D-Link COVR-X1862 Whole Home Mesh

D-LINK jest jednym z głównych dostawców urządzeń dla sieci bezprzewodowych w Europie. W dzisiejszej recenzji zajmiemy się opisem Whole Home Mesh w wersji 2-paku. Testowany model to COVR-X1862. Zapraszamy do lektury!

Urządzenie dotarło do nas w białym pudełku, z fioletowymi akcentami.

20210713_091230 (Kopiowanie)

20210713_091322 (Kopiowanie)

Sprzęt został w środku starannie zabezpieczony białymi mocnymi gąbkami. Zawartość opakowania to dwie jednostki Mesh, okablowanie i zasilacze do każdej z nich a także szybka instrukcja obsługi.

20210713_091920 (Kopiowanie)

Kostki zostały wykonane prawie w całości w kolorze białym. Wyjątkiem jest góra, która pokryta jest szarymi otworami wentylacyjnymi.

20210713_092042 (Kopiowanie)

Z przodu kostki są gładkie, wykonane w kolorze białym. Na dole znajduje się logo ,, D-Link” wykonane w kolorze srebrnym.

20210713_092256 (Kopiowanie)

Od spodu jednostki zostały wyposażone w 4 nóżki antypoślizgowe oraz przycisk RESET. W tym miejscu znajdziemy także informacje o modelu urządzenia, kod QR, oraz inne podstawowe dane.

20210713_092054 (Kopiowanie)

20210713_092314 (Kopiowanie)

Boki każdej z kostek są gładkie, nie zostały wyposażone w żadne funkcje.

20210713_092116 (Kopiowanie)

Z tyłu każdej z kostek mamy do dyspozycji przycisk WPS, złącze internet, złącze ethernet a także wejście dla kabla zasilającego o mocy 12V.

20210713_092201 (Kopiowanie)

Dane techniczne

Urządzenia w zestawie
2
lub
3
Technologia bezprzewodowa
802.11ax Wi-Fi 6
Ilość pasm
Dwupasmowy
Przepustowość
1300 Mb/s 5 GHz600 Mb/s 2.4 GHz
Anteny
Wbudowane anteny dookólne
Porty
1 x Gigabit Ethernet LAN1 x Gigabit Ethernet WAN
Zaawansowane funkcje
Jedna sieć WiFiMU-MIMOOptymalizacja pasma SmartConnectSmartBeamWi-Fi Mesh

COVR-X1862 to system najnowszej generacji WIFI 6 a więc znacznie szybszy standard pracy i to aż czterokrotnie w porównaniu do standardu ac a taże znacznie zwiększona wydajność w sieciach z dużą liczbą urządzeń, które równocześnie łączą się z internetem. Oferowane przez producenta jednostki są w stanie zapewnić nam przepustowość do 1800 Mb/s (600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz + 1200 Mb/s w paśmie 5 GHz). Te dwie niepozorne kostki są w stanie pokryć zasięgiem obszar o powierzchni do 420 m2. Zgodzicie się, że jest to bardzo duża wartość. Rewelacyjne rozwiązanie do biura lub domu, w których funkcjonuje wiele urządzeń sieciowych. Potrzebujecie pokryć zasięgiem większą przestrzeń? Żaden problem. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka dodatkowych jednostek by rozbudować naszą sieć, w zależności od potrzeb. Jakie jeszcze fukcje COVR-X1862 możemy wymienić?

Asystenci głosowi czyli Google Home i Amazon Alexa. Działają niestety tylko w języku angielskim. Za pomocą prostych komend jesteśmy w stanie za pomocą naszego głosu np. wyłączyć internet. Wystarczy wtedy wypowiedzieć zdanie „pause the internet for the kids” i gotowe – asystent robi to za nas.

Urządzenie zostało wyposażone w technologię OFDM czyli Orthogonal Frequency-Division Multiplexing – jest to modulacja, która pozwala na jednoczesną transmisję wielu strumieni danych na wzajemnie prostopadłych częstotliwościach nośnych. Dzięki OFDM szybkość przesyłania danych do wielu urządzeń jednocześnie jest wydajna a cała sieć jest bardziej odporna na przeciążenia.

Smart Roaming – podłączone urządzenia automatycznie przełączają się na punkty dostępowe o lepszych parametrach.

Niezawodną łączność zapewni też funkcja Smart Steering – automatyczne dopasowanie do optymalnego pasma bezprzewodowego, zapewniając tym samym jak najszybsze połączenie w każdym momencie, w każdym miejscu w domu czy biurze.

Do dyspozycji mamy także technologię MU-MIMOCOVR-X1862 osiąga dzięki niej do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do niego urządzeniu bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. Dzięki tej dodatkowej funkcji damy radę przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.

