Recenzja kamery D-Link – DCS-6100LH

D-Link to bardzo dobrze znany Wujkowi producent sprzętów sieciowych, który z powodzeniem poszerza swoją ofertę o coraz to lepsze produkty. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kamerę DCS-6100LH  Przyszła ona do nas w niewielkich rozmiarów pudełku.
20210517_130224 (Kopiowanie)
20210517_130230 (Kopiowanie)
W środku znajdujemy dwa oddzielne, białe pudełeczka.
20210517_130643 (Kopiowanie)
Co znajdziemy w środku? W pierwszym umieszczono instrukcję szybkiej instalacji urządzenia, zestaw montażowy a także kabel i kostkę zasilającą. Zasilanie kamerki to 4W – taki jest maksymalny pobór DCS-6100LH.
20210517_130726 (Kopiowanie)
W drugim pudełeczku znajduje się bohater dzisiejszego testu.
20210517_132348 (Kopiowanie)Na pierwszy rzut oka bardzo pozytywne wrażenie wzbudza rozmiar kamerki – jest naprawdę bardzo malutka. Wykonana została w całości w kolorze czarnym, z przyjemnego w dotyku, śliskiego tworzywa. Kamerka nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Wygląda minimalistycznie ale zarazem elegancko, dyskretnie. Stoi na czarnej nóżce, która wydaje się nieproporcjonalnie duża w porównaniu do samej kamery. Rożnica w rozmiarze jest jednak nie bez przyczyny – musi być zamocowana na czymś większym ażeby się nie przewracać i stabilnie trzymać się każdego podłoża.Z przodu szerokokątny obiektyw 110° oraz Full HD 1080p, otoczony został błyszczącą niczym lustro czarną obramówką. Poniżej logo ,,D-link”.20210517_132316 (Kopiowanie)Żaden z boków kamerki nie został wyposażone w żadne funkcje dodatkowe ani przyciski.20210517_132240 (Kopiowanie)20210517_132234 (Kopiowanie)Z tyłu kamerka została wyposażona w sporą ilość otworów wentylacyjnych, mających na celu chłodzić sprzęt.20210517_132226 (Kopiowanie)Od spodu kamery zapisano kilka informacji technicznych – m.in. hasło Wi-Fi, kod PIN, kod QR. To w tym miejscu również znajdują się otwory, za pomocą których będziemy mogli bez przeszkód zamocować kamerkę w dowolnym miejscu na ścianie.20210517_130948 (Kopiowanie)
 Kamerka prezentuje się zatem bardzo interesująco. Zobaczmy do specyfikacji technicznej. 

Specyfikacja techniczna

Rodzaj kamery
Wewnętrzna
Połączenie
Bezprzewodowe
Matryca
2 megapiksele
Przetwornik obrazu
1/3” 2 megapixel progressive scan CMOS
Rozdzielczość
1920 x 1080 (16:9)
Obiektyw
3.3 mmF2.4
Angle of View (H/V/D)
90° / 60° / 110°
Mechaniczny filtr podczerwieni
 tak
Tryb nocny (diody IR)
 tak
Zasięg nocnego doświetlenia IR
5 m
Wbudowany mikrofon
 tak
Power Consumption
4 W
Aplikacja mobilna
mydlink
Access via mydlink web portal
 tak
Funkcje
Google Assistantmydlink AutomationNagrywanie obrazu w chmurze
Format wideo
H.264
Multi-Stream
 tak
Mobile Stream
 tak
Wykrywanie ruchu
 tak
Wykrywanie dźwięku
 tak
Nagrywanie zdarzeń
 tak

Rozpoczęcie użytkowania kamery
Przy pierwszym użyciu kamerki pomocna nam będzie dołączona do zestawu krótka instrukcja obsługi. W pierwszej kolejności mamy w instrukcji kod QR łączący nas wygodnie z aplikacją mydlink, która sukcesywnie poprowadzi nas przez proces konfiguracji urządzenia. Kod QR znajdziemy również pod kamerką. Poniżej screeny konfiguracji krok po kroku.
