Polar – test zegarka A300

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób uprawia sport. Czy to bieganie, spacer, siłownia każdy ruch jest wskazany i bardzo potrzebny dla zachowania zdrowia przez długie lata. Przy tym stajemy się bardzo wygodni i szukamy urządzeń, które pomogą zachować nam odpowiednią motywację do ćwiczeń. Producenci wychodząc nam na przeciw wypuszczają na rynek coraz to nowsze produkty. W ostatnich tygodniach otrzymaliśmy do testów zegarek firmy Polar model A300. Jako, że jestem osobą dość aktywną postanowiłam sprawdzić czy warto zainwestować w tego typu sprzęt. Wcześniej nie korzystałam z takich urządzeń, więc porównywać nie miałam go do czego.

polar_a300_2

Urządzenie dotarło do nas w opakowaniu dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem. Wewnątrz przesyłki znajdziemy: zegarek, trzy wymienne paski i kabel USB służący do parowania z komputerem i ładowania.
Producent na rynek wypuścił paski w kolorach białym, niebieskim, szarym, czarnym, żółtym i różowym. Te trzy ostatnie znalazły się w naszym zestawie.

polar_a300_1

Parametry:
Masa     48 g
Grubość     12,7 mm
Wyświetlacz 64×28 mm

Informacje techniczne:
Wodoodporność (30 m)
Akumulator
Czas działania na akumulatorze: 4 tygodnie
Pojemność pamięci wystarczająca nawet na 60 dni (przy monitorowaniu dziennej aktywności i 1 godzinie treningu na dobę)

Łączność:
Łatwa synchronizacja bezprzewodowa za pośrednictwem aplikacji Polar Flow przy użyciu Bluetooth® Smart
Niestandardowe złącze USB do ładowania i synchronizacji danych z komputerem PC lub Mac za pośrednictwem Polar FlowSync
Bluetooth® Smart
Obsługa serwisu internetowego Polar Flow w systemach Mac OS X 10.6 lub nowszych oraz Windows XP, 7, 8
Możliwość aktualizacji oprogramowania
Języki interfejsu użytkownika Polar Flow: angielski, hiszpański, portugalski, francuski, holenderski, szwedzki, norweski, niemiecki, włoski, fiński, polski, rosyjski, chiński, japoński

polar_a300_6

Zegarek jest nieduży, bardzo zgrabny i dobrze prezentuje się na przegubie dłoni. Urządzenie ma bardzo intuicyjne menu i po chwili już wiemy jak z niego korzystać. Wyposażone zostało w pięć guzików. Po prawej stronie trzy, a po lewej dwa. Górny przycisk po lewej stronie służy do podświetlenia, dzięki czemu nawet w nocy, czy w upalny dzień nie ma problemu z odczytem informacji. Dzięki pozostałym przyciskom włączymy, wyłączymy plany treningowe, ustawimy wszystkie dane i odczytamy wyniki ćwiczeń.

polar_a300_4

polar_a300_3

Wymienne paski to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla kobiet. Dzięki temu mogłam dostosować kolor paska do garderoby czy nastroju.
Na początku jednak podeszłam do tego dosyć sceptycznie, gdy zobaczyłam zegarek i  paski osobno. Czy aby zabezpieczą one urządzenie przed dostaniem się wody ? Okazało się, że jak najbardziej tak. Zegarek towarzyszył mi na basenie podczas pływania, aqua-aerobicu, a także w trakcie kąpieli.  Woda nie dostała się do środka, a samo urządzenie nie przeszkadzało mi podczas wodnych treningów. Pasek przylega bardzo dobrze, nie uciska i jest miły w dotyku.

polar_a300_8

Ładowanie urządzenia trwa od 1,5 do 2 godzin. W ciągu 2,5 tygodniowych testów nie rozładował się ani razu. Producent informuje, że akumulator wytrzymuje do 4 tygodni jednak nie jestem w stanie tego potwierdzić ze względu na krótszy pobyt u mnie. Jeśli faktycznie jest tak jak informuje producent to jest to niewątpliwie jego plus. Możemy swobodnie korzystać z zegarka bez strachu, że w trakcie ćwiczeń się rozładuje.

polar_a300_5

polar_a300_9

Polar A300 kompatybilny jest z telefonami wyposażonymi w system Android czy iOS. Bez problemu połączy się z użytkownikami laptopów/komputerów korzystających z systemów Windows XP, 7 i nowszymi. Każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie, aby móc podglądnąć swoje wyniki.

Polar A300 nie jest wyposażony w funkcję GPS. Jest to element, który mnóstwo ludzi uzna za minus, ale jednak dzięki temu bateria wytrzyma zdecydowanie dłużej i według mnie jest to bardzo istotne.

polar1

Do parowania i poprawnego działania zegarka potrzebujemy programu Polar FlowSync i platformy społecznościowej Polar Flow. Urządzenie należy podłączyć do komputera, zainstalować program, podać swoje dane i częstotliwość dziennej aktywności. Na podstawie tych danych program wylicza dzienne cele aktywności. Aplikacja jest bardzo czytelna i nie wymaga wielkich umiejętności, aby swobodnie się po niej poruszać.

polar2

Polar A300 wie kiedy śpimy, biegamy, chodzimy, siedzimy. Wyświetla liczbę pokonanych kroków, ilość spalonych kalorii i informację kiedy zbyt długo jesteśmy nieaktywni. Na wyświetlaczu pojawia się wówczas komunikat „Czas aby się ruszyć!”. Komunikat ten pojawiał mi się głównie w pracy, która polega przede wszystkim na siedzeniu przed komputerem.

Poza pracą jestem znacznie bardziej aktywna. Pogoda nie sprzyja niestety wycieczkom rowerowym czy jeździe na rolkach. Nie jestem osobą biegającą. Testy skupiłam głównie na basenie i ćwiczeniach aerobowych indywidualnych i w grupie.

polar4

Zaraz po treningu zegarek pokazał mi czas trwania treningu i ilość spalonych kalorii. Starałam się sprostać 100% dziennej aktywności, jednak nie zawsze z takim wynikiem kończyłam dzień.  W tym zegarku zawarty jest motywator i osobisty trener. Możemy podglądnąć procentowy poziom dziennej aktywności, historię treningów i na bieżąco pracować nad poprawą wyników.

Na duży plus zasługuje polskie menu i fakt że zegarek jest praktycznie niezniszczalny. Pod wodą działa bez zarzutu jak i podczas intensywnego treningu, gdzie pot kapie z czoła i po plecach. Bez strachu można wejść pod prysznic czy spacerować w deszczu.

polar5

Wielu znajomych pytało mnie o urządzenie, które nosiłam na ręce. Podobał się im wygląd i jego prostota. Próżno szukać w tym zegarku cudów, jednak jeśli ktoś szuka motywatora nie zawiedzie się na pewno.

Podsumowanie

Producent dzięki temu zegarkowi dotrze do osób aktywnych, które uprawiają sport dla utrzymania dobrej kondycji i samopoczucia. Rezygnacja z GPS przekłada się pozytywnie na długość pracy baterii i na cenie. Wszystko możemy śledzić dzięki platformie społecznościowej. Kilka poziomów aktywności pozwala wybrać jaką dyscyplinę sportu będziemy uprawiać i jakie parametry pokaże nam zegarek. Osoby uprawiające sport nie wymagający funkcji GPS będą zadowolone ciut bardziej. Niemniej jednak na rynku jest tyle dostępnych produktów, że każdy wybierze coś dla siebie.

Cena

od 499 zł

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

polar-logo