panasonic_SC-PMX7_6

Ostatnią i zarazem najbardziej przydatną w dzisiejszych czasach funkcją jest odtwarzanie bezprzewodowe przy pomocy modułu Bluetooth. Mamy tu do dyspozycji moduł w wersji 3.0. Żeby rozpocząć odtwarzanie muzyki np. ze smartfona, należy przełączyć tryb pracy urządzenia na Bluetooth. Następnie przy pomocy pilota wejść w menu i włączyć tryb dodawania nowego urządzenia New Device. W tym momencie wieża jest widoczna podczas wyszukiwania urządzeń do sparowania na smartfonie. Parujemy smartfona z wieżą i możemy rozpocząć odtwarzanie muzyki. Czyli nie wystarczy włączyć trybu bluetooth żeby rozpocząć odtwarzanie z nowego urządzenia. Tylko urządzenia już zapamiętane mogą w szybki sposób sparować się z Panasonic SC-PMX7. Nowe urządzenia musimy dodawać poprzez menu i tryb New Device.

Jak widać obsługa SC-PMX7 jest prosta i intuicyjna. Przejdźmy więc do wrażeń z odsłuchu. Trzeba przyznać że jak na tak małe urządzenie, Panasonic potrafi wygenerować całkiem głośny dźwięk, przy którym spokojnie urządzimy domową imprezę, a może nawet coś większego.

Dźwięk wydobywający się z kolumn jest bardzo dobrej jakości, nie ma żadnych trzasków czy zakłóceń. Jest czysty i wyraźny. Dzięki dwóm tweeterom wysokie tony potrafią dać o sobie znać, chociaż nie wzbijają się do przesady. Jest ich akurat tyle, żeby wyłapać wszystkie wyższe tony instrumentów i cieszyć się pełną gamą dźwięków. Środek jest mocny, ale nie zakłóca pozostałych pasm. Jest wyrównany, a przy głośniejszej mocniejszej muzyce pokazuje pazury. Odpowiadający za niskie tony 15cm głośnik z wychodzącym z tyłu wooferem doskonale realizują swoją funkcję. Bas jest mocny, ale nie buczący, raczej twardy. Możemy go jeszcze wzmocnić za pomocą funkcji D.BASS, wtedy jednak zaczyna wyraźnie wychodzić na prowadzenie i swoją mocą przytłumiać wyższe pasma. Ponieważ wolę bas łagodniejszy z funkcji tej korzystałem wyłącznie w celu przetestowania jej działania. Polecam ją miłośnikom mocnych basów.

Do dyspozycji mamy także funkcję Surround, która stwarza wrażenie dźwięku przestrzennego, a także Equalizer z predefiniowanymi rodzajami ustawień: Hard, Soft, Clear, Vocal, Flat. Szkoda, że producent nie zdecydował się na umieszczenie klasycznego equalizera, wtedy każdy mógłby ustawić dźwięk wedle własnych upodobań. Na szczęście to samo otrzymujemy podłączając zewnętrzne źródło dźwięku przy pomocy AUX, czy łącząc się poprzez Bluetooth.

Panasonic_SC-PMX7_2

Podsumowanie

Panasonic SC-PMX7 to bardzo dobrze wykonana miniwieża z wyraźnym ukłonem producenta w stronę posiadaczy iPodów, iPhonów i iPadów. Jednak sprzęt ten jest na tyle uniwersalny, że spodoba się każdemu. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, a przyjemność ze słuchania muzyki duża.

Cena
Od 999 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

panasonic_logo