Creative MUVO 2c – mały przenośny kombajn do muzyki

Creative MUVO 2c to nowa propozycja znanego producenta. Czy na rynku głośników przenośnych można być innowacyjnym? Wśród setek głośników trudno wyłowić coś wyróżniającego się. Pozostaje przyciągać klienta wyglądem i poprawą jakości dźwięku. MUVO 2c to jednak coś więcej. Zapraszam do lektury.
Specyfikacja

 • Wymiary (W x S x G) 67 x 93 x 38 mm
 • Kabel USB długość: 0,6m
 • Waga: 165g (5,8oz)
 • Kolor: Czarny/Niebieski/Zielony/Czerwony
 • Wersja Bluetooth® Bluetooth 4.2
 • Obsługiwane profile Bluetooth A2DP (transmisja bezprzewodowa, stereo, Bluetooth), AVRCP (zdalnie sterowana transmisja Bluetooth), HFP (Profil głośnomówiący)
 • Obsługiwane kodeki SBC
 • Wejście Aux
 • USB
 • Regulacja poziomu głośności Tak
 • Mikrofon wbudowany
 • Typ akumulatora wbudowany akumulator litowo-jonowy 650mAh
 • Czas pracy przy korzystaniu z akumulatora 6 godzin
 • Gniazdo microSD Tak
 • Obsługiwane formaty audio: obsługa formatów MP3 do 320 kb/s, obsługa formatów WMA do 320 kb/s, WAV (Maks. 16 bity 48kHz PCM), FLAC (8kHz – 48kHz), L0-L8 (1000Kbps – 1200Kbps)
 • Spełnia normę IP66 – odporny na pył/wodę

Zawartość zestawu

 • Głośnik MUVO 2c
 • Przewód USB/microUSB
 • Skrócona instrukcja obsługi
 • Karta gwarancyjna

CreativeMuvo2c_2

Creative MUVO 2c to niewielki, lekki głośnik, oferowany w żywych, radosnych kolorach (jest też wersja czarna). Zapakowany jest w plastikowe przeźroczyste pudełko, dzięki czemu możemy go sobie dokładnie obejrzeć przed zakupem. Wewnątrz pudełka znajduje się niewidoczna skrytka, w której umieszczono przewód USB/microUSB, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Do testów otrzymaliśmy dwie sztuki, pierwszy w kolorze czerwonym, drugi w kolorze niebieskim. Dlaczego do testów potrzebne są dwa głośniki? O tym później.

CreativeMuvo2c_3

Obudowa MUVO 2c w większości wykonana została z przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego. Jedynie przód, czyli maskownica głośnika zrobiona jest z metalowej siatki. Pośrodku maskownicy producent umieścił swoje logo. W wersji niebieskiej głośnika maskownica jest granatowa, a logo niebieskie, kontrast jest wystarczający by było widoczne. W wersji czerwonej głośnika, maskownica jest bordowa a logo pomarańczowe lub żółte – kontrast jest tak mały, że logo jest prawie niewidoczne i ciężko stwierdzić jaki to kolor.

CreativeMuvo2c_4

Od góry umieszczone zostały gumowe przyciski, mikrofon, oraz dwie diody Led. Lewa informuje o rozładowywaniu bądź ładowaniu baterii, prawa o rodzaju i stanie połączenia z innym urządzeniem.

CreativeMuvo2c_5

Z lewej strony mamy także do dyspozycji uchwyt, przez który możemy przeciągnąć smycz, czy sznurek. Dzięki temu głośnik można mocować np. do plecaka, albo wieszać.

CreativeMuvo2c_8

Lewy bok głośnika jest gładki.

CreativeMuvo2c_9

CreativeMuvo2c_10

Z prawej strony za gumową, otwieraną zaślepką znajdują się: gniazdo AUX, slot kart microSD, port microUSB.

CreativeMuvo2c_6

Z tyłu znajduje się ruchoma membrana głośnika basowego.

CreativeMuvo2c_7

Od spodu na obu krańcach podstawy umieszczone zostały podłużne, gumowe stopki antypoślizgowe.

CreativeMuvo2c_13

Głośniki są bardzo dobrze wykonane. Materiały, z których powstały są najwyższej jakości. Żywe kolory i nowoczesny design przyciągają wzrok. Zostały także dobrze zabezpieczone przed pyłem i wodą. Spełniają normę IP66, co oznacza całkowitą pyłoszczelność, oraz odporność na ulewny deszcz/polewanie wodą. Głośników nie można jednak zanurzać w wodzie.

