Recenzja FRITZ!Box 7490

Dzisiaj pod lupę wzięliśmy router Fritz!Box 7490 niemieckiej firmy AVM, która oferuje wszechstronne produkty wykorzystywane na potrzeby szerokopasmowych łączy internetowych i inteligentnych sieci domowych. Warto wiedzieć, że FRITZ!Box to w Niemczech najbardziej znana marka routerów WLAN, czy w Polsce również znajdzie swoich odbiorców? Fritz!Box 7490 to flagowy przedstawiciel oferty niemieckiego producenta sprawdźmy zatem czy podbije nasze serca. Zapraszamy do lektury.

Zawartość opakowania:

Fritz!Box 7490 dotarł do nas w kartonowym biało-niebieskim pudełku otwieranym z góry. W środku wszystkie elementy zostały posegregowane oraz zabezpieczone kartonowymi przegródkami, które z pewnością zabezpieczą sprzęt podczas podroży do naszego domu/biura. Co znajdujemy w środku pudełka?P1040262

– router Fritz!Box 7490

– zasilacz

– kabel sieciowy

– kabel „Y” DSL/telefoniczny

– adapter DSL

– adapter telefoniczny

– skrócona instrukcja obsługi(jesteśmy bardzo miło zaskoczeni tym jak została przejrzyście przygotowana)

– ulotkę

Specyfikacja techniczna:

Modem DSL/ADSL2+ Tak
Modem VDSL/VDSL2 Tak
Port LAN 1 jako WAN Tak
Port WAN Nie
Modem LTE Tak, do 150 Mbit/s
Obsługa modemów USB 3G/4G Tak
Pasmo WLAN WLAN 2,4 oraz 5 GHz
Standard WLAN 802.11 N 450 Mbit/s
Standard WLAN 802.11 AC 1300 Mbit/s
Standard WLAN 802.11g, b, a Tak
Szyfrowanie WLAN WEP / WPA / WPA2 / + PSK
Porty Gigabit LAN 10/100/1000 4 porty Gigabit LAN (1000 Mbit/s)
Porty USB 2 Porty USB 3.0
Serwer multimediów Tak
NAS/Dysk sieciowy Tak
Centralka telefoniczna/PBX Analogowa/ISDN/VoIP
Obsługa HD Voice Tak
VPN IPSec Tak
WLAN dla gości – prywatny Hotspot Tak
Baza DECT Tak, do 6 słuchawek bazprzewodowych
Porty analogowe 2 porty analogowe
Porty ISDN 1 port ISDN
Smart Home Tak, do 10 gnizadek FRITZ!DECT 200
Automatyczna sekretarka Tak
Fax-to-mail Tak
Kontrola rodzicielska Tak
Gwarancja 5 lat gwarancji
Menu w języku polskim Tak

fritzbox_7490_front_de_transparent_800x350Router został wykonany w całości z plastiku. Na frontowej części routera znalazły się diody informujące nas o stanie pracy urządzenia. Są to odpowiednio: Power/DSL, Internet, Fixed Line, WLAN oraz dioda Info. Na górnej części oprócz kratki wentylacyjnej znalazły się dwa przyciski DECT i WLAN WPS oraz dwie anteny w kształcie płetw.

P1040248P1040258P1040259
Z lewej strony routera producent umieścił gniazdo USB w wersji 3.0

P1040257
Tylna część prezentowanego modelu została wyposażona w (od lewej) gniazdo DSL/TEL, trzy gniazda telefoniczne, cztery gniazda LAN, port USB w standardzie 3.0 oraz gniazdo zasilania.

P1040253

Spód routera został pokryty w całości kratką wentylacyjną która ma za zadanie chronić urządzenie przed przegrzaniem. Urządzenie podczas swojej pracy nie przegrzewało się.

P1040260
Pora na pierwsze uruchomienie urządzenia i oraz jego konfigurację. Konfiguracja jest banalnie prosta i trwa dosłownie 5minut. Interfejs jest bardzo przyjazny przez co użytkownik nie zrazi się do podjęcia próby skonfigurowania tego właśnie routera.

