Test obrotowej kamery Wi-Fi ze sztuczną inteligencją do monitoringu domowego TP-Link Tapo-C225

Dziś mam przyjemność przybliżyć kamerę wewnętrzną Tapo-C225 od TP-Link.

Kamera dotarła do mnie w średniej wielkości pudełku.

Zawartość zestawu to kamera Tapo-C225, zasilacz, zestaw montażowy a także dokumentację.

Kamera prezentuje się bardzo ciekawie. Jest biało – czarna z czerwonym paskiem okalającym całość nad logo ,,tapo”.

Tył kamery:

Z tyłu mamy możliwość podłączyć zasilacz:

Od spodu dzięki dołączonym do zestawu elementom montażowym mamy możliwość zamocowania kamery w dowolnym miejscu na ścianie. W tym miejscu znajdują się również 3 gumki antypoślizgowe – jeśli zdecydujemy się ją postawić ją pionowo na półce czy biurku. Dzięki nim kamera nie będzie się przemieszczać w niepożądanych kierunkach i nie ulegnie zniszczeniu.

Od góry kamera prezentuje się następująco:

Specyfikacja techniczna:

Przetwornik obrazu1/3“
ObiektywF/NO: 1.6±5%; Ogniskowa: 4mm±5%
Tryb nagrywania w nocyNocna wizja
Zasięg widzenia360° w poziomie, 149° w pionie
Rozdzielczość2K QHD (2560 × 1440 px)
NAGRANIA WIDEO
Częstotliwość wyświetlania klatek2560×1440@15fps
Transmisja strumieniowa wideo2K QHD
Kompresja audioG.711
Kompresja wideoH.264
FUNKCJE AUDIO
Komunikacja dźwiękowaTransmisja dwukierunkowa
Wejście/wyjście audioWbudowany mikrofon i głośnik
SIEĆ
Obsługiwane protokołyTCP/IP, DHCP, ICMP, DNS, NTP, HTTPS, TCP, UDP, ONVIF
Zabezpieczenia sieci bezprzewodowejWPA/WPA2-PSK
Protokół Wi-FiIEEE 802.11b/g/n, 2,4 GHz
Bezpieczeństwo transmisji128 bitowe szyfrowanie AES z SSL/TLS
Częstotliwość2,4 GHz
POWIADOMIENIA O AKTYWNOŚCI
Czujniki aktywnościWykrywanie ruchu, osób, przekroczenia linii, sabotażu kamery, płaczu dziecka, pojazdów, zwierząt, miauczenia kota, szczekania psa, tłuczonego szkła, alarmu dymnego
Informacje o aktywnościPowiadomienia, Migawka(Tapo Care).
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Zawartość opakowaniaKamera Tapo C225
Zasilacz
Instrukcja szybkiej instalacji
Śruby montażowe
Wspornik montażowy
Podstawa kamery

Rozpoczęcie użytkowania kamery należy do łatwości. Należy podłączyć ją do zasilania a następnie trzeba urządzenie skonfigurować za pomocą aplikacji Tapo, którą pobierzemy ze sklepu Google Play albo AppStore. W dalszym kroku tworzymy konto a potem przechodzimy do konfiguracji i instalacji kamery. Cały proces zajmie nam dosłownie kilka minut.

Urządzenie po podłączeniu prezentuje się ciekawie i wkomponuje się w każdym pomieszczeniu.

Tapo-C225 wyposażona została w możliwość zapisu danych na karcie micro-SD albo w chmurze. Jeśli mówić o pierwszej opcji to trzeba przyznać, że kamera została idealnie skonstruowana tak by slot na kartę micro-SD nie rzucał się w oczy. Aby go znaleźć należy najpierw uruchomić aplikację, przejść w jej opcjach do obrotu i pochylenia kamery a następnie skierować urządzenie w pionie do maksymalnego obrotu. W tym miejscu pojawi się nam możliwość instalacji karty oraz możliwość resetu urządzenia do ustawień fabrycznych.

