Benq W1500 oraz magia kina

Magię kina kochamy wszyscy, utożsamiamy się z ulubionymi bohaterami, podziwiamy ich dokonania. Niestety kino ma swoje wady – do kina musimy się wybrać, dojechać, użerać się z panem siedzącym przed nami, który zajada się chipsami i siorbie napój z plastikowego kubka. Każdy z nas oddałby wiele aby móc obejrzeć ulubiony film w zaciszu domowym, w wygodnym fotelu z kubkiem gorącej herbaty w ręce. Dzięki projektorowi W1500 firmy Benq własne domowe kino staje się rzeczywistością.

Parametry techniczne:

  • System projekcji: Single 0.65’ DC3 DLP DMD
  • Rozdzielczość rzeczywista: 1080p (1920×1080)
  • Jasność: 2200 ANSI Lumenów
  • Współczynnik kontrastu: 10000:1
  • Wyświetlane kolory: 1,07 MLD Kolorów
  • Format obrazu: natywny 16:9 (5 do wyboru)
  • Rozmiar obrazu (przekątna): 40” – 300”
  • Współczynnik powiększenia: 1,6:1
  • Moc lampy: 240W
  • Przesunięcie projekcji: 110% – 130%

 

IMAG0044

Projektor ten to przemyślana konstrukcja z mnóstwem opcji konfiguracyjnych oraz z dużą ilością złącz. Posiada on również niespodziankę o której później. W1500 waży około 4 kg i mierzy 339 x 120,2 x 284,8 mm. Obudowa projektora to połączenie gustownych bieli i szarości oraz srebrnych wstawek. Całość wykonana z dobrego gatunkowo plastiku, przyjemnego w dotyku. Na górze znajduje panel manipulacyjny z przyciskami do ustawiania parametrów urządzenia, czujnik podczerwieni od sterowania pilotem oraz ukryte pod gustowną klapką pokrętło do regulacji położenia obiektywu – Lens Shift. Na froncie znajduje się obiektyw oraz drugi z czujników podczerwieni (sterowanie z pilota). Zastosowanie dwóch sensorów podczerwieni zapewnia doskonałą swobodę w wykorzystaniu pilota. W projektorze zastosowano trzy wentylatory, które mają za zadanie skutecznie chłodzić projektor i znajdującą się w nim lampę. Wydawać by się mogło że jest to dużo i sprawiać będzie dużo hałasu, jednakże W1500 miło rozczarowuje i wcale mocno nie hałasuje. Obok wentylatorów umieszczono również dwa 10 watowe głośniki.

IMAG0049IMAG0046IMAG0060

Najbardziej interesującą cechą projektora jest na pewno zastosowanie wireless HDMI, które pracuje na paśmie 5GHz co gwarantuje większą odporność na zakłócenia. Zasięg to około 20 metrów co zapewnia w warunkach domowych bezproblemowe podłączenie dowolnego urządzenia wyposażonego w złącze HDMI z projektorem. Jednocześnie przesyłany jest również dźwięk co umożliwia odtwarzanie dźwięku bezpośrednio poprzez projektor.IMAG0054

Kolejną interesującą cechą jest Lens Shift (przesunięcie położenia obiektywu), przesunięcie w górę lub w dół w zakresie 110 -130%. Nie jest to wiele ale jest wystarczające w domowych warunkach. W1500 posiada również ręczny zoom obiektywu co oznacza, że można uzyskać 84” obraz panoramiczny z około 180cm – bardzo przydatne w mniejszych pomieszczeniach. Kolejna cecha przydaje się podczas oglądania materiałów gdzie znajdują się sceny z szybkim ruchem. Mowa oczywiście o interpolacji klatkowej, polega ona ocenie ruchu pomiędzy klatkami i wstawianiu pomiędzy nie klatek z ruchem przejściowym. Zapobiega to drganiu i rozmyciu obrazu podczas szybkich scen. Z tyłu urządzenia znajduje się cała gama różnych wejść: HDMI x2, RCA, S-VIDEO, Component Video, Audio In, D-sub, RS-232, mini USB, Audio Out oraz 12 voltowy triger do podłączenia np. ekranu.IMAG0050IMAG0052W1500 pomimo że ma mocno rozbudowane menu nie wymaga od użytkownika zbyt wysokiej wiedzy technicznej. Posiada trzy wbudowane predefiniowane zestawy ustawień oraz trzy tryby do wykorzystania przez użytkownika co daje duże możliwości ustawień w zależności od miejsca wyświetlania. Jednym z nich jest tryb „Cinema”, w którym to moc lampy jest zmniejszona do 1700 lumenów co jest wystarczające do prawidłowego wyświetlenia obrazu przy zachowaniu jego czytelności oraz kolorów. Jedyne do czego można by się przyczepić to troszkę nie naturalne odcienie skóry oraz delikatne zazielenienie czerni, jednakże jest to na tyle małe uchybienie że przez większość użytkowników nie będzie zauważone.IMAG0066

Wireless HDMI w codziennym użytkowaniu sprawdza się znakomicie. Jego instalacja jak również późniejsze sparowanie urządzeń nie nastręcza problemów. Świetnie sprawuje się to rozwiązanie podczas oglądania filmów czy telewizji. Drobne problemy niestety występują podczas grania. Występuje efekt opóźnienia co ma szczególne znaczenie podczas gry w shootery czy gry akcji, gdzie opóźnienie to może mocno denerwować. Sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest niestety rezygnacja z wireless HDMI i podłączenie poprzez zwykłe HDMI. Jakość obrazu, odwzorowanie kolorów pozwala na świetną zabawę podczas grania w ulubione tytuły.

IMAG0057

Podsumowując Benq W1500 to naprawdę dobry kandydat do zapewnienia rozrywki w domu. Zarówno podczas oglądania filmów jak również podczas grania. Wysoka jasność obrazu, obraz full HD, wysoki kontrast oraz odwzorowanie kolorów zapewnią niezapomniane wrażenia podczas seansów. Minusem niestety jest dość wysoka cena jak dla przeciętnego „Kowalskiego” ale to już tak jest że co dobre tanie nie jest.

Sprawdź cenę

Ocena:

ocena9

Sprzęt do testów dostarczył:

Logo BenQ