Recenzja routera D-Link EAGLEPRO AI AX 1500 Smart Router R15

W dzisiejszym odcinku przedstawimy Państwu bliżej  EAGLEPRO AI AX 1500 Smart Router R15 od D-Link.

Sprzęt dotarł do nas starannie zapakowany i zabezpieczony.

20211117_101448 (Kopiowanie)

Zestaw zawiera: router, zasilacz, kabel, instrukcję obsługi.

20211117_101615 (Kopiowanie)

Router jest lekki, wykonany prawie w całości w kolorze białym. Od góry pokrywają go liczne otworki wentylacyjne, które mają na celu chłodzić urządzenie. Poniżej otworów umiejscowione zostało logo ,,D-Link” a także 4 diody.

20211117_101645 (Kopiowanie)

Każdy bok routera wyposażony został po 1 antenie i atrapą otworów wentylacyjnych.

20211117_101822 (Kopiowanie)

 

20211117_101726 (Kopiowanie)

Od spodu i z tyłu router jest w kolorze bardzo jasno-niebieskim. Pod spodem również znajdziemy dwa otwory, za pomocą których możemy zawiesić urządzenie w dowolnym miejscu na ścianie. Pod spodem umiejscowiono dużo małych otworów wentylacyjnych.

20211117_101702 (Kopiowanie)

Z tyłu sprzęt wyposażony został w 3 złącza Ethernet i 1 złącze Internet, przycisk WPS i RESET i wejście dla zasilacza.

20211117_101900 (Kopiowanie)

 

Dane techniczne

Technologia bezprzewodowa
802.11ax Wi-Fi 6
Ilość pasm
Dwupasmowy
Przepustowość
1300 Mb/s 5 GHz300 Mb/s 2.4 GHz
Anteny
4 anteny dookólne
Porty
1 x Gigabit Ethernet WAN3 x Gigabit Ethernet LAN
Zaawansowane funkcje
AI AssistantAI Mesh OptimiserAI Parental ControlAI Traffic OptimiserAI Wi-Fi OptimiserJedna sieć WiFiMU-MIMOOptymalizacja pasma SmartConnectSmartBeamWi-Fi Mesh

Router jest bardzo lekki i zgrabny. Wykonany został ze śliskiego w dotyku materiału. Będzie go bardzo łatwo utrzymać w czystości.

20211117_101921 (Kopiowanie)

Rozpoczęcie pracy urządzenia jest bardzo proste. We wszystkim pomoże nam bezpłatna aplikacja EAGLE PRO AI, która wykorzystuje wbudowanego asystenta AI, który dba o wysyłkę raportów o stanie sieci, stale monitoruje ruch sieciowy i sugeruje dogodne rozwiązania.

20211117_102535 (Kopiowanie)

R15 wyposażony został w dwupasmową sieć Wi-Fi 6. Jest to sieć nowej generacji z wyższymi szybkościami (aż do 1500 Mb/s) i większą pojemnością. Pokrywa do 230 m2 powierzchni domu inteligentną siecią Wi-Fi wykorzystującą technologię EAGLEPRO AI. Dysponuje łatwym rozszerzaniem sieci Wi-Fi w topologii Mesh przy użyciu dodatkowych urządzeń EAGLEPRO AI Mesh lub ekstenderów. Wbudowany Wi-Fi AI Optimizer zawsze łączy z najlepszym kanałem Wi-Fi, podczas gdy AI Traffic Optimiser priorytetyzuje przesyłanie najważniejszych danych, co przekłada się na optymalne działanie i stabilność sieci.

R15 niewątpliwie bez problemu poradzi sobie z przetworzeniem bardzo dużej ilości transferów danych a to z kolei przekłada się na przyjemność z gry – bez zacinania, bez opóźnień, strumieniowanie 4K/HD na żywo i bez buforowania!