Zalecana karta microSD przez TP-Link to klasa 10 (prędkość minimalna zapisu 10 MB/s) do 512GB.

Druga opcja to oczywiście możliwość zapisywania obrazu w chmurze, po instalacji urządzenia mamy możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu 30 dni.

Możliwości jakimi dysponujemy z poziomu aplikacji to np. śledzenie ruchów, wykrywanie ruchu i osób czy zwierząt domowych albo pojazdów. Ciekawą możliwością kamery jest wykrywanie dźwięków takich jak szczekanie psa czy miauczenia kota.

Muszę przyznać, że kamera spisywała się podczas testów bez zarzutu i idealnie spełniała swoje zadanie. Urządzenie wyposażone zostało w kąt widzenia 360º w poziomie i za każdym razem gdy wykryła jakikolwiek ruch w pomieszczeniu automatycznie się obracała w kierunku osoby bądź czegokolwiek co uznała za podejrzane. Do dyspozycji w aplikacji mamy również harmonogram nagrywania:

Za pomocą dużej przysłony F1.6 testowany model kamery uchwyca więcej światła dzięki czemu generuje niezwykle szczegółowy i wyraźny obraz.

Zasłaniając obiektyw obudową jesteśmy w stanie zachować swoją prywatność – zawsze wtedy, kiedy akurat tego potrzebujesz.

Do dyspozycji w tym modelu kamery mamy przetwornik trybu nocnego Starlight – cechuje go wysoka czułość, dzięki temu nawet w słabym oświetleniu zarejestrujemy wyraźny obraz.

Detekcja Smart SI z łatwością identyfikuje zwierzęta i ludzi a także informuje nas o ich obecności – mamy możliwość również ustalić dla tych powiadomień alarm dźwiękowy i świetlny – trzeba przyznać, że dźwięk jest intensywny i z pewnością daje wyraźny komunikat o nieproszonych gościach.

Kamera Tapo-C225 posiada również wbudowany mikrofon i głośnik, które umożliwiają dwukierunkową transmisję audio a tym samym skuteczną i wyraźną komunikację.

Poniżej przedstawiam przykładowy film nagrany kamerą Tapo-C225. Kamera podąża za każdym wykrytym przez siebie ruchem.

Testowana dziś kamera wewnętrzna obrotowa Tapo C225 to niewielkie urządzenie wykonane w czarno-białej kolorystyce. Urządzenie prezentuje się bardzo dobrze w dowolnym pomieszczeniu, z racji swojego niewielkiego rozmiaru – nie rzuca się w oczy, jest dyskretna.

Kamera spisywała się podczas testów bez zarzutu i idealnie spełniała swoje zadanie. Urządzenie wyposażone zostało w kąt widzenia 360º w poziomie i za każdym razem gdy wykryła jakikolwiek ruch w pomieszczeniu automatycznie się obracała w kierunku osoby bądź czegokolwiek co uznała za podejrzane. Do dyspozycji w aplikacji mamy również harmonogram nagrywania.

Do dyspozycji w tym modelu kamery mamy przetwornik trybu nocnego Starlight – cechuje go wysoka czułość, dzięki temu nawet w słabym oświetleniu zarejestrujemy wyraźny obraz.

Detekcja Smart SI z łatwością identyfikuje zwierzęta i ludzi a także informuje nas o ich obecności – mamy możliwość również ustalić dla tych powiadomień alarm dźwiękowy i świetlny – trzeba przyznać, że dźwięk jest intensywny i z pewnością daje wyraźny komunikat o nieproszonych gościach.

Kamera Tapo-C225 posiada również wbudowany mikrofon i głośnik, które umożliwiają dwukierunkową transmisję audio a tym samym skuteczną i wyraźną komunikację.

Testowany dziś model jest dostępny w przystępnej cenie – warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny. Polecamy.

Kamera Tapo-C225 jest dostępna na Ceneo od 260 zł

Sprzęt do testów dostarczył producent: