Zalman Z5 Plus – test nowoczesnej obudowy

Dziś chciałbym przedstawić Wam recenzję obudowy firmy Zalman – producenta między innymi zasilaczy, systemów chłodzenia, pamięci jak i również amplitunerów i słuchawek.
Zawartość opakowania

Otrzymaliśmy obudowę Zalman Z5 Plus bardzo dobrze zapakowaną. W środku obudowa została doskonale zabezpieczona styropianem dzięki czemu nie musimy się martwić o jakiekolwiek uszkodzenie w trakcie transportu.

opakowanie

Po wyjęciu naszym oczom ukazuje się bardzo przyjemnie wyglądająca obudowa. Już pierwsze dotknięcie sprawia iż wiemy, że mamy do czynienia z bardzo dobrymi i trwałymi materiałami użytymi do produkcji tejże obudowy.

zalmanz5_1

Razem z obudową otrzymujemy pudełko, w którym znajduje się kabel 8-pin – za jego pomocą możemy podpiąć dodatkowe zasilanie do karty graficznej. Są tam również plastikowe szyny służące do montażu maksymalnie trzech dysków twardych typu 3,5 cala, zaślepka dla zatoki 3,5 cala, w której możemy zamontować między innymi czytnik kart pamięci oraz zestaw śrubek do montażu wszystkich części. Do obudowy została dołączona książeczka użytkownika podpowiadająca jak i gdzie zamontować konkretne podzespoły. Niestety brakuje instrukcji w języku polskim, lecz myślę, że osoba dokonująca montażu doskonale poradzi sobie z zainstalowaniem wszystkich podzespołów.

zalmanz5_2

W przedniej części obudowy znajdują się bardzo czułe przyciski zasilania oraz „twardego” resetu. Poniżej mamy do dyspozycji trzy zatoki 5,25 cala przykładowo na napęd DVD. Dodatkowo górna zatoka 5,25 wyposażona jest w adapter do podpięcia napędu 3,5 cala. W dolnej części panelu przedniego umieszczony jest fabrycznie zamontowany wiatrak chłodzący.

zalmanz5_3

Specyfikacja techniczna

Model: Z5 Plus
Kolor: czarny
Wymiary: 205 x 460 x 490 mm
Format płyty głównej: ATX, Micro ATX

Miejsca na napędy:
– zewnętrzne: 3x 5,25″, 1x 3,5″/2,5″ (SSD)
– wewnętrzne: 3x 3,5″

Chłodzenie:
– 2x wentylator 120mm Blue LED (w zestawie)
– 1x wentylator 120mm (w zestawie)
Sloty kart rozszerzeń: 7

Zasilacz: standard ATX, brak w zestawie

Złącza:
– 2x USB 2.0
– 1x USB 3.0
– 1x audio in/out

Okno z plexi: tak
Maksymalna długość GPU: 330mm
Gwarancja: 24 miesiące

Opis

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pomysł umieszczenia w górnej części obudowy panelu zawierającego wejścia na dwa porty USB 2.0, jeden USB 3.0, diody sygnalizującej pracę dysku twardego oraz wyjście słuchawkowe i gniazdo mikrofonu. Dodatkowo mamy do dyspozycji dwustopniowy przycisk regulujący obroty dwóch wentylatorów. Możliwe jest również całkowite ich wyłączenie chociaż pracują na tyle cicho, że raczej nie będzie to konieczne. Przy najniższym trybie pracy są praktycznie bezgłośne. Plusem jest także bardzo zgrabnie umiejscowiona półeczka, w której możemy umieścić nasz telefon w trakcie ładowania z USB czy zewnętrzny dysk twardy.

W tylnej części obudowy widzimy fabrycznie zamontowany wiatrak, zaślepki po wyłamaniu których można zamontować maksymalnie siedem kart rozszerzeń oraz miejsce na zasilacz.

Boczne pokrywy wykonane zostały symetrycznie i ładnie prezentują się w ogólnej stylizacji obudowy. Po obu stronach widać uwypuklenia z tym, że po jednej stronie widzimy przyciemnianą pleksę dającą możliwość podglądania pracy naszych podzespołów. Dolna część wyposażona jest w cztery nóżki mające tłumić ewentualne drgania obudowy oraz filtr przeciwkurzowy zarówno pod zasilaczem jak i dodatkowym systemem chłodzenia.

Wnętrze obudowy Zalman Z5 Plus prezentuje się bardzo dobrze. Uwagę naszą na pewno przykuje duża ilość miejsca użytkowego oraz trzy wiatraczki wentylujące. Dwa z nich wyposażone są w niebieskie diody dające w nocy bardzo miły dla oka efekt wizualny.

zalmanz5_4

W środku skrzynki możemy także umieścić dysk 2,5 calowy, który montujemy nad dyskami twardymi. Zalman Z5 Plus pozwala nam także na podpięcie chłodzenia cieczą dzięki otworom umieszczonym w obudowie.

Podsumowanie

Z ręką na sercu mogę polecić obudowę Zalman Z5 Plus każdemu z Was. W tej cenie ciężko będzie znaleźć tak funkcjonalne i miłe dla oka „opakowanie” dla naszych podzespołów.

Cena
Od 192 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca