Test routera DIR-2150 od D-Link

W dzisiejszym odcinku chcemy wam przedstawić kolejny z routerów D-Linka. Jak w tytule – mowa o DIR-2150. Dotarł do nas w szarym pudełku, oczywiście w środku został dokładnie zabezpieczony w idealnie wyprofilowanej, tekturowej warstwie ochronnej. Z przodu opakowania zawarto kilka informacji o testowanym modelu – współpracuje z Google Assistant a także z Amazon Alexa. Model korzysta z Dual Band AC1200 – medium home a także Wi-Fi. Do tego porty gigabitowe, MU-MIMO.

20210610_142648 (Kopiowanie)

Z tyłu pudełka nieco szerzej opisano podstawowe cechy charakteryzujące tego DIRa (w tym krótka informacja również w języku polskim) m.in to, że posiada funkcję Smart Connect czy najnowsze zabezpieczenia Wi-Fi z szyfrowaniem 128-bitowym.

Zestaw zawiera: Router DIR-2150, zasilacz, żółty kabel Ethernet a także kartę szybkiej instalacji i dokumenty gwarancyjne – wszystkie niezbędne papiery zostały umieszczone w fajnej śliskiej kopercie z kieszonką. Nic nie poniewiera się nam po pudełku i nic z dokumentów na pewno nie zginie.

20210610_143030 (Kopiowanie)

Specyfikacja techniczna:

Technologia bezprzewodowa
Wireless AC
Ilość pasm
Dwupasmowy
Przepustowość
1733 Mb/s 5 GHz300 Mb/s 2.4 GHz
Anteny
4 anteny dookólne
Porty
1 x Gigabit Ethernet WAN4 x Gigabit Ethernet LAN
Zaawansowane funkcje
MU-MIMO
WPA3-Personal/Enterprise
 TAK
Serwer DHCP
 TAK
DLNA
 TAK
IPv6
 TAK

Pierwsze wrażenie o DIR-2150 to: klasyczny wygląd, prosty kształt, lekkość. Od góry routera w oczy rzuca się znak ,,X”. Dwie z jego czterech części zostały pokryte małymi otworami wentylacyjnymi, które mają na celu chłodzić urządzenie. Na środku znaku ,,X” widnieje błyszczące logo D-Link, reszta wykonana została z matowego materiału – będzie go łatwo utrzymać w czystości, nie będzie widać  na nim odcisków palców.

20210610_143049 (Kopiowanie)

Pozostając w górnej części routera a poniżej logo D-Link, widoczne jest 10 malutkich diod (4 z nich są podświetlane) a także 4 ikony oznaczające diodę zasilania, połączenia z internetem, pasmo 2.4 i pasmo 5G.

20210610_143059 (Kopiowanie)

Po bokach widoczne są dwa rzędy kolejnych otworów wentylacyjnych.

20210610_144233 (Kopiowanie)

Z obu boków urządzenia odchodzą także anteny – na każdą stronę przypada po jednej z nich.

20210610_143125 (Kopiowanie)

Z tyłu do dyspozycji mamy 4 złącza LAN Jedno złącze INTERNET, przycisk WPS, wejście dla zasilacza i przycisk zasilania.

20210610_144019 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

Z tyłu też odchodzą dwie kolejne anteny. Pod spodem routera znajdziemy dwa otwory, za pomocą których zawiesimy go w dowolnym miejscu na ścianie a także 4 nóżki antypoślizgowe. Dzięki nim urządzenie nie będzie się w sposób niekontrolowany przesuwało po powierzchni, na której stoi.

20210610_144041 (Kopiowanie)

Sprzęt przedstawia się nam ciekawie. Przejdźmy teraz do konfiguracji, która powiodła się bez żadnych problemów. Poniżej przedstawiamy screeny konfiguracyjne DIR-2150.

DIR-2150 jest gwarancją niezawodnego Wi-Fi. Co właściwie jest tą gwarancją? Wymienimy podstawowe cechy tego modelu, które z pewnością zachęcą was do zakupu tego routera.

