Testujemy router PLANET WDRT-731U

Jaki powinien być dobry router? Kiedyś ktoś napisał, że dobry router to taki, który raz konfigurujemy i zapominamy o tym, że istnieje.
Czy takim urządzeniem jest PLANET WDRT-731U?

Na początek dane techniczne:
Interfejsy: 1x WAN,
3x LAN,
1x IPTV: 10/100/1000 Mbps,
USB 2.0 typu A

Antena: 2x5dBi

Przyciski: Reset/WPS

Wymiary: 171.61 x 111.16 x 25.47 mm

Waga: 250 gram

Zasilanie: 12V
Zużycie energii: Max 8W

WiFi Standard: IEEE 802.11a/b/g/n

Pasma: 2.4G: 2.400-2.484GHz
5G: 5.180-5.240GHz, 5.745-5.825GH

Tryby pracy:
– AP ( Access Point)
– WDS PtP (Point to Point)
– WDS PtMP (Point to Multipoint)
– WDS+AP (Repeater)

Typy połączeń Internetu:
– Dynamic IP
– Static IP
– PPPoE
– PPTP
– L2TP
– PPPoE Dual Access

1

Urządzenie sprzedawane jest w niebieskobiałym pudełku, którego zawartość to:

– instrukcja instalacji,
– płyta CD,
– kabel Ethernet,
– zasilacz,
– router PLANET WDRT-731U

4
Wygląd routera jest klasyczny. Biała obudowa z dwoma antenami z tyłu, a na górnej jej części z przodu znajdują się diody sygnalizujące pracę urządzenia.

Router posiada jeden port WAN oraz cztery porty LAN. Jeden z portów LAN opisany jest jako IPTV. Funkcja IPTV (telewizja IP) pozwala użytkownikom na oglądanie filmów online na ekranie telewizora przez dekoder STB, który możemy podpiąć właśnie do tego portu. Port IPTV może również służyć jako zwykły port LAN jeżeli usługa IPTV nie jest aktywna.
Z tyłu obudowy znajdziemy jeszcze wejście na zasilanie oraz guzik RESET/WPS. Podpięcie nowego urządzenia do sieci za pomocą guzika WPS(Wi-Fi Protected Setup) przebiega bezproblemowo. Wystarczy nacisnąć przycisk WPS by szybko i łatwo ustanowić bezpieczne, bezprzewodowe połączenie między routerem a klientem.

3

Na prawym bocznym panelu urządzenia znajduje się port USB 2.0 do którego możemy podłączyć drukarkę lub zewnętrzny dysk. Dzięki temu wielu użytkowników może współdzielić jedną drukarkę sieciową bez potrzeby skomplikowanej konfiguracji sieci lub korzystać ze wspólnego dysku zewnętrznego. Są to naprawdę bardzo przydatne funkcje w momencie kiedy używamy więcej niż jednego komputera w domu. Zarówno drukowanie jak i odczyt/zapis danych za pomocą tego portu były wzorowe. Przez port USB można również zasilać urządzenia do 5V DC.
panel_start

Do panelu administracyjnego routera wchodzimy przez adres 192.168.1.1. Domyślne login i hasło ustawione są na admin/admin. Jeśli potrzebujemy szybko skonfigurować urządzenie to wszystkie te informacje wyczytamy na plakietce informacyjnej naklejonej pod spodem routera.

panel_advanced
Po zalogowaniu już na pierwszym ekranie mamy możliwośc natychmiastowego skonfigurowania połączenia WAN oraz ustawienia hasła zabezpieczającego dla wifi. Jeśli zatem potrzebujemy natychmiast korzystać z sieci, którą stworzymy za pomocą naszego routera Planet nie musimy szukać tych ustawień w panelu administracyjnym.
Do pozostałych, zaawansowanych ustawień routera wchodzimy naciskając przycisk 'Advanced’ znajdujący się w prawej górnej części panelu. Panel ustawień zaawansowanych prezentuje się całkiem ładnie, jest czytelny, a przechodzenie przez poszczególne jego pozycje intuicyjne. Menu główne ustawień znajduje się z lewej strony panelu, a poza nim w centralnej części okna znajdują się dodatkowe zakładki tworzące podmenu. Liczba możliwych opcji ustawień jest zatem naprawdę duża.

Pozycje menu głównego to:
-Device,
-Network,
-Security,
-Advanced,
-Wireless,
-USB,
-IPTV,
-Tools.

Router niczym profesjonalny serwer udostępnia nam informacje na temat użycia procesora oraz pamięci.
Należy wspomnieć, że wśród wielu opcji konfiguracyjnych mamy możliwość przypisania stałego adresu IP do konkretnego MAC adresu kart sieciowych. Oczywiście jest też niezwykle przydatna funkcja klonowania MAC adresu.
Jako, że router ten jest urządzeniem dającym możliwość pracy w dwóch zakresach częstotliwośći (2.4GHz i 5 GHz) to do zarządzania sieciami mamy dwie odrębne zakładki. Możemy zatem skonfigurować dwie sieci nadając im niezależne nazwy SSID.
Testowany Planet obsługuje oczywiście szyfrowanie WPA / WPA2 oraz WPA-PSK / WPA2-PSK zTKIP/AES.
5

Podsumowanie.
Router Planet to naprawdę dobry produkt warty polecenia. Przez cały czas użytkowania urządzenia ani razu nie odnotowałem zerwania połączenia, ani jego zawieszenia. Siła sygnału wifi jest wystarczająca by móc korzystać z dobrodziejstwa sieci wifi w mieszkaniu, domu, czy małym biurze.
Podczas testu siła sygnału w pobliżu routera wynosiła około -34 dBm, a za ścianą około -39 dBm.
Opcji konfiguracji jest tak dużo, że zwykły użytkownik i tak ich wszystkich nie wykorzysta. Dwa największe atuty routera to możliwość pracy w 2 zakresach częstotliwości oraz port USB, pod który możemy podpiąć współdzielone sieciowo dysk lub drukarkę. Wychodzi na to, że ten router raz konfigurujemy i zapominamy, że istnieje 😉

Cena
Od 207 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca