Klawiatura, mysz i podkładka – test zestawu dla graczy od Creative

Creative przygotował profesjonalny zestaw dla graczy. W jego skład wchodzi mechaniczna klawiatura Vanguard K08, mysz Siege M04, oraz podkładka AlphaPad Mini. Zapraszam do testu.

Dane techniczne klawiatury Vanguard K08

 • Kolor produktu: Czarny
 • Wymiary (wys. X szer. X gł): 215mm x 465mm x 37.6mm
 • Wymiary bez podpórki na nadgarstki (wys. X szer. x gł): 149mm x 465mm x 37.6mm
 • Żywotność przełącznika: 70 milionów naciśnięć
 • Dane mechaniczne
  • Siła działania/uderzenia: 45g
  • Punkt aktywacyjny: 1.5mm
  • Całkowity skok: 3.5mm

Dane techniczne myszy Siege M04

 • Długość: 135.6mm
 • Szerokość: 67.65mm
 • Wysokość: 43mm
 • Waga bez kabla: 110g
 • Waga z kablem: 143g
 • Kolor produktu: Czarny
 • Wytrzymałość: 50 milionów kliknięć
 • Czujnik optyczny
  • PixArt PMW 3360
  • 12,000 DPI
  • 12,000 FPS
  • 50G Akceleracja
  • 250 IPS Prędkość śledzenia
  • 2mm LOD

Dane techniczne podkładki AlphaPad Mini

 • Niegniotąca się, trwała tkanina dostosowana do niskich i średnich wartości DPI (od 200 do 1600)
 • Równomierna gęstość splotu zapewniająca dokładność odczytu czujników
 • Wytrzymała gumowa podstawa z wzorem zapewniającym dobrą przyczepność
 • Wymiary (wys. x szer. x gł.): 280 mm x 210 mm x 3 mm
 • Waga: 108 g

Wszystkie produkty zapakowane zostały w czarno czerwone pudełka, które podkreślają ich gamingowy charakter.

Creative_Vanguard_Siege_2

Klawiatura Creative Sound BlasterX Vanguard K08 pod względem użytych materiałów i precyzji wykonania to najwyższa półka. Obudowa i przyciski wykonane zostały z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, natomiast pod przyciskami znajduje się metalowa płyta dzięki której konstrukcja jest sztywna. Metal powoduje też zwiększenie wagi, osoby przyzwyczajone do zwyczajnych klawiatur mogą być mocno zaskoczone ciężarem Vanguard K08.

Creative_Vanguard_Siege_11

Od spodu umieszczono osiem antypoślizgowych stopek, które gwarantują, że podczas zabawy klawiatura pozostanie na swoim miejscu.

Creative_Vanguard_Siege_14

Z tyłu znalazło się miejsce na przelotowy port USB 2.0 High Speed.

Creative_Vanguard_Siege_15

Przewód wychodzący z klawiatury jest gruby, ciężki i zabezpieczony plecionką, a na jego końcu znajdują się dwa wtyki USB.

Creative_Vanguard_Siege_3

Do klawiatury dołączona jest podstawka pod nadgarstki. W całości wykonana została z tworzywa sztucznego, a od spodu podobnie jak klawiatura wyposażona została w osiem stopek antypoślizgowych. Do klawiatury montuje się ją bardzo łatwo, tak samo nie ma problemu z demontażem.

Creative_Vanguard_Siege_13

Creative_Vanguard_Siege_12

W klawiaturze Vanguard K08 zastosowano opracowane wspólnie z firmą OMRON przełączniki PRES. Są mechaniczne i posiadają system podświetlania RGB. Zgodnie ze specyfikacją każdy przełącznik może wytrzymać ponad 70 milionów naciśnięć . Przełączniki wyposażone są w technologię cross-point zapewniającą niezawodną aktywację klawiszy.

Creative_Vanguard_Siege_4

Skok aktywacji klawisza jest mniejszy niż w większości klawiatur mechanicznych i wynosi 1,5mm. Dzięki temu zyskujemy przewagę nad graczami stosującymi klawiatury ze skokiem 2mm. Dzięki technologii Anti-Ghosting pozwala na jednoczesną obsługę 26 naciśnięć przycisków. Oznacza to, że wyeliminowane zostały wszystkie opóźnienia, zacięcia i przypadkowe komendy, dzięki czemu rozgrywka jest płynniejsza.

Creative_Vanguard_Siege_7

Creative Sound BlasterX Vanguard K08 posiada 109 w pełni programowalnych przycisków. Poza standardowym zestawem do dyspozycji mamy z lewej strony pięć przycisków M1 – M5.

Creative_Vanguard_Siege_6

Przyciski multimedialne umieszczone na samej górze z prawej strony, a wraz z nimi przycisk sterowania podświetleniem klawiszy i przycisk blokowania przycisku „windows”, dzięki któremu unikniemy sytuacji, gdy podczas rozgrywki przypadkiem wciskając przycisk „windows” przeniesie nas do puliptu.