Jak wspomnieliśmy wyżej – R15  wyposażony został w sieć domową nowej generacji Wi-Fi 6. Powiedzmy sobie o tym coś więcej. Wi-Fi 6, czyli 802.11ax to atualnie najszybsza wersja standardu sieci bezprzewodowych Wi-Fi – umożliwia uzyskanie wyższych przepustowości nawet do 10 Gbit/s a także daje możliwość łączenia się z większą ilością urządzeń. Przygotowany w ten sposób nowy standard szykuje nas na przyszłość – da możliwość obsługi nawet do kilkudziesięciu urządzeń jednocześnie. Wi-Fi 6 jest o 38 % szybszy od poprzedniego standardu Wi-Fi 802.11ac. Zapewnia łączną szybkość połączeń do 1500 Mbit/s, dzięki mocy do 1024-QAM i 4 jednoczesnych strumieni. Wbudowane wzmacniacze mocy także zwiększają zasięg, a technologie formowania wiązki i MU-MIMO zapewniają większą przepustowość wszystkim urządzeniom jednocześnie. O technologii MU-MIMO pisaliśmy nie tak dawno przy okazji innej recenzji. Czym ona jest? Przypomnijmy krótko – dzięki niej jesteśmy w stanie osiągać do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do niego urządzeniu bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. Dzięki tej dodatkowej funkcji damy radę przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.

Urządzenie zostało wyposażone w technologię OFDM czyli Orthogonal Frequency-Division Multiplexing – jest to modulacja, która pozwala na jednoczesną transmisję wielu strumieni danych na wzajemnie prostopadłych częstotliwościach nośnych. Dzięki OFDM szybkość przesyłania danych do wielu urządzeń jednocześnie jest wydajna a cała sieć jest bardziej odporna na przeciążenia.

Funkcja Kontroli rodzicielskiej – mamy możliwość ustalenia ograniczeń dostępu do internetu dla wybranych przez nas użytkowników. Ograniczać dostęp możemy ustalając przedział godzin, w czasie których dany użytkownik będzie miał dostęp do internetu. Z pewnością będziemy wtedy spokojniejsi gdy nasze pociechy będą przeglądać strony internetowe o ustalonych przez nas porach. Do dyspozycji mamy też filtrowania niepożądanych stron internetowych a nawet całkowitego blokowania tych niepożądanych – chociażby z niestosownymi dla dzieci treściami.

Asystenci głosowi czyli Google Home i Amazon Alexa. Działają niestety tylko w języku angielskim. Za pomocą prostych komend jesteśmy w stanie za pomocą naszego głosu np. wyłączyć internet. Wystarczy wtedy wypowiedzieć zdanie „pause the internet for the kids” i gotowe – asystent robi to za nas.

Strefa WiFi dla gości – ustawianie danych logowania dla gości, którzy okazyjnie będą korzystać z sieci oraz blokada nieznanych nam urządzeń.

Bezpłatna aplikacja EAGLE PRO AI wykorzystuje wbudowanego asystenta AI, który dba o wysyłkę raportów o stanie sieci, stale monitoruje ruch sieciowy i sugeruje dogodne rozwiązania.

Funkcja Target Wake Time (TWT) automatycznie zmniejsza zużycie baterii we wszystkich podłączonych urządzeniach, przewidując, kiedy i jak często konieczne jest przesyłanie danych. Następnie TWT automatycznie przyczynia się do oszczędzania energii i wydłużania życia baterii w urządzeniach.

20211117_101927 (Kopiowanie)

Gdyby podsumować testowany model R15 od D-Link w kilku zdaniach, wymienimy te podstawowe cechy i funkcje:  technologia MU-MIMO, 4 zewnętrzne anteny o dużym zysku mocy zapewniające doskonały sygnał w najdalszych zakątkach domu, współpraca z Amazon Alexa & Google Assistant, strefa Wi-Fi dla gości, technologia OFDM, Funkcja Target Wake Time (TWT), najnowsze szyfrowanie WPA3 oraz zgodność z IEC 62443-4-1 chroni sieć przed nieautoryzowanym dostępem, szybka i łatwa instalacja za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej  EAGLE PRO AI, która wykorzystuje wbudowanego asystenta AI, który dba o wysyłkę raportów o stanie sieci, stale monitoruje ruch sieciowy i sugeruje dogodne rozwiązania. Do tego wszystkiego dodajmy prosty ale zarazem ciekawy wygląd i klasyczny biały kolor. Router będzie się świetnie prezentował zarówno w mieszkaniu, jak i w biurze.

ocena10