Solidigm wprowadza na rynek dysk SSD PCIe o największej na świecie pojemności do masowego przechowywania danych od rdzenia do brzegu sieci

Solidigm, jeden z wiodących globalnych dostawców innowacyjnych rozwiązań w zakresie pamięci flash typu NAND, ogłasza premierę SolidigmTM D5-P5336 – pierwszego na rynku dysku SSD z pamięcią QLC (komórka czteropoziomowa) dla centrów danych. D5-P5336 oferowany w pojemnościach od 7,68 TB do 61,44 TB umożliwia przechowywanie do 6 razy więcej danych na tej samej przestrzeni w porównaniu z macierzą dyskową wyposażoną w dyski twarde HDD1 .

„Współczesne wymagające zastosowania, takie jak sztuczna inteligencja czy technologie typu 5G, szybko zmieniają rynek pamięci masowych” – mówi Greg Matson, wiceprezes ds. planowania strategicznego i marketingu w Solidigm. „Firmy coraz częściej potrzebują pamięci masowej, która jest niedroga, a jednocześnie umożliwia wydajne przechowywanie ogromnych zbiorów danych i szybki dostęp do nich. D5-P5336 łączy w sobie te trzy cechy – atrakcyjność ceny, gęstość zapisu i wydajność. Za QLC przemawia ekonomiczność tego rozwiązania – wyobraźmy sobie przechowywanie 6 razy więcej danych niż na dyskach HDD i 2 razy więcej niż na dyskach SSD TLC, a wszystko to przy tej samej zajmowanej powierzchni i z prędkością TLC”.

Wydajność odczytu Solidigm D5-P5336 zaprojektowana do przetwarzania ogromnych ilości danych od rdzenia do brzegu sieci wyprzedza niektóre z dostępnych obecnie na rynku, najnowszych i zoptymalizowanych kosztowo dysków SSD z komórkami trójpoziomowymi (TLC)2. Sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML), sieci dostarczania treści (CDN), sieciowa pamięć masowa (NAS) i obiektowa pamięć masowa to obciążenia wymagające intensywnego odczytu, które generują ogromne ilości danych, niezależnie od tego, gdzie są obsługiwane.

Wysoka skalowalność i niższe całkowite koszty użytkowania (TCO) w różnych konfiguracjach

Dzięki dużej pojemności i mniejszej zajmowanej przestrzeni, Solidigm D5-P5336 pozwala na obniżenie całkowitego kosztu użytkowania i bardziej zrównoważoną infrastrukturę niż macierze TLC, macierze SAS HDD lub macierze hybrydowe. Poniżej przedstawiono wyniki porównania przeprowadzonego na bazie obiektowej pamięci masowej o pojemności 100 PB:

 

 

Solidigm

D5-P5336

Porównanie: Macierze TLC Macierze SAS HDD Macierze hybrydowe
TCO obniżone o: 17% 47% 61%
Redukcja mocy i chłodzenia: do 1,25x do 4,9x do 6x
Fizyczna powierzchnia zajmowana przez zabudowę zmniejszona o: 1.9x 11.8x 14x

„Od lat toczy się debata na temat żywotności i niezawodności dysków SSD, w szczególności QLC, ale dzięki D5-P5336, Solidigm może ją zakończyć” – twierdzi Avery Pham, wiceprezes ds. operacyjnych, VAST Data. „Dyski te przyniosą wymierne korzyści w wielu zastosowaniach, począwszy od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a skończywszy na obiektowej pamięci masowej”.

„Dzisiaj, jak doskonale wiemy, głównym utrudnieniem w przetwarzaniu brzegowym jest ograniczona przepustowość, a nie opóźnienia” – mówi Doug Emby, wiceprezes ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w Cheetah RAID Storage. „Dyski SSD D5-P5336 QLC firmy Solidigm oferują imponujące połączenie pojemności, wydajności i niezawodności stanowiące rozwiązanie, które pozwala sprostać temu wyzwaniu. Sprawna integracja tych dysków z wysokowydajnymi serwerami Cheetah sprawia, że są one doskonałym sposobem na efektywne wdrażanie rozwiązań brzegowych”.

Dysk D5-P5336 trafia do sprzedaży w formacie E1.L o pojemności do 30,72 TB. Jeszcze w tym roku będzie dostępny również w formatach U.2 i E1.L o pojemności do 61,44 TB. W pierwszej połowie 2024 roku Solidigm wprowadzi do sprzedaży dyski w formacie E3.S o pojemności do 30,72 TB.

Więcej informacji o Solidigm D5-P5336 i korzyściach płynących z technologii QLC można znaleźć na stronie solidigm.com/qlc. D5-P5336 będzie prezentowany na stoisku Solidigm (#107) podczas Flash Memory Summit w Santa Clara w Kalifornii w dniach 8-10 sierpnia.

 

źródło: informacje prasowe