Podczas konfiguracji kamerka zmienia kolor swojej diody z migającej na pomarańczowo, na zieloną. Z poziomu aplikacji będziemy mieć możliwość zarządzania diodą – możemy ją wyłączyć, żeby nie świeciła i nie przyciągała czyjegoś wzroku.
 Konfiguracja przebiegła bardzo szybko i bezproblemowo. Aplikacja mydlink praktycznie wszystko robi za nas, wystarczy podać wymagane dane i gotowe. Możemy zacząć działać na urządzeniu.
Na pierwszy rzut zajrzyjmy do opcji jakie mamy do dyspozycji właśnie z poziomu aplikacji.
W pierwszej kolejności do wyboru mamy 3 tryby działania kamery a mianowicie – ,,w domu”, ,, poza domem”, ,,drzemka„. Dalej – ,,automatyzacja” – za kilkoma dotknięciami mamy możliwość ustawić zdarzenie urządzenia wyzwalające jedno lub kilka urządzeń. Następna z opcji – ,,harmonogram„. Jak sama nazwa wskazuje – tworzymy harmonogramy swoich urządzeń lub reguł automatyzacji odpowiednio do swoich potrzeb. Kolejna z możliwości kamerki  – możliwość ustalenia wybranej przestrzeni, w której pojawienie się jakiegokolwiek ruchu, wyśle automatycznie powiadomienie na telefon i rozpocznie się automatyczne nagrywanie materiału wideo z tego zdarzenia. Powiadomienie na telefonie wyświetli się na pasku, razem ze zrzutem ekranu i widokiem pomieszczenia w czasie, w którym wykryto w nim ruch. Mamy więc możliwość natychmiastowego podglądu zdarzenia i natychmiastowej reakcji – przejść do podglądu na żywo żeby sprawdzić co się dzieje albo powiadomić osobę dodaną do aplikacji w celu skontaktowania się z nią. Tryb prywatności – włączenie go umożliwia nam wstrzymanie nagrywania obrazu kiedy tylko wyrazimy taką wolę. Kamerka nie posiada żadnego wejścia na karty SD. Aplikacja umożliwia nagrywanie materiałów w chmurze. Jest to z jednej strony bardzo dobre rozwiązanie bo nie musimy się martwić o materiał wideo w przypadku kradzieży sprzętu. Nagrania pozostają bezpieczne w chmurze. Niestety z drugiej strony – w przypadku braku dostępu do internetu – materiał nie zostanie zabezpieczony. Bezpłatne przechowywanie danych w chmurze jest możliwe na okres jednego dnia. Niestety po 24 godzinach materiały zostają kasowane i nadpisane przez kolejny materiał wideo. Kolejne abonamenty, które wydłużają nam czas przechowywania danych są płatne i tutaj cena zaczyna się od 2,50 Euro miesięcznie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Płacąc rocznie za abonament mamy możliwość zaoszczędzić 20 %.
Jak już wspominaliśmy wcześniej – kamerka jest malutka. Świetnie prezentuje się w każdym miejscu w domu. Wygląda delikatnie i niepozornie. Za pomocą obrotowego stojaka jesteśmy w stanie skierować kamerę w dowolną przestrzeń, którą chcemy monitorować, niezależnie od tego czy postawimy ją na nóżce czy też zawiesimy na ścianie.
 Kamerka wyposażona jest w nocny podgląd. Dzięki wbudowanym specjalnym diodom, możemy rejestrować i nagrywać obraz nawet do 5 metrów i to w całkowitej ciemności.
DCS-6100LH jest kompatybilna z Alexą, Google oraz IFTTT. Współpracuje z inteligentnymi urządzeniami domowymi mydlink, Amazon Alexa i Google Assistant.  Spójrzcie na przykładowy film nagrany tą kamerką. Widok z okna na mewę siedzącą na latarni. Odległość kilku metrów.
