Test głośników Genius SW-HF 5.1 4500

Znany producent akcesoriów komputerowych Genius, próbuje swoich sił także na szerszym polu niż tylko sprzęt komputerowy. Przykładem są głośniki Genius SW-HF 5.1 4500, które mogą służyć zarówno jako głośniki komputerowe, jak też zestaw kina domowego, czy domowy zestaw audio. Jak sprawują się w poszczególnych zastosowaniach? Zapraszam do zapoznania się z recenzją.

Genius_4500_2

Zawartość opakowania

– Subwoofer
– Głośnik centralny
– 2 głośniki przednie
– 2 głośniki tylne
– Pilot zdalnego sterowania
– Kable głośnikowe: 3 x kabel 2RCA – 2RCA 1 x kabel 2RCA – Jack 3.5 mm
– 2 baterie AAA
– Instrukcja obsługi

Specyfikacja techniczna

– Sześcioczęściowy system drewnianych głośników kina domowego o całkowitej mocy wyjściowej RMS 125 Wat
– Subwoofer: 45 Wat
– Głośnik centralny: 16 Wat
– Przedni/tylny: 16 wat na kanał
– Zakres częstotliwości 40 Hz – 20 kHz
– Wyświetlacz LED pokazujący głośność
– Kompatybilny z odtwarzaczami DVD, konsolami do gier oraz odtwarzaczami TV/MP3/CD
– Wymiary głośnika centralnego (W x S x G) [mm]: 118 x 210 x 110
– Wymiary głośników przednich (W x S x G) [mm]: 180 x 100 x 100
– Wymiary głośników tylnych (W x S x G) [mm]: 180 x 100 x 100
– Wymiary subwoofera (W x S x G) [mm]: 338 x 212 x 252
– Waga 9,2 kg

Opis

W dużym czarno czerwonym tekturowym pudle znajdziemy solidnie zapakowane głośniki oraz zestaw przewodów i instrukcję obsługi. Każdy z głośników zapakowany został w miękki pokrowiec, dodatkowo każda maskownica głośnika i logo geniusa oklejone zostały samoprzylepną folią. Producent bardzo dba o to, by jego produkty były bardzo dobrze zabezpieczone zanim trafią do użytkownika.

Genius_4500_4

Obudowy głośników wykonane zostały z płyty MDF. Nie jest to lite drewno, jednak wrażenie jest dużo lepsze niż w przypadku plastików. Maskownice kryjące głośniki są wykonane z materiałowej siatki i zabezpieczają membrany przed przypadkowym uszkodzeniem.

Głośniki są czarne, na każdym z nich w prawym dolnym rogu umieszczono logo producenta. Wygląd zewnętrzny w przypadku głośników jest bardzo ważny, Genius SW-HF 5.1 4500 nie mają się czego wstydzić. Prezentują się świetnie i na pewno spodobają się użytkownikom.

Genius_4500_8

Genius_4500_11
Zestaw składa się z dużego subwoofera o mocy 45 W. Znajdziemy na nim panel sterowania, wyposażony w sześć przycisków i ekran LCD. Przycisk MODE pozwala na wybór ustawień subwoofera, głośników frontowych, bądź tylnych. Przycisk RESET kasuje wszystkie ustawienia do stanu początkowego. Przycisk MUTE wyłącza dźwięk. Przycisk INPUT pozwala na wybranie źródła dźwięku.

Genius_4500_16

Do dyspozycji są trzy źródła dźwięku: TV/CD/MP3, Game, DVD. Przy czym tylko DVD pozwala na osobne podłączenie trzech przewodów 2xRCA/2xRCA dające dźwięk 5.1, w pozostałych przypadkach musimy zadowolić się dźwiękiem stereo. Teoretycznie możemy podłączyć zestaw do komputera trzema przewodami 2xRCA/Jack 3,5mm, jednak producent w zestawie umieścił tylko jeden taki przewód, pozostałe będziemy więc musieli sobie dokupić.

Genius_4500_12

Wszystkie gniazda znajdziemy z tyłu subwoofera. Ostatnimi przyciskami są Vol+ i Vol- służące do regulacji głośności zarówno całego zestawu, jak i poszczególnych głośników, możemy regulować głośność subwoofera, głośnika centralnego, głośników przednich i głośników tylnych.

