Mobilne technologie w walce z cukrzycą

„Mobilny asystent” pomaga w walce z cukrzycą

Właśnie z takim wyzwaniem postanowili zmierzyć się polscy naukowcy z firmy IMAGENE.ME oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy na początku 2021 roku stworzyli tzw. aplikację cukrzycową. Znajdująca się w fazie badań aplikacja mobilna jest rozwiązaniem skierowanym do osób chorujących na cukrzycę typu 2. Jej podstawowym zadaniem jest łączenie w jednym miejscu danych genetycznych, środowiskowych i behawioralnych (związanych z codziennym zachowaniem) pacjenta, by całościowo określić jego profil i stworzyć przydatne wskazówki tylko dla niego, które pomogą mu walczyć z chorobą.

Aplikacja cukrzycowa umożliwiła wielowymiarową analizę stanu zdrowia konkretnego pacjenta, a także uwarunkowań środowiskowych związanych ze sposobem życia. Dzięki regularnemu zbieraniu danych medycznych i behawioralnych, narzędzie jest w stanie dopasować do pacjenta system motywujący go do zachowań prozdrowotnych, pomóc mu w przygotowywaniu odpowiednich posiłków, a nawet zwiększać motywację do aktywności fizycznej. Przede wszystkim aplikacja umożliwiła stały kontakt pacjenta z lekarzem, stając się swoistym asystentem w leczeniu i działaniach profilaktycznych – zauważa dr hab. Mirosław Kwaśniewski, prezes IMAGENE.ME, polskiej firmy zajmującej się badaniami genetycznymi i medycyną spersonalizowaną.

Jak się okazuje, taki asystent może być bardzo istotny. Eksperci przypominają bowiem, że – jak wynika z badań – pacjenci przeciętnie zapamiętują jedynie ok. 10-15% treści przekazanej przez lekarza, pielęgniarkę lub diabetologa, przy czym co drugi z nich nie rozumie, a co czwarty błędnie interpretuje uzyskane informacje. Wynika z tego, że narzędzie wspomagające pacjenta w świadomych decyzjach, porządkujące wiedzę w zakresie różnych dziedzin (dieta, aktywność fizyczna, samopoczucie) może wypełnić tę lukę i przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia cukrzycy.

Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące

Polscy badacze niedawno podsumowali pierwszy, prawie półroczny okres badania, w którym sprawdzono, jak aplikacja wpłynęła na wybrane aspekty zdrowotne u pacjentów z cukrzycą. W trakcie 3 wizyt pobierano krew pacjenta, dzięki której badano wybrane parametry[1]. Dodatkowo pacjent miał mierzony wzrost i wagę oraz średni poziom swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jak się okazało, u pacjentów korzystających z aplikacji zanotowano statystycznie istotne spadki średnich wartości poziomu glukozy, insuliny, cholesterolu, masy ciała i BMI (wskaźnik masy ciała), co w kontekście cukrzycy typu 2 jest pożądane. Naukowcy potwierdzili, że korzystanie z aplikacji cukrzycowej pogłębiło te pozytywne rezultaty.

[1] Glukoza, HbA1c, C-peptyd, Cholesterol, TG, HDL, LDL.

W grupie badanej, w porównaniu do grupy kontrolnej, zaobserwowano większy spadek stężeń insuliny, cholesterolu, masy ciała, a także BMI. Wzrósł natomiast poziom aktywności fizycznej. To wszystko oznacza, że dla osób korzystających z aplikacji pozytywne zmiany w obszarze zdrowia były bardziej znaczące – zauważa dr hab. Mirosław Kwaśniewski.

Zdaniem ekspertów IMAGENE.ME wyniki badania pokazują, że bardziej spersonalizowane podejście do pacjenta oraz wspieranie go w procesie przyswajania wiedzy, przekłada się na finalnie większą świadomość na temat cukrzycy i zapewnia lepsze efekty terapeutyczne. Co ważne, pozytywne efekty prowadzonych badań mogą spowodować, że już niedługo dostęp do aplikacji cukrzycowej otrzymają wszyscy chorzy. Według planów, może być ona dostępna dla chętnych już w marcu 2022 roku.

Źródło: informacje prasowe