Najnowsze zabezpieczenia WPA3- standard bezpieczeństwa kolejny po WPA2. Czym właściwie jest WPA2? Jest to skrót z języka angielskiego – Wi-Fi Protected Access, czyli dokładniej mówiąc – jest to standard bezpieczeństwa, który określa, co dzieje się po połączeniu się z zamkniętą siecią Wi-Fi za pomocą hasła. Standard WPA3 musi obowiązkowo dodawać więcej funkcji, które nie występują w starszym standardzie WPA2.

Przepustowość sięgająca 2100Mb/s w trybie Dual-Band – dwa niezależne pasma o przepustowości 300 Mb/s w 2,4 GHz  a także 1733 Mb/s w 5 GHz

MU-MIMO – Dzięki tej technologii DIR-2150 osiąga do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do niego urządzeniu bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. Dzięki tej dodatkowej funkcji damy radę przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.

Konfigurowalna kontrola rodzicielska – w wygodny sposób, korzystając z aplikacji mobilnej mamy możliwość włączyć albo wyłączyć dostęp do internetu naszym pociechom, zawsze wtedy gdy uznamy to za stosowne. Z poziomu aplikacji mamy też inne możliwości, takie jak tworzenie harmonogramów, dostępne są tutaj też informacje o zalogowanych urządzeniach, jest opcja uwierzytelnienie loginów, możemy w łatwy sposób ponowne zdalnie uruchamiać system.

Strefa WiFi dla gości – ustawianie danych logowania dla gości, którzy okazyjnie będą korzystać z sieci oraz blokada nieznanych nam urządzeń.

Asystenci głosowi czyli Google Home i Amazon Alexa. Działają niestety tylko w języku angielskim. Za pomocą prostych komend jesteśmy w stanie za pomocą naszego głosu np. wyłączyć internet. Wystarczy wtedy wypowiedzieć zdanie „pause the internet for the kids” i gotowe – asystent robi to za nas.

Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco i w praktyce rzeczywiście są to pożądane funkcje dla nowych routerów. DIR-2150 nie korzysta z Wireless N. Ten model przeskoczył piętro wyżej do Wireless AC Wave 2, dzięki temu będzie osiągał dla was znacznie większą przepustowość Wi-Fi a co za tym idzie – internet będzie działał płynnie, bez buforowania. Można będzie grać w gry online bez obaw, że połącznie będzie zbyt wolne czy przerywane. Do prędkości połączenia przyczyni się także z pewnością dwurdzeniowy procesor 800 MHz. Nie potraficie wybrać z dziećmi filmu na wieczór, który zainteresuje wszystkich? Żaden problem. Ten DIR poradzi sobie z odtwarzaniem wielu filmów w tym samym czasie, w dodatku w HD a gdyby ktoś sobie życzył robić w sieci coś innego – również nie stanowi to żadnego problemu. Jednocześnie bez żadnych opóźnień śmiało można przeglądać internet, bądź zrobić sobie długą sesję grania online.

Gdyby podsumować DIR-2150 w kilku zdaniach, wymienimy te podstawowe cechy i funkcje: 2-rdzeniowy procesor 800 MHz, dwa niezależne pasma o przepustowości 300 Mb/s w 2,4 GHz  a także 1733 Mb/s w 5 GHz, technologia MU-MIMO, 4 zewnętrzne anteny o dużym zysku mocy zapewniające doskonały sygnał w najdalszych zakątkach domu, najnowszymi zabezpieczenia WPA3, współpraca z Amazon Alexa & Google Assistant, strefa Wi-Fi dla gości. Szybka i łatwa instalacja za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej D-Link Wi-Fi, dwuletnia gwarancja producenta. Do tego dodajmy prosty ale zarazem ciekawy wygląd i klasyczny czarny kolor. Router będzie się świetnie prezentował zarówno w mieszkaniu, jak i w biurze.

Cena: od 239zł

ocena10