Genius_4500_14

Zestaw głośnikowy możemy w pełni obsługiwać za pomocą pilota. Wyposażono go w 16 przycisków, dających te same możliwości sterowania, co przyciski fizycznie umieszczone na subwooferze, jednak dzięki ich ilości mamy dostęp do wszystkich funkcji bez potrzeby wchodzenia w drugi poziom menu.

Genius_4500_3
Pilot jest zasilany dwoma bateriami AAA.

Genius_4500_7

W skład zestawu wchodzi także głośnik centralny o mocy 16 W. Jest on szeroki i niski, nie pomylimy go więc z żadnym innym z zestawu.

Głośniki przednie są wyższe od tylnych, wszystkie dysponują taką samą mocą 16W.

Genius_4500_6

Genius_4500_5

Wszystkie elementy zestawu zostały wykonane dokładnie i solidnie. Nie ma żadnych niedoróbek. Wszystkie głośniki posiadają na spodzie stopki, dzięki którym zachowują odstęp od podłoża. Stopki zapewniają także stabilność, dobrze trzymają się podłoża.

Genius_4500_15

Wrażenia z użytkowania

Gdy już uporamy się z rozpakowaniem głośników ze wszystkich pudeł, pokrowców i folii możemy przystąpić do podłączenia zestawu. Podłączenie jest bardzo proste i nie musimy korzystać z instrukcji obsługi. Wszystkie głośniki podłączamy do subwoofera przy pomocy zacisków. Wszystkie zaciski są oznaczone i przypisane do konkretnego głośnika. Po podłączeniu i włączeniu do gniazdka zasilania, możemy włączyć głośniki.

Genius_4500_13

Do tego celu służy przełącznik umieszczony z tyłu subwoofera. Zaznaczę tutaj, że głośniki nie posiadają opcji czuwania, każdorazowo musimy włączać i wyłączać głośniki za pomocą przycisku na subwooferze, lub trzymać głośniki cały czas włączone. Dziwi umieszczenie przycisku, biorąc pod uwagę, że możemy umieścić subwoofer pod biurkiem, to przycisk Power powinien być umieszczony z przodu, tak by był łatwo dostępny. Umieszczenie go z tyłu sprawia, że trzeba będzie za każdym razem nurkować pod biurko. Od razu wymienię tutaj drugą i zarazem ostatnią wadę. Głośniki nie mają pamięci ustawień. Gdy je wyłączymy wszystkie nasze ustawienia (poziom głośności poszczególnych głośników, a także całego zestawu) zostaną przywrócone do ustawień początkowych.

Genius_4500_10

Przejdźmy do zalet. Niewątpliwie poza wyglądem zaletą zestawu Genius SW-HF 5.1 4500 jest jakość dźwięku. Jest on czysty i naturalny. Nie ma w nim sztuczności. Nawet na maksymalnej głośności głośniki nie trzeszczą, nie ma także innych niepożądanych zakłóceń.

Bardzo dobrze odnajdują się w roli kina domowego. Dźwięk przestrzenny 5.1 daje dużo przyjemności z oglądania filmów, otaczające nas dźwięki sprawiają, że czujemy się częścią akcji, która rozgrywa się na ekranie. Głośniki spisują się na tym polu wyśmienicie.

Genius_4500_4

Także w grach dźwięk jest bardzo dobry. Strzały, czy odgłosy przyrody, wszystko brzmi naturalnie.

Jeśli wykorzystamy głośniki do słuchania muzyki, także nie powinniśmy się rozczarować. Należy tu jednak zauważyć, że subwoofer daje dość dużo basu, który przyćmiewa pozostałe pasma. Żeby cieszyć się w pełni muzyką polecam obniżyć głośność subwoofera, dzięki temu dane nam będzie docenić piękne wysokie tony i szeroki dobrze brzmiący środek. Testowałem głośniki na różnych rodzajach muzyki i w każdym z nich bardzo dobrze się sprawdzają. Czasem wymagają lekkiej regulacji, żeby osiągnąć właściwe brzmienie, jednak warto poświęcić tę chwilę czasu, aby później cieszyć się pięknym dźwiękiem.

Genius_4500_9

Podsumowanie

Genius SW-HF 5.1 4500 to solidnie wykonany, elegancki zestaw głośnikowy, który ma wielorakie zastosowanie. Zalety to przede wszystkim jakość dźwięku, oraz wzorowe wykonanie. Wady to brak trybu czuwania i brak pamięci ustawień. Czy warto kupić ten zestaw? Uważam, że w tej cenie warto.

Cena
Od 359 zł
Nasza ocena

ocena8

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

genius_logo