CreativeMuvo2c_11

Creative MUVO 2c włączamy przytrzymując przez około trzy sekundy przycisk „power”. Włączenie zostanie zasygnalizowane dźwiękiem powitalnym. Po włączeniu zacznie pulsować niebieska dioda. Sygnalizuje ona gotowość do połączenia głośnika poprzez moduł bluetooth. Jeśli chcemy sparować z głośnikiem nowe urządzenie, należy przytrzymać przycisk oznaczony symbolem bluetooth. Głośnik przejdzie wtedy w tryb parowania, a dioda będzie szybko pulsować. O udanym parowaniu/połączeniu z głośnikiem zostaniemy poinformowani komunikatem dźwiękowym, a dioda przestanie pulsować i zacznie świecić światłem ciągłym.

CreativeMuvo2c_12

Podczas odtwarzania muzyki przycisk bluetooth służy jako play/pauza. Za pomocą przycisków „- +” możemy regulować głośność. Jest też możliwość przełączania utworów, w tym celu należy jednocześnie przycisnąć przycisk oznaczony literą „M” i „-” – żeby włączyć poprzedni utwór, oraz „M” i „+” żeby przełączyć na następny utwór.

Połączenie bluetooth pozwala także na połączenie dwóch głośników MUVO 2c. Dzięki temu otrzymujemy prawdziwe stereo. Żeby głośniki pracowały w takim trybie potrzebujemy jednak urządzenia obsługującego profil bluetooth A2DP. Żeby połączyć dwa głośniki ze sobą należy najpierw włączyć pierwszy i ustawić mu tryb parowania, następnie włączamy drugi głośnik i ustawiamy mu połączenie bluetooth. Po chwili głośniki połączą się ze sobą. Jeden z głośników będzie działał w trybie „slave”, drugi „master”. W trybie „slave” głośnik sygnalizuje połączenie ciągłym świeceniem diody. Natomiast dioda głośnika „master” pulsuje w oczekiwaniu na połączenie urządzenia źródłowego dźwięku. Z głośnikiem „master” łączymy się identycznie jak w przypadku połączenia z pojedynczym głośnikiem.
Po połączeniu się z MUVO 2c możemy rozpocząć odsłuch i cieszyć się z trybu stereo.

Opisałem pierwszy rodzaj dostępnego połączenia, ale Creative MUVO 2c pozwala na odtwarzanie muzyki za pomocą jeszcze trzech innych źródeł dźwięku. Przełączamy się pomiędzy nimi przyciskając przycisk „M” (mode). Każdy rodzaj źródła oznaczony został innym kolorem diody. Dzięki temu szybko możemy zorientować się jaki tryb odtwarzania mamy włączony w danym momencie.

Połączenie przez bluetooth sygnalizowane jest diodą niebieską. Następny rodzaj połączenia to AUX, w tym trybie dioda świeci na zielono. Żeby skorzystać z AUX potrzebujemy źródła dźwięku, które z głośnikiem łączymy przy pomocy przewodu z wtykiem Jack 3,5mm. W tym trybie możemy jedynie regulować głośność na głośniku, natomiast przełączanie utworów, czy play/pauza dostępne są z poziomu urządzenia źródłowego.

CreativeMuvo2c_14

Trzeci tryb to odtwarzanie dźwięku z karty microSD, sygnalizowany jest diodą żółtą. Żeby rozpocząć odtwarzanie należy umieścić kartę w slocie kart microSD. Po włączeniu właściwego trybu automatycznie rozpocznie się odtwarzanie pierwszego utworu z karty. Tak jak w przypadku bluetooth mamy tu możliwość regulacji głośności, play/pauza, poprzedni/następny utwór, a także dodatkowo możliwość przełączania się pomiędzy folderami. W tym celu należy przycisnąć jednocześnie i przytrzymać przyciski „M” i „-” – poprzedni folder, lub „M” i „+” – następny folder. Możliwość odtwarzania z karty pamięci to bardzo dobry pomysł, dzięki temu nie musimy łączyć głośnika z zewnętrznym źródłem dźwięku np. telefonem, tym samym rozładowuje się jedynie głośnik. MUVO 2c obsługuje popularne formaty mp3 i wma, a także bezstratne wav i flac.