 Obraz nagrywany kamerką DCS-6100LH jest widoczny na załączonym wyżej filmiku. Film został nagrany bezpośrednio telefonem i na telefonie został zapisany. Nie tracimy go już, nie nadpisze się w chmurze. W celu zapisywania materiałów w chmurze – musimy odblokować do niej dostęp z poziomu aplikacji. Jakość nagrania jest w porządku. Zapewnia nam to obiektyw szerokokątny 110° o wysokiej rozdzielczości 1080p. Wiadomo, że zawsze może być lepiej i lepiej ale zgodnie z coraz to lepszą jakością nagrań cena produktu również będzie szybować w górę. W tym przypadku mamy do czynienia z kamerką rzędu około 130 zł. Cena jest więc naprawdę niewielka. Teraz zaprezentujemy krótki filmik nagrywany wewnątrz mieszkania. Wszystko widać dokładnie, bez trudu możemy odczytać napis na mazaku. Słychać płacz dziecka w drugim pokoju, przy zamkniętych drzwiach a więc z dźwiękiem również w porządku.
 Producent zapewnia, że podgląd nocny zagwarantuje wam rejestrację obrazu do 5 metrów w całkowitej ciemności. Czy rzeczywiście tak jest w praktyce? To również dla Was sprawdziliśmy. Poniżej krótki filmik przykładowy.
 Jeszcze na koniec jedno przykładowe zdjęcie  wykonane podczas nagrywania filmu kamerką od D-Link.
51969645_2021-05-18_17-34-03 (Kopiowanie) (2)
 Wykonane zdjęcie zapisuje się bezpośrednio na naszym telefonie, nie w chmurze. Zdjęcie trzeba było sporo pomniejszyć, gdyż oryginalnie kamera robi duże zrzuty obrazu. Zdjęcie widoczne powyżej oceniamy na dobre. Widać wyraźnie cały monitorowany obszar – elementy placu zabaw, latarnię a także siedzącą na niej mewę. Dookoła bloki a także drzewa. Film i zdjęcie zostały wykonane z poziomu parapetu mieszkania na 1 piętrze w bloku, tak aby uchwycić coś ciekawszego niż wnętrze mieszkania. Jak widzicie kamerka znajduje także swoje zastosowanie na zewnątrz, trzeba tylko brać pod uwagę pogodę albo wybrać zadaszone miejsce tak by była chroniona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Niżej zdjęcie monitorowanego wnętrza mieszkania:
51969645_2021-05-22_16-08-08 (Kopiowanie)
 Zdjęcie jest wyraźne i przejrzyste, jak możecie się sami przekonać – widać na nim każdy szczegół.
Podsumowanie:
DCS-6100LH to kamerka bardzo małych rozmiarów, którą możemy postawić wygodnie na biurku za sprawą wbudowanej obrotowej stopki albo zawiesić na ścianie dzięki dwóm otworom i zestawowi montażowemu. Wtopi się w każde otoczenie, będzie praktycznie niezauważalna. Czarny kolor również sprawi, że kamerka będzie wszędzie fajnie wyglądać  – niezależnie od wystroju pomieszczenia.
W kamerkę  został wbudowany system automatycznego wykrywania dźwięku i ruchu, tak więc gdy urządzenie usłyszy lub zauważy niepożądane zdarzenie, natychmiast nas o tym poinformuje wysyłając powiadomienie np. na smartfon czy tablet. Do tego dodajmy obiektyw szerokokątny 110° o wysokiej rozdzielczości 1080p a więc dobrą jakość nagrań wideo, wyraźne zdjęcia + kompatybilność z Alexą, Google oraz IFTTT, nagrywanie w chmurze (minus za brak wejścia na kartę SD), przystępną niską cenę i mamy kolejny godny polecenia produkt od D-Link.
Cena: około 130 zł 
ocena9