Funkcja Kontroli rodzicielskiej – mamy możliwość ustalenia ograniczeń dostępu do internetu dla wybranych przez nas użytkowników. Ograniczać dostęp możemy ustalając przedział godzin, w czasie których dany użytkownik będzie miał dostęp do internetu. Z pewnością będziemy wtedy spokojniejsi gdy nasze pociechy będą przeglądać strony internetowe o ustalonych przez nas porach. Do dyspozycji mamy też filtrowania niepożądanych stron internetowych a nawet całkowitego blokowania tych niepożądanych – chociażby z niestosownymi dla dzieci treściami.

W COVR-X1862 zastosowano też najnowszą technologię BSS Coloring, która znacznie zwiększy pojemność i wydajność naszej sieci.

Najnowsze zabezpieczenia WPA3- standard bezpieczeństwa kolejny po WPA2. Czym właściwie jest WPA2? Jest to skrót z języka angielskiego – Wi-Fi Protected Access, czyli dokładniej mówiąc – jest to standard bezpieczeństwa, który określa, co dzieje się po połączeniu się z zamkniętą siecią Wi-Fi za pomocą hasła. Standard WPA3 musi obowiązkowo dodawać więcej funkcji, które nie występują w starszym standardzie WPA2.

Konfiguracja jest bardzo prosta. Odbywa się za pomocą bezpłatnej aplikacji D-Link Wi-Fi.

Przeprowadzając konfigurację należy chwilę poczekać aż druga kostka się sparuje. Wykonany test prędkości łącza nie dał odczuć różnicy pomiędzy routerem a Meshem. Zasięg pokrył całe mieszkanie ponad 50 m2 ale przecież wiemy doskonale, że te Meshe stać na dużo dużo więcej. Po sprawnie przeprowadzonej konfiguracji urządzenia kolor świecącego od góry znaku ,,x” zmienia się z czerwonego, pomarańczowego na biały.

IMG-20210718-WA0036 (Kopiowanie)

IMG-20210718-WA0037 (Kopiowanie)

COVR-X1862 poradzi sobie ze strumieniowaniem w jakości 4K a gdyby ktoś sobie życzył robić w sieci coś innego – również nie stanowi to żadnego problemu. Jednocześnie bez żadnych opóźnień śmiało można przeglądać internet, bądź zrobić sobie długą sesję grania online. Jeśli potrzebujemy korzystać z dostępu bezprzewodowego, do usług mamy wbudowane porty gigabitowe Ethernet więc możemy podłączyć pamięci masowe NAS, Smart TV albo konsole do gier.

Te 2 niewielkie urządzenia z powodzeniem wystarczą dla każdego domu czy mieszkania. Przed zakupem zastanówcie się czy w waszym przypadku wystarczy 2-pack, ponieważ producent wychodzi na przeciw posiadaczom dużych biur i posiada w ofercie również zestawy 3-jednostkowe, które zasięgiem pokryją 600m2. Dzięki rozstawieniu tych Meshy po domu, czy w biurze – możemy cieszyć się połączeniem bez opóźnień i nieprzerwaną rozrywką na wszystkich urządzeniach jednocześnie. produkty opisane w recenzji są bardzo dobrym rozwiązaniem dla uzyskania znakomitego połączenia z internetem.  Płynna i bezproblemowa praca to z pewnością drugie imię COVR-X1862.

Podsumowanie:

COVR-X1862 to system najnowszej generacji WIFI 6 a więc znacznie szybszy standard pracy i to aż czterokrotnie w porównaniu do standardu ac a taże znacznie zwiększona wydajność w sieciach z dużą liczbą urządzeń, które równocześnie łączą się z internetem. Oferowane przez producenta jednostki są w stanie zapewnić nam przepustowość do 1800 Mb/s (600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz + 1200 Mb/s w paśmie 5 GHz). Te dwie niepozorne kostki są w stanie pokryć zasięgiem obszar o powierzchni do 420 m2. Podstawowe funkcje to: Asystenci głosowi czyli Google Home i Amazon Alexa, OFDM, Smart Roaming, technologia MU-MIMO, funkcja kontroli rodzicielskiej, łatwa i szybka konfiguracja za pomocą bezpłatnej aplikacji D-Link Wi-Fi, możliwość rozbudowy sieci.

Urządzenie prezentuje się bardzo delikatnie i stylowo. Będzie pasować w każdym wnętrzu. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie: jak z ceną za takie funkcjonalne urządzonko? Biorąc pod uwagę możliwości tych dwóch routerów i zasięg jakim są w stanie pokryć mieszkanie/dom/biuro – nie jest wcale wygórowana. Za te dwie jednostki zapłacicie około 950zł.

ocena10