Manta TEL92411GR AVO 2 – recenzja klasycznego telefonu

W dobie smartfonów, które zalewają rynek od kilku lat coraz trudniej znaleźć klasyczny telefon z manualnymi przyciskami i prostym systemem obsługi. Starsze osoby mają problem z dotykowymi ekranami i ciężko im obsługiwać telefon naszpikowany mnóstwem funkcji, które są im zbędne. Udało nam się namierzyć bardzo ciekawie wyglądający telefon firmy Manta i wzięliśmy go pod lupę. TEL92411GR AVO 2 to urządzenie dla tych którzy cenią sobie klasyczną elegancję i łatwość obsługi. Jakie funkcje posiada ten model i czy warto zwrócić na niego uwagę? Zapraszam do testu.

1

Do naszej redakcji trafił zapakowany w zgrabne, kartonowe pudełko telefon razem z ładowarką, instrukcją i gwarancją. Bardzo ładnie wyglądające urządzenie od razu wpadło nam w oko. Czarna okalająca ramka wykonana z materiałów dobrej jakości zapewni mu trwałość na lata. Przyciski w metalicznym kolorze umieszczone pod ekranem są duże i wygodne w codziennym użytkowaniu. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nic nie odstaje i nie trzeszczy.

3

Dwucalowy, kolorowy ekran umieszczony w centrum urządzenia czytelnie pokazuje funkcje, a interfejs nie przysporzy problemu w obsłudze nawet laikowi.

13

Pod ekranem producent umieścił swoje logo a poniżej znajdziemy przyciski:
1. Lewy i prawy klawisz funkcyjny
2. Zadzwoń/odbierz (nacisnąć po wybraniu numeru do połączenia/nacisnąć aby odebrać połączenie przychodzące).
3. Koniec/przycisk zasilania (nacisnąć długo aby włączyć/wyłączyć telefon, nacisnąć krótko, aby odrzucić połączenie lub wyjść z menu).
4. OK (przycisk służący do akceptacji wyboru w menu – nacisnąć w trybie gotowości, aby wejść do wybranej funkcji skrótu).
5, Klawisze nawigacji: góra/dół/lewo/prawo (służące do przewijania, przeglądania, edycji – w trybie edycji nacisnąć aby wybrać funkcję skrótu).
6. 0-9 klawisze alfanumeryczne (służące do wprowadzania cyfr podczas wybierania numerów lub cyfr i znaków podczas edycji).9

Tuż przed uruchomieniem telefonu w tylnej części pod klapką należy umieścić kartę SIM według oznaczeń podanych przez producenta. Dodatkowo możemy umieścić kartę microSD w celu powiększenia pamięci naszego urządzenia. Kolejno należy włożyć baterię i zamknąć klapkę zabezpieczającą telefon. Przed pierwszym włączeniem telefon należy ładować przez co najmniej cztery godziny. Po wykonaniu tych czynności możemy włączyć telefon przytrzymując przycisk przez około 3 sekundy.

6
2

Urządzenie jest wyposażone w podstawową liczbę funkcji potrzebnych do codziennego korzystania z telefonu:
Kontakty – umożliwiają przeglądanie spisu telefonów, wybieranie numeru ze spisu , dodawanie i kasowanie wpisów.
Wiadomości – umożliwiają przeglądanie, tworzenie, kasowanie SMS (w wybranych modelach również MMS).
Spis połączeń – wyświetla listę ostatnich ostatnio wybranych numerów, a także nieodebranych/wykonanych/odrzuconych połączeń.
Profile – telefon pozwala założyć kilka profilów użytkownika, dzięki czemu można dostosować dźwięki i dzwonki do własnych potrzeb.

11

W multimediach mamy dostęp do:
Kamera – umożliwia robienie zdjęć i zapisanie filmów.
Galeria zdjęć – ta funkcja umożliwia szybko przeglądać wszystkie zdjęcia i obrazy.
Odtwarzacz filmów – umożliwiający odtwarzanie filmów.
Radio FM – umożliwiające słuchanie radia FM.

8

W ustawieniach mamy możliwość zmiany daty, godziny, wybór języka czy przekierowania połączeń.
W zabezpieczeniach możemy zmienić ustawienia odpowiedzialne za bezpieczeństwo telefonu np. włączenie/wyłączenie kodu PIN, zmianę kodu PIN, PUK.
Telefon umożliwia również przywrócenie ustawień fabrycznych. Domyślne hasło znajdziemy w instrukcji 🙂

10

W narzędziach mamy dostęp do kalendarza, alarmu (dzięki tej funkcji ustawimy budzik na dowolną godzinę), kalkulatora, bluetooth (dzięki temu możemy sparować nasz telefon ze słuchawkami, głośnikiem lub prześlemy/odbierzemy pliki od znajomego ) i latarki (dzięki niej bez problemu znajdziemy klucze w torebce lub śrubkę pod szafką).

4

12

Dla osoby, która na co dzień korzysta ze smartfona ten telefon to powrót do przeszłości. Gdy wyjęłam go z opakowania poczułam jakbym znowu była w liceum. Uruchomienie urządzenia zajęło mi kilka minut zaraz po tym jak naładowałam baterię (około 4 godziny). Przez okres testów z telefonu korzystała moja Mama. Wprowadziłam jej listę kontaktów, ustawiłam dzwonek połączenia, sms i w ciągu 30 minut pokazałam jej wszystkie funkcje. Mama bez problemu porusza się po menu, wykonuje/odbiera połączenia, wysyła/odbiera sms i od czasu do czasu słucha ulubionego radia. Sama potrafi zrobić zdjęcie wnukom, kwiatom na działce i ustawić go na tapecie. Nie są to zdjęcia najwyższej jakości, ale Mamie to w zupełności wystarcza. Dzwonek jest na tyle głośny że bez problemu możemy go usłyszeć nawet gdy telefon znajduje się w torebce. Do wyboru nie ma ich wiele, ale możemy ustawić swój dzwonek lub ulubioną piosenkę z karty microSD. Bateria o pojemności 1000mAh wystarcza na około dwa dni, a ładowanie jej trwa około 2-2,5 godziny.

7Podsumowanie:
Korzystanie z telefonu jest proste i intuicyjne. Łatwe, czytelne menu nie przysporzy problemu nawet starszej osobie. Duże, wygodne przyciski, głośny dzwonek, spory ekran i podstawowa ilość funkcji niezbędnych do codziennego użytkowania to jego zdecydowany plus. Bardzo przystępna cena na pewno skusi niejednego poszukiwacza takiego typu telefonu. Próżno szukać tu bajerów, ale możemy dzwonić, pisać smsy, robić zdjęcia i dodatkowo posłuchamy radia przy porannej kawie. Produkt znajdzie wielu zwolenników i mogę pokusić się o stwierdzenie, że każdy rodzić lub dziadek będzie zadowolony z takiego prezentu.

Cena: od 116 zł

ocena8

Sprzęt do testów dostarczył:

manta_logo