CreativeMuvo2c_15

Czwarty tryb, sygnalizowany fioletową diodą pozwala na odtwarzanie muzyki przy pomocy gniazda microUSB. Gniazdo, które w większości głośników służy jedynie do ładowania baterii, w głośnikach MUVO 2c służy także jako źródło dźwięku. Dzięki niemu możemy połączyć głośnik z komputerem, laptopem, czy smartfonem/tabletem – jeśli obsługują OTG. O ile przy komputerze stacjonarnym posiadamy zwykle „jakieś” głośniki, to w przypadku laptopa Creative MUVO 2c może okazać się bardzo przydatny. Jakość dźwięku i głośność jaki oferuje ten mały głośniczek zdecydowanie przewyższa wszystko, co mogą zaoferować wbudowane głośniki nawet najlepszego i najdroższego laptopa. W tym trybie z poziomu głośnika możemy regulować głośność, pauzować/wznawiać odtwarzanie i przełączać utwory poprzedni/następny.

Jeśli łączymy głośnik z komputerem/laptopem, to możemy skorzystać z dodatkowego oprogramowania, które dla MUVO 2c przygotował producent. W tym celu należy wejść na stronę producenta, wyszukać produkt i pobrać program Sound Blaster MUVO.

CreativeMUVO_2c_screen_1

Po pobraniu instalujemy program, w trakcie instalacji głośnik musi być podłączony do komputera, nie można zainstalować oprogramowania, jeśli program instalacyjny nie wykryje podłączonego urządzenia.

CreativeMUVO_2c_screen_2

Po włączeniu programu możemy wybrać predefiniowane tryby: muzyka, filmy, gry, które optymalizują dźwięk pod kątem rodzaju multimediów, z których korzystamy.

CreativeMUVO_2c_screen_3

Dostępne jest także SBX Pro Studio, gdzie mamy możliwość ustawień specjalnych takich jak „crystalizer”, „bas”, „smart volume”.

CreativeMUVO_2c_screen_4

Producent dołączył też własny korektor, który możemy ustawić ręcznie, bądź korzystając z predefiniowanych trybów.

Głośnik MUVO 2c wyposażony jest także w mikrofon, dzięki któremu, możemy prowadzić rozmowy telefoniczne. Możliwe jest to w trybie połączenia bluetooth ze smartfonem. Gdy nadejdzie połączenie za pomocą kliknięcia w przycisk bluetooth możemy je odebrać, lub odrzucić jeśli przytrzymamy go powyżej dwóch sekund. Podczas rozmowy możemy włączać/wyłączać mikrofon przyciskiem „M”. Sama rozmowa przebiega bezproblemowo. Mikrofon dobrze zbiera głos z otoczenia, więc z pomocą głośnika spokojnie można prowadzić telekonferencje.

CreativeMuvo2c_16

Jakość dźwięku wydobywającego się z głośników Creative MUVO 2c jest zaskakująco dobra biorąc pod uwagę ich wielkość. Creative wykonał kawał dobrej roboty pracując nad tymi głośnikami. Grają świetnie, czysto, głośno i wysoko. Wysokie tony są soczyste i brzmią pięknie tworząc dużą przestrzeń. Średnie tony są pełne, z mocnym wokalem, a basy są naturalne i bardzo dobrze uzupełniają pozostałe pasma. Całość współpracuje wyśmienicie, czego efektem są same pozytywne odczucia podczas słuchania muzyki. A gdy połączymy dwa głośniki MUVO 2c w trybie stereo efekt jest niesamowity. Te dwa maluchy dobrze rozstawione grają jak miniwieża.

Głośnik MUVO 2c wyposażony został w akumulator o pojemności 650 mAh. Pozwala on na odtwarzanie muzyki do 6 godzin. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jaką głośnością słuchamy muzyki, oraz od rodzaju połączenia. Gdy korzystamy z wejścia AUX, głośnik pogra dłużej, niż gdy musi utrzymywać połączenie bluetooth, czy odtwarzać muzykę z karty microSD. Wynik czasowy jaki osiąga jest jednak bardzo przyzwoity.

CreativeMuvo2c_17

Podsumowanie

Creative MUVO 2c to świetnie wykonany głośnik, jest pyło i wodoszczelny. Pozwala na odtwarzanie muzyki z wielu różnych źródeł, co czyni go bardzo uniwersalnym. Jakość dźwięku i przyjemność słuchania jest zaskakująca biorąc pod uwagę wielkość tego głośnika. A gdy mamy je dwa połączone w trybie stereo brzmią po prostu genialnie. Patrząc na całokształt i na cenę urządzenia, aż dziwne, że głośnik takiej jakości sprzedawany jest w tak niskiej cenie. Sugeruję kupować od razu dwa, by w pełni cieszyć się ich możliwościami.

Cena
Od 158 zł
Nasza ocena

ocena10wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

creative_logo