Recenzja maski do nurkowania Liquid Image Scuba 324 series

Dziś chcielibyśmy zaprezentować Państwu produkt firmy Liquid Image – oferującej kamery sportowe wykorzystywane w czasie uprawiania ekstremalnych sportów wodnych, zimowych czy motoryzacyjnych. Do testów otrzymaliśmy maskę do nurkowania Liquid Image Scuba 324.

imagescuba324_1

Otrzymaliśmy produkt zgrabnie zapakowany w tekturowe oraz dodatkowe plastikowe opakowanie, które bardzo dobrze zabezpieczy maskę przed uszkodzeniem podczas transportu. W środku znalazły się: 4 baterie AAA, kabel USB do połączenia z PC, kabel kompozytowy mini USB – RCA umożliwiający podłączenie maski bezpośrednio do telewizora oraz mała tubka silikonu. Dołączona instrukcja w języku angielskim nie powinna sprawić nikomu problemu – nawet osobie słabo znającej język.

imagescuba324_2

Specyfikacja techniczna

Model: 324

Sensor : 5.0 MP CMOS

Aparat fotograficzny: 12 MP (4000×3000)

Nagrywanie filmów : 1080P – 30fps HD Video Mode, 720P Video – 60fps HD Video Mode

Kąt widzenia: 135 stopni

Slot pamięci zewnętrznej: micro SD/SDHC do 32 GB (minimalna klasa 4)

Format plików: JPEG, H.264 MOV

Zasilanie: baterie AAA x4

Wyjście: micro USB

 imagescuba324_3

Opis

Maska została solidnie wykonana. Biorąc ją do ręki od razu widać i czuć że jej obudowa jest zrobiona z wysokiej jakości plastiku oraz metalowego motywu. Wyposażona jest w silikonowy fartuch i pasek oraz dwa szkła umieszczone w typowej ramce. Aparat fotograficzny zajmuje górną część maski z obiektywem umieszczonym na samym środku.

imagescuba324_4

W górnej części umiejscowiona jest zakrętka, pod którą znajdują się dodatkowo zabezpieczone uszczelką wejście na kartę pamięci oraz złącze USB.

imagescuba324_5

Zakręcenie do momentu wskazanego na masce powoduje szczelne jej zamknięcie, co pozwala nam spokojnie nurkować nie myśląc o możliwości zalania elektroniki we wnętrzu. Także w górnej części znajduje się przycisk pozwalający na włączenie aparatu, oraz zmianę trybu jego pracy. Nad silikonowym fartuchem widzimy metalowy motyw na którym są umieszczone oznaczenia producenta co do modelu oraz baterii z jakich musimy korzystać oraz miejsca produkcji maski Liquid Image Scuba 324. Po prawej stronie został umieszczony mały ekran LCD do obsługi na powierzchni, na którym możemy zobaczyć tryb pracy oraz ilość zrobionych zdjęć i filmów.

imagescuba324_6

Do kontroli aktualnych trybów aparatu służy lampka świecąca wewnątrz maski na kolory odpowiadające poszczególnym trybom. Niestety w jasnym świetle światło emitowane przez diodę jest słabo widoczne.

W dolnej strefie maski zostały umieszczone zakrętki pod którymi kryją się baterie.

Test

Poprzez zamontowanie elektroniki ponad linią oczu maska powodowała lekkie ugniatanie ramki maski w nasadę nosa, lecz jest to z pewnością zależne od budowy twarzy i wielkości nosa. Powoduje to również podciekanie wody do wnętrza maski którą trzeba usunąć co dzięki małej objętości maski idzie bardzo ładnie.

imagescuba324_7

Elementy aparatu są tak rozmieszczone i zamontowane że nie ogranicza to pola widzenia maski. Przestrzeń martwa maski jest bardzo mała dzięki czemu łatwo jest opróżnić maskę z wody podczas nurkowania. Liquid Image Scuba 324 mimo swych gabarytów ładnie trzyma się twarzy, a podczas pływania nie czuje się obecności dodatkowych elementów wystających ponad standardowa wielkość maski.

DCIM100MEDIA

Funkcjami aparatu steruje się za pomocą jednego przycisku co jest dość proste. Sam przycisk znajduje się na górze z prawej strony, a jego odnalezienie i obsługa nie nastręcza żadnych trudności nawet w grubych rękawicach. Szerokokątny obiektyw znajdujący się ponad linią oczu bardzo ułatwia uchwycenie scen, które są w zasięgu naszego wzroku.

DCIM100MEDIA

Aparat zasilany jest przez 4 baterie AAA,  podczas testów używane były baterie Energizer.  Niestety w polskich zimnych wodach ich energia wystarczyła zaledwie na 18 min pracy co wydaje się czasem zbyt krótkim.

DCIM100MEDIA

Podczas nurkowania w masce Liquid Image Scuba 324  (ze sprzętem na sprężone powietrze) obraz czasem jest zaburzany przez bąble powietrza wydychane z aparatu powietrznego, co może przeszkadzać  w oglądaniu filmu. Sytuację poprawiło by na pewno zastosowanie aparatu powietrznego z dłuższą kierownicą wydechową, w moim przypadku kierownica była bardzo krótka i powietrze przechodziło przed twarzą. Oczywiście ten problem nie istnieje podczas nurkowania bezdechowego lub z fajką.

Przykładowy film nakręcony kamerą Liquid Image Scuba 324

Podsumowanie

Testy były wykonywane w Jeziorze Tarnobrzeskim o widoczności około 6 metrów oraz zawiesinie w wodzie, w zakresie głębokości do 9 metrów. Pozwoliło to wykonać dobrej jak na tej klasy sprzęt zdjęcia bez konieczności doświetlania. Nawet w ciemnych zakamarkach pod podwodnymi pomostami (głębokość ok. 6 metrów) otrzymaliśmy ostry film dobrej jakości.  W szczególności polecam zakup maski Image Scuba 324 osobom zamierzającym penetrować podwodny świat w ciepłych morzach i oceanach gdzie przejrzystość wody jest bardzo duża. Pozwoli Wam ona uwiecznić wspaniałe chwile za naprawdę niską cenę.

Podziękowania dla firmy Hama Polska za udostępnienie sprzętu.

Cena
Od 1319 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca