Test bezprzewodowego adaptera HDMI Planet WTV-3000

11

Bezprzewodowe adaptery HDMI to dość ciekawa alternatywa dla standardowych połączeń kablowych pomiędzy komputerami a monitorami i telewizorami. Przewaga tego pierwszego rozwiązania to przede wszystkim rezygnacja z kabli, które w wielu przypadkach są niewygodne w używaniu, czy też wręcz nie można z nich skorzystać. Jedną z technologii stosowanych do bezprzewodowego przesyłania obrazu jest standard Miracast, który jest oparty o technologię Wi-Fi Direct. W teorii Miracast pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości Full HD oraz dźwięku przestrzennego, jednak wymaga to zastosowania kompatybilnych z tą technologią urządzeń. W sytuacji, kiedy nie posiadamy urządzeń wspierających Miracast, z ratunkiem przychodzą specjalne adaptery, jak testowany Planet WTV-3000.

8

Specyfikacja urządzenia
• Wi-Fi: Dwuzakresowe 2,4 Ghz/5 Ghz, IEEE 802.11n
• Przyciski: 1 x przycisk reset, 1 x przycisk zasilania, 1 x przycisk do zmiany trybu pracy
• Interfejs LAN: 1 port 10/100 Mb/s Ethernet
• Interfejs USB: 1 port USB 2.0
• Interfejs Audio/Video: 1 port HDMI, 1 port Audio-Video out
• Antena: wewnętrzna podwójna antena 2T2R 3 dBi
• Bezpieczeństwo: WEP (64/128-bit), WPA-PSK (TKIP) / WPA2-PSK (AES), WPA (TKIP) / WPA2 (AES)
• Obsługiwane formaty video: AVI / MPEG / 3GP / MOV / WMV / DVR-MS
• Obsługiwane formaty audio: MP3 / MP4 / LPCM / WMA / WAV / AAV / OGG
• Obsługiwane formaty zdjęć: GIF / JPG / BMP / PNG
• Wymagania systemowe: Android 4.2+, Windows 7/8
• Waga: 325 g
• Wymiary: 85 x 65 x 16 mm

Wygląd i dołączone akcesoria
Planet WTV-3000 ze względu na kształt obudowy wygląda jak miniaturowy router. Obecność wielu portów i przełączników dodatkowo pogłębia to wrażenie. Urządzenie jest nieduże oraz lekkie, jego wykonanie jest solidne – poszczególne elementy są ze sobą dobrze spasowane, a dodatkowe gumowe nóżki na spodzie urządzenia zwiększają stabilność.

Tył urządzenia zawiera główny zestaw portów i przełączników adaptera WTV-3000. Są to kolejno złącze Audio-Video (mini-jack), HDMI, port LAN, włącznik zasilania oraz złącze zasilania (microUSB, 5V/1A).

5

Na prawym boku znalazł się port USB 2.0 oraz przełącznik trybów pracy urządzenia.

4

Górny bok został przyozdobiony logo firmy, które z kolei jest otoczone otworami wentylacyjnymi. Poniżej znajduje się niebieska dioda sygnalizująca pracę urządzenia. Pozostałe boki mają tylko otwory wentylacyjne

2

3

6

7

W skromnym zestawie znajdziemy ładowarkę z wtyczką microUSB, płytę CD oraz instrukcję obsługi. Zabrakło niestety kabla HDMI.

1

10

Testy praktyczne
Adapter Planet WTV-3000 do działania wymaga podłączenia ładowarki oraz kabla HDMI do telewizora. Do testów wykorzystałem:
• tablet Modecom FreeTAB 8025
• smartfon Samsung Galaxy S2
• monitor PHILIPS 237E4QHAD

Po podłączeniu do monitora adapter sygnalizuje gotowość do działania. Ekran główny pokazuje też aktualnie wybrany tryb pracy, a są to: Miracast, ScreenShare oraz AirFun. Domyślnie urządzenie włącza sie w trybie AP, dlatego sprzętowym przełącznikiem należy wybrać tryb Miracast.

12

13

14

mobile1

mobile2

mobile3mobile4

mobile5

mobile6

Urządzenia wymagały zainstalowania odpowiednich aplikacji, dostępnych w wersjach dla systemu Android oraz Windows. Aplikacja do obsługi trybu AirFun pozwala na odtwarzanie multimediów bezpośrednio z telefonu na ekranie monitora. Funkcja ta działa bardzo dobrze, obraz jest wyświetlany płynnie oraz w maksymalnej jakości.

15

16

Nieco gorzej działa aplikacja dla trybu ScreenShare. O ile podstawowe czynności, jak przeglądanie zdjęć, korzystanie z Internetu czy odtwarzanie filmów zapisanych na dysku komputera jest płynne, o tyle transmitowanie obrazu podczas grania mocno kuleje – obraz klatkuje, a co chwila zdarzają się przycięcia.

pc1

Planet WTV-3000 został też wyposażony w port USB 2.0, który umożliwia odtwarzanie filmów, zdjęć oraz muzyki bez konieczności podłączania smartfona lub komputera. Warto dodać, że obsługiwane są wszystkie główne formaty video.

pc2

pc3

Podsumowanie
Czy testowany adapter stanowi jakąkolwiek konkurencję dla przewodowych rozwiązań? Zdecydowanie tak! Jest to o wiele wygodniejszy sposób na pokazywanie zdjęć, filmów czy prezentacji na monitorze lub telewizorze – zarówno w domu jak i w biurze. Planet WTV-3000 to urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się podczas standardowego korzystania z technologii Miracast. Niestety nie jest to rozwiązanie dla graczy – spadek płynności obrazu, czy wręcz jego zatrzymywanie się skutecznie uniemożliwia komfortową rozgrywkę. Szkoda też, że producent nie dodał do adaptera chociaż 0,5 m kabla HDMI. Potencjalnych kupujących może odstraszyć cena – wynosząca około 260 zł.

Nasza ocena
ocena9wujekpoleca