Creative_Vanguard_Siege_5

Pod przyciskami multimedialnymi z prawej strony znajduje się rolka do regulacji głośności i przycisk do wyłączania/włączania dźwięku.

Creative_Vanguard_Siege_8

Podczas grania klawiatura działała zgodnie z oczekiwaniami, czyli bardzo dobrze. Użytkowanie jest bardzo komfortowe, bez względu na to czy stosujemy dodatkową podstawkę pod nadgarstki, czy też nie. Ale jeśli coś jest, to czemu tego nie używać ;). Klikanie jest szybkie i precyzyjne, nie zdarzyło się, żeby przycisk nie zareagował na wciśnięcie. Klawiatura bardzo dobrze radzi też sobie z wciskaniem wielu klawiszy jednocześnie. Idealnie umieszczone zostały przyciski M1-M5, do których możemy przypisać sobie makra i mieć je pod ręką.

Creative_Vanguard_Siege_9

Klawisze są miłe w dotyku, stawiają wyczuwalny opór przy wciskaniu. Są lekko wgłębione tak, że krawędzie są wyżej niż środek przycisku co jest zaletą podczas gry, ponieważ palce lepiej się na nich układają i trzymają.

Creative_Vanguard_Siege_10

Klawiatura Vanguard wyposażona została w podświetlenie RGB. Za pomocą przycisku ze słoneczkiem regulujemy natężenie światła, dostępne są 3 poziomy, oraz możliwość wyłączenia podświetlenia. Kolorem podświetlenia możemy sterować za pomocą oprogramowania „Sound Blaster Connect”. Domyślnie klawiatura świeci tęczowo, przy czym kolory płynnie przepływają falami z lewej do prawej.

Creative_Vanguard_Siege_16

Mysz Sound BlasterX Siege M04 podobnie jak opisywana wyżej klawiatura, wykonana została ze znakomitej jakości materiałów, a spasowanie i wykończenie poszczególnych elementów jest idealne.

Creative_Vanguard_Siege_17

Mysz jest czarna, od góry umieszczono podświetlaną literę „X” charakterystyczną dla gamingowej serii produktów Creative. Również rolka jest podświetlana jasnym światłem. Nad rolką umieszczony jest przycisk DPI, którym możemy 3-stopniowo regulować tą wartość.

Creative_Vanguard_Siege_21

Creative_Vanguard_Siege_18

Z lewej strony myszy umieszczone są trzy przyciski, na dole przycisk „sniper” a nad nim przyciski poprzedni/następny. Wszystkie przyciski są programowalne za pomocą programu „Sound Blaster Connect” i posiadają pamięć zaprogramowanych funkcji.

Creative_Vanguard_Siege_19

Od spodu znajdują się cztery ślizgacze, dzięki którym mysz porusza się po podłożu łatwo i precyzyjnie. Wokół podstawy umieszczono podświetlenie, które działa tak samo jak w przypadku klawiatury i jest programowalne z poziomu programu. Przewód wychodzący z myszy zabezpieczony został plecionką. Jest sztywny, lekki i długi. Dzięki temu podczas pracy mamy wrażenie, że korzystamy z myszki bezprzewodowej.

Creative_Vanguard_Siege_22

Mysz Siege M04 skierowana jest wyłącznie do użytkowników praworęcznych. Kształt myszy i ułożenie przycisków wyklucza możliwość używania jej przez osoby leworęczne.

W myszy Sound BlasterX Siege M04 zastosowano zaprojektowany do gier czujnik PMW3360 IR LED z bardzo szybkim 32-bitowym mikrokontrolerem o niskiej wysokości odrywania. Mikrokontroler jest zdolny do przesyłu danych z częstotliwością 1000 Hz. Oznacza to, że każdy wykonany ruch zostanie błyskawicznie przetworzony przez komputer, pozwalając graczowi na najszybszą możliwą Reakcję.

Mysz posiada w pełni dostosowywalne natywne DPI bez interpolacji. Domyślnie ustawione są poziomy DPI 800, 1600, 3200. Jednak za pomocą programu „Sound Blaster Connect” możemy zaprogramować je na dowolne wartości z przedziału 100 – 12000 ze skokiem co 100 punktów.

Creative_Vanguard_Siege_20

Siege M04 bardzo dobrze leży w dłoni, palce mają dobre oparcie i nie ślizgają się. Przyciski boczne umieszczone są blisko kciuka, łatwo więc nimi operować. Gorsze odczucia mogą mieć osoby o małych dłoniach , ponieważ mysz jest dość długa i preferuje osoby z długimi palcami. Poruszanie myszą jest płynne, ślizgacze dobrze spełniają swoją rolę.

Mysz sprawdza się zarówno w grach, jak i przy normalnej obsłudze komputera. Podczas grania można docenić szybkość reakcji i precyzję z jaką działa. Bardzo przypadł mi do gustu przycisk „snajper”, dla którego ustawiamy niską wartość DPI np. 200. Możemy prowadzić rozgrywkę z DPI ustawionym np. na wartość 3200, a gdy potrzebujemy dokładnie wycelować w oddalony obiekt przyciskamy przycisk „snajper” i dopóki go nie puścimy DPI ustawia się na 200. Po puszczeniu przycisku DPI wraca do normalnego poziomu, czyli 3200.

