Garmin Vivofit – test opaski fitness

Opaska fitness Garmin Vivofit to urządzenie przeznaczone dla początkujących osób, które potrzebują stałej motywacji. Popraw swoją kondycję i wyrób dobre nawyki przy pomocy poręcznej, zgrabnej i eleganckiej opaski.

img-1
Zestaw zawiera:

  • Garmin Vivofit z dużym i małym paskiem
  • Pamięć USB
  • Dokumentacja
  • Czujnik tętna (opcjonalnie)

Garmin Vivofit jest dostępny w różnych wersjach kolorystycznych takich jak, czarny, turkusowy, niebieski, szary, czerwony i fioletowy. Samo urządzenie ma niewielkie wymiary bo zaledwie 21mm x 10,5mm co przekłada się na niską wagę oraz zgrabny kształt całości. Pasek wykonany jest z dobrej jakości materiału, który pomimo wykręcania i deformowania wraca do swojego pierwotnego kształtu. Po pierwszych paru minutach zapomina się że opaska cały czas nam towarzyszy. Cała konstrukcja jest wodoodporna co sprawia że nie musimy się przejmować zamoczeniem podczas aktywności, możemy nawet wskoczyć do basenu ponieważ Vivofit jest wodoodporny do 50m głębokości.

img-5

Na wyświetlaczu cały czas mamy wyświetlone jakieś dane, począwszy od godziny dzięki czemu możemy używać opaski jako zegarka, poprzez dzienną liczbę kroków, odliczanie do celu, pokonany dystans, kalorie, a skończywszy na tętnie i jego strefach. Przechodzenie między ekranami umożliwia nam jeden fizyczny przycisk, który jest umiejscowiony po prawej stronie wyświetlacza. Opaska monitoruje aktywność użytkownika przez 24 godziny na dobę, nawet podczas snu. Wymienna bateria pozwala na rok ciągłego używania bez konieczności dodatkowego zasilania. Dużym minusem jest brak podświetlenia wyświetlacza.

img-4

Vivofit nie został wyposażony w moduł GPS ale jego dokładność w obliczaniu kilometrów z przebytych kroków jest zaskakująco dokładna. Co prawda zdarzają się małe wpadki np. podczas jazdy rowerem lub samochodem drgania przenoszone z nadgarstka zliczane są jako kroki co powoduje naliczanie tak naprawdę nie przebytych kroków. Jednak podczas biegania różnica z aplikacjami mobilnymi lub innymi urządzeniami nie była strasznie duża. Opaska Garmin Vivofit oczywiście potrzebuje spersonalizowania na stronie Garmin Connect, musimy podać płeć, wiek, wzrost, wagę oraz poziom swojej sprawności. W zależności od wprowadzonych wartości urządzenie każdego dnia proponuje cel dostosowany do indywidualnych możliwości użytkownika np. 10 000 kroków. Każdy krok podczas chodzenia czy biegania zostaje zarejestrowany i doliczony do liczby która pozwala osiągnąć cel. W zależności od stopnia realizacji celu, opaska planuje cele na kolejne dni, dopasowując je do możliwości właściciela. Możemy również ustawiać cele ręcznie na każdy dzień. O bezczynności użytkownika sygnalizuje czerwony pasek składający się z segmentów które pokazują stopień bezczynności. Pasek pokazuje się po godzinie a kolejne segmenty co piętnaście minut. Kilkuminutowy spacer lub lekkie ćwiczenia fitness powodują, że pasek znika i w ten sposób urządzenie dba abyśmy przynajmniej raz na godzinę zrobili jakieś ćwiczenia lub po prostu pospacerowali.img-3

Przytrzymanie przycisku dłużej powoduje uruchomienie synchronizacji, dzięki której bezprzewodowo dane z urządzenia zostaną przekazane do aplikacji Garmin Connect. Przytrzymanie trochę dłużej przycisku po pokazaniu się informacji synchronizacji pozwala uruchomić funkcję SLEEP która to monitoruje fazy snu. Dane te możemy po przekazaniu do aplikacji Garmin Connect sprawdzić i porównać z innymi dniami, co o tyle jest interesujące, że możemy dowiedzieć się który trening wymęczył nas na tyle, że mieliśmy problem z snem.

img-2

Podsumowując, opaska jest fajnym gadżetem dla osób, które mają problem z regularnym ćwiczeniem czy ogólnie pojętą aktywnością fizyczną. Umożliwia wyrobienie dobrych nawyków które pozwolą polepszyć naszą sprawność. Do jakości i solidności jak zwykle w przypadku produktów firmy Garmin nie można się przyczepić. Jednak cena która moim zdaniem jest zdecydowanie za wysoka może odstraszyć potencjalnych użytkowników, ponieważ za podobną kwotę możemy zakupić zegarek Forerunner 10 lub Forerunner 110 które to posiadają już moduł GPS oraz dostarczają więcej danych niż Vivofit.

Cena w chwili pisania testu około 499zł i 625zł.

ocena7