NITRO R9 FURY – nowa flagowa karta gamingowej serii SAPPHIRE NITRO

Firma SAPPHIRE Technology rozbudowuje swoją gamingową serię SAPPHIRE NITRO o nowy flagowy model karty graficznej – SAPPHIRE NITRO R9 FURY. Nową kartę wyposażono w szereg innowacyjnych technologii i autorskich rozwiązań opracowanych przez SAPPHIRE. NITRO R9 FURY to karta dla graczy oczekujących maksymalnej wydajności od swojego komputera i bezkompromisowej rozgrywki w najbardziej wymagających graficznie tytułach. Dzięki usprawnieniom w sekcji zasilania, autorskiemu PCB, unikalnemu systemowi chłodzenia Tri-X i fabrycznemu podkręceniu, SAPPHIRE NITRO R9 FURY jest szybsza i zarazem cichsza od produktów konkurencji.

Wysoką wydajność karty SAPPHIRE NITRO R9 FURY zapewnia rdzeń AMD Fiji Pro oparty o najnowszą odsłonę architektury Graphics Core Next, zawierający 3584 procesory strumieniowe fabrycznie podkręcone do 1050 MHz. Nowa generacja pamięci wideo – HBM (High Bandwidth Memory) – znajduje się teraz w bezpośrednim otoczeniu procesora graficznego. Ponadto, kolejne warstwy kości pamięci HBM mogą być ustawiane pionowo jedna na drugiej. Wszystko to oszczędza miejsce na PCB, zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne i przyspiesza komunikację między GPU a pamięcią. W SAPPHIRE NITRO R9 FURY znalazły się 4 GB pamięci HBM na szynie o szerokości 4096 bitów. Pozwoliło to uzyskać przepustowość dochodzącą do nawet 512 GB/s.

Taka specyfikacja sprawia, że gracze mogą zanurzyć się w wirtualnych światach takich tytułów jak Star Wars: Battlefront czy Grand Theft Auto V z ustawieniami graficznymi na poziomie Ultra przy zachowaniu 60 klatek na sekundę. Pełne natywne wsparcie dla DirectX 12 i API Vulkan oraz technologii AMD LiquidVR zapewnią wydajność niezbędną do wkroczenia w rok 2016 i nadchodzącą rewolucję wirtualnej rzeczywistości.

Za odprowadzanie energii cieplnej z całego układu odpowiedzialny jest system chłodzenia Tri-X. Wersja zainstalowana w SAPPHIRE NITRO R9 FURY to najwydajniejsze chłodzenie skonstruowane dotąd przez SAPPHIRE. System wielu rurek cieplnych o średnicy 6, 8 i 10 milimetrów przekazuje ciepło zarówno z rdzenia graficznego, jak i otaczających go komponentów do radiatora z bardzo gęstym ułożeniem żeberek. Mocny strumień powietrza generują trzy niezwykle ciche 90-milimetrowe wentylatory z podwójnymi łożyskami kulkowymi zwiększającymi ich niezawodność. Tylna aluminiowa płytka (backplate) usztywnia całą konstrukcję, zapewniając solidne mocowanie dla PCB jak i całego układu chłodzącego. Radiator wystaje poza laminat, dzięki czemu przepływ powietrza w tylnej części karty jest dodatkowo zwiększony.

W kartach graficznych FURY znajduje się wiele sensorów termicznych, na podstawie których układ reguluje pracę wentylatorów tak, by uzyskać jak najniższe obroty przy zadanej temperaturze. Dodatkowo, wprowadzony w najnowszych kartach firmy SAPPHIRE system IFC-II (Intelligent Fan Control II) pozwala na całkowite wyłączenie wiatraków gdy procesor graficzny nie jest mocno obciążony, np. kiedy użytkownik ogląda film lub przegląda Internet.

Na zaprojektowanej przez SAPPHIRE płytce PCB zainstalowano usprawnioną, 6-fazową sekcję zasilania dla bardziej precyzyjnej kontroli napięć GPU. Jest w stanie dostarczyć prąd o natężeniu 360 amperów do układu graficznego poprzez 8-warstwowy laminat z 2 uncjami miedzi. Dzięki temu temperatury sekcji zasilania są do 20% niższe, co pozwala zapewnić stabilne zasilanie i niezawodną wydajność dla każdego gracza, poprawiając zarazem możliwości podkręcania dla entuzjastów. Kartę wyposażono także w przełącznik BIOS, który reguluje również górny limit poboru energii. W domyślnej pozycji limit ten wynosi 260W przy docelowej temperaturze GPU równej 75 stopni Celsjusza. W pozycji odwrotnej limit wzrasta do 300W i docelowej temperatury GPU wynoszącej 80 stopni Celsjusza, co w rezultacie umożliwia bardziej agresywne podkręcanie. Autorskie dławiki SAPPHIRE Black Diamond umieszczone na laminacie zaprojektowano tak, by zminimalizować odgłosy cewek.

„2016 to dla nas rok gamingowej serii SAPPHIRE NITRO, do której wprowadzamy dziś nową flagową kartę graficzną. SAPPHIRE NITRO R9 FURY to doskonałe odzwierciedlenie naszego zaangażowania w dostarczanie wysokiej jakości sprzętu dla graczy,” – mówi Adrian Thompson, wiceprezes ds. marketingu w SAPPHIRE Technology. „Seria gamingowa SAPPHIRE NITRO oznacza podwyższoną wydajność, najlepsze systemy chłodzenia i wysokiej klasy komponenty. Nowy flagowy model NITRO R9 FURY ma to wszystko i więcej, stanowiąc bardzo dobrą propozycję dla naszych najbardziej wymagających użytkowników.”

Nowa karta SAPPHIRE NITRO R9 FURY obsługuje wszystkie najnowsze technologie, takie jak:

  • Microsoft DirectX 12
  • Vulkan API
  • AMD FreeSync
  • AMD TrueAudio
  • AMD LiquidVR
  • AMD VSR scaling
  • AMD Frame Rate Target Control

Kartę wyposażono w trzy złącza DisplayPort, jedno DVI-D oraz jedno HDMI 1.4a.

Premiera karty SAPPHIRE NITRO R9 FURY to zarazem początek całorocznej, globalnej promocji Year of the NITRO. Przez cały 2016 rok gracze mogą brać udział w serii regularnych konkursów i specjalnych aktywności i wygrywać karty graficzne z serii SAPPHIRE NITRO. W styczniu, w trwającej właśnie pierwszej edycji, do wygrania jest najnowsza karta SAPPHIRE NITRO R9 FURY. Więcej informacji na temat promocji można znaleźć na SAPPHIRE Nation: http://sapphirenation.net/NitroYear/.

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE NITRO R9 FURY OC i SAPPHIRE NITRO R9 FURY OC+
Procesor graficzny Fiji Pro
Proces technologiczny 28 nm
Pamięć 4 GB HBM 4096-bit
Procesory strumieniowe 3584
Jednostki teksturujące 224
Jednostki ROP 64
Zegar procesora graficznego 1020 MHz (OC) / 1050 MHz (OC+)
Zegar pamięci 500 MHz
System chłodzenia potrójny wentylator Tri-X, 3x wentylator 90mm, 5 rurek cieplnych (1x 10mm, 2x 8mm, 2x 6mm),

Systemy AMD Advanced Fan Control i SAPPHIRE Intelligent Fan Control II

Wyjścia HDMI 1.4a, 3 x DisplayPort, DVI-D
Interfejs PCI-Express 3.0

Gwarancja:

Produkty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

Źródło: Infromacja prasowa