Oprogramowanie jakie zostało zastosowane w tym urządzeniu to FRITZ!OS który jest w języku polskim. System stanowi idealne centrum do zarządzania aplikacjami dla Smart Home, do którego zalicza się serwer mediów do przechowywania plików, zdjęć bądź filmów.

system
Połączenia telefoniczne na tym urządzeniu są w najwyższym standardzie HD, dodatkowo obsługuje wszystkie rodzaje połączeń z telefonami (analogowymi, DECT, IP, ISDN) oraz mamy możliwość skonfigurowania aż do pięciu sekretarek. Dodatkowo za pomocą telefonów podłączonych do urządzenia FRITZ!Box można stworzyć wspólną książkę telefoniczną, ustawić budzenie na konkretną godzinę, obsługiwać faks, oraz wprowadzić swoją wewnętrzną numerację.

2
Zakładka Sieć domowa informuje nas o stanie urządzeń i użytkowników podłączonych w tym momencie do routera oraz mamy możliwość skorzystać z funkcji”dostęp dla Gości” dzięki czemu szybko i bezpiecznie udostępnić możemy gościom dostęp do internetu, ale bez możliwości przeglądania sieci domowej. W zakładka sieć domowa oferuje nam możliwość obniżenia mocy i prędkości na portach USB, jednak w naszej ocenie ta funkcjonalność jest zbędna bo wiadomo każdy z nas chce wykorzystywać w 100% oferowana prędkość portów.

3
AVM wyposażył urządzenie w Pamięć sieciową NAS oferując przy tym wewnętrzną pamięć 406MB, dodatkowo pamięć możemy powiększyć, wystarczy że w tym celu podłączymy do urządzenia pendrive bądź dysk zewnętrzny. Dostęp do tych danych umożliwia FRITZ!NAS, FTP lub Samba.4

Ciekawym rozwiązaniem jest SMART HOME dzięki czemu możemy zarządzać naszymi urządzeniami i zaoszczędzić na domowym budżecie, poprzez zarządzaniem energii dzięki inteligentnemu gniazdku do sieci domowej(recenzja urządzenia FRITZ!DECT 200).

5
Urządzenie FRITZ!Box może utworzyć bezprzewodową sieć WLAN zarówno w zakresie częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Nazwę danej sieci bezprzewodowej można dowolnie wybrać. Po włączeniu sieci bezprzewodowej mogą się do niej logować urządzenia obsługujące WLAN. Urządzenie oferuje podwójną sieć WLAN ze standardem AC (prędkość do 1300 Mbit/s) i standardem N (do 450 Mbit/s). Przedstawiona na dwóch osobnych zakładkach częstotliwości pozwala nam śledzić to co dzieje się na paśmie, w którym pracujemy oraz możemy zdiagnozować na jakich kanałach pracują poszczególne sieci w naszym zasięgu. Przystępne grafiki pokazują jaka jest „popularność” tych kanałów.

jaki kanal
Zakładka DECT to nic innego jak konfiguracja telefonów bezprzewodowych(DECT) z możliwością monitorowania zalogowanych urządzeń przenośnych oraz istniejących połączeń.7

Ostatnia zakładka to System w którym możemy dokonać aktualizacji oprogramowania, zweryfikować zużycie energii urządzeń podłączonych do routera oraz ustawić Push Service który będzie wysyłał do nas wiadomość mailową z informacją o bieżącym zużyciu energii.

8

Podsumowanie:

FRITZ!Box 7490 to ciekawe urządzenie, które doskonale sprawdzi się raczej w firmach. Prosty interfejs w języku polskim pozwoli skonfigurować go do pracy osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z routerami. Tak jak wspomniałem na początku, router bardziej będzie skierowany do firm niż do domowych użytkowników ponieważ oferuje on aż tyle funkcji, że większości z nich przeciętny użytkownik nie wykorzysta.

Cena:

ok 899 zł

Ocena:

ocena8

Sprzęt do testów dostarczył:

fritz