To czego brakuje mi w Siege M04 to możliwość wyłączenia podświetlenia z poziomu samej myszy. Można to zrobić jedynie korzystając z programu „Sound Blaster Center”.

Creative_Vanguard_Siege_23

Testowałem mysz na różnych podłożach i zawsze radziła sobie bezproblemowo. Jeśli jednak zależy nam na jak największej precyzji, warto wyposażyć się w podkładkę.

Creative_Vanguard_Siege_24

Creative proponuje swój produkt, czyli podkładkę AlphaPad Mini. Ma niewielkie rozmiary, jak na podkładkę dla graczy, jednak nie wszyscy przepadają za podkładkami wielkości połowy biurka. Od spodu jest ogumowana, dzięki czemu dobrze trzyma się podłoża i nie przesuwa się.

Creative_Vanguard_Siege_25

Brzegi zostały obszyte, więc pomimo intensywnego i długotrwałego użytkowania podkładka nie będzie się strzępić i rozwarstwiać. Obszycie nie jest grube co pozytywnie wpływa na komfort pracy z podkładką. Z wierzchu podkładka jest śliska, dzięki czemu myszka ma odpowiedni ślizg.

Creative_Vanguard_Siege_26

AlphaPad Mini bardzo dobrze współpracuje z myszą Creative Sound BlasterX Siege M04.

Żeby w pełni korzystać z tego co oferują produkty Creative należy pobrać ze strony producenta i zainstalować oprogramowanie „Sound Blaster Connect”.

Sound_Blaster_Connect_1

Po zainstalowaniu uruchamiamy oprogramowanie. Program automatycznie wykryje podłączone do naszego komputera urządzenia. Otworzy się panel z możliwością wybrania sprzętu, czyli klawiatury Vanguard lub myszy Siege. Po wybraniu urządzenia możemy sterować podświetleniem.

Sound_Blaster_Connect_2

Sound_Blaster_Connect_3

Creative daje nam możliwość ustawienia konkretnego koloru , określonej liczby kolorów i różnego rodzaju efektów przechodzenia pomiędzy barwami, a także szybkość zmian. Każdemu przyciskowi możemy nadać inny kolor, możemy też wyłączać podświetlenie dowolnych klawiszy. Zabawa ze zmianą kolorów daje dużo frajdy i możliwość spersonalizowania klawiatury.

Sound_Blaster_Connect_4

Jeśli już ustawiliśmy zadowalający nas efekt podświetlenia, to możemy przejść do zakładki „Wydajność”. Znajdziemy tu ustawienia opóźnienia powtarzania, szybkość powtarzania, oraz częstotliwość sondowania.

Sound_Blaster_Connect_5

Ostatnia zakładka „Makra” pozwala dowolnie programować przyciski klawiatury.

Sound_Blaster_Connect_6

Jeśli chcemy przejść do ustawień myszki Siege M04, to w górnym menu należy przycisnąć „SIEGE”. Także tutaj mamy do dyspozycji zakładkę „Oświetlenie”, na której konfigurujemy kolor, rodzaj i szybkość podświetlenia, bądź też jego brak.

Sound_Blaster_Connect_7

W zakładce wydajność możemy ustawić poziomy DPI przełączane później za pomocą przycisku na myszce. Znajdziemy tu również ustawienie wartości DPI trybu „snajper”, oraz ustawienia przyspieszenia, opóźnienia, częstotliwości sondowania, LOD, Angle snapping.

Sound_Blaster_Connect_8

Zakładka „Makra” daje na dostęp do programowania wszystkich przycisków myszy.

Sound_Blaster_Connect_9

W prawym dolnym rogu ekranu znajduje się przycisk „Ustawienia”. Po jego włączeniu możemy konfigurować sam program, ale mamy tu także zakładkę „Urządzenie”. Po przejściu do niej otrzymujemy dostęp do aktualizacji firmware urządzenia, oraz możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych.

Creative_Vanguard_Siege_27

Podsumowanie

Creative Sound BlasterX Vanguard K08, Siege M04 i AlphaPad Mini to produkty z najwyższej półki. Są dopracowane, świetnie wykonane, a co najważniejsze bardzo dobrze sprawdzają się w grach. Szybkość działania, precyzja i możliwość pełnej personalizacji to cechy, które doceni każdy gracz. Dodatkowym atutem jest wygląd i piękne efekty świetlne, które przyciągają wzrok i cieszą oczy. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wszystkie trzy produkty.

Ceny:
Klawiatura Creative Sound BlasterX Vanguard K08 – 599 zł
Mysz Creative Sound BlasterX Siege M04 – 199 zł
Podkładka Creative Sound BlasterX AlphaPad Mini – około 35 zł

Nasza ocena

ocena10wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

creative_logo