Jak prasować, żeby nie żałować

Jedwabiu nie prasuje się tak jak bawełny, swetra z dzianiny czy lnianej marynarki. Każdy materiał wymaga innej techniki prasowania. Jak już ją opanujesz, może okazać się, że to jedna z twoich ulubionych prac domowych. Oprócz techniki liczy się sprzęt. Dzięki nowoczesnym urządzeniom do prasowania Laurastar osiągniesz efekt idealnego wygładzenia bez ryzyka uszkodzenia tkaniny.


Wszystkie żelazka Laurastar wyposażone są w unikatową, lekko zaokrągloną stopę żelazka. Ta szwajcarska technologia oferuje niezrównaną jakość prasowania już przy jednym ruchu. Stopa 3D odpowiednio napina tkaninę podczas prasowania, a następnie wpuszcza w nią parę, dzięki czemu błyskawicznie eliminuje wszelkie zagniecenia. I co ważne system sam może sam uwalniać parę, wystarczy, że przesuniesz żelazko w kierunku zagniecenia. Dodatkowym elementem ułatwiającym prasowanie jest aktywna deska z systemem nadmuchu i zasysania, która zapewnia przepływ powietrza przez tkaniny i chroni je przed zgnieceniami. Najwyższe modele Laurastar wyposażone są w funkcję pary pulsacyjnej. Dzięki tej profesjonalnej technologii para generowana jest w krótkich przerywanych seriach, co gwarantuje jej optymalną dystrybucję oraz znakomite i trwałe efekty prasowania wszystkich gatunków materiałów. By osiągnąć idealny efekt, trzeba jednak wziąć pod uwagę specyfikę danej tkaniny.

Prasuj z nakładką

Najwyższe urządzenia Laurastar posiadają jedno, optymalne ustawienie temperatury, które nadaje się do prasowania wszelkiego rodzaju tkanin, nawet tych delikatnych. Przed ich uszkodzeniem lub wybłyszczeniem chroni specjalna nakładka. Jest ona pokryta powłoką, która obniża temperaturę i zmniejsza wydzielane ciepło. Nakładamy ją na stopę żelazka, tak by dobrze przylegała do jej krawędzi.

O tym zawsze pamiętaj

Staraj się zawsze prasować od góry do dołu. Unikaj ruchów okrężnych, które rozciągają ubrania i tkaniny. Uporczywe zagniecenia prasuj wzdłuż. Rozpoczynaj prasowanie od ubrań, które wymagają niskiej temperatury, a zakończenie na tych, które wymagają znacznie wyższej temperatury.

Niektórzy uważają, że w ogóle nie powinno się prasować wełny. Tymczasem wszystko zależy od techniki i jakości sprzętu, którego używamy. W przypadku żelazka Laurastar wykorzystujemy nakładkę ochronną. Prasujemy sweter tak, by nie dociskać do niego żelazka, wykonując ruchy z góry na dół i na boki. Można też prasować w odległości 10 cm od materiału, posługując się jedynie parą. Na koniec warto energicznie strzepnąć sweter, aby tkanina ponownie nabrała objętości. Potem możemy go złożyć lub odwiesić na wieszak.

Jak uprasować firanki?

Łatwo tu o błąd i uszkodzenie, dlatego należy być ostrożnym. Ze względu na to, że materiał jest wyjątkowo delikatny, można zastosować nakładkę ochronną, ale prostym, szybkim i bezpiecznym rozwiązaniem jest również prasowanie w pionie. Po wypraniu firan możesz bez obaw zawiesić je z powrotem, dzięki czemu będą prostowały się już podczas wysychania. Później dodatkowo wygładzisz je generatorem pary, nie narażając ich niepotrzebnie na przypalenie czy inne uszkodzenia.

Jak uprasować dżinsy?

Dżins to dość sztywny materiał, który wymaga wyższej temperatury. Zaczynamy od okolic paska i kieszeni mocno przyciskając stopę żelazka. Następnie przechodzimy do nogawek, które prasujemy wzdłuż szwów. Następnie rozprasowujemy przód i tył nogawek nie dochodząc do szwów.

Jak prasować aksamit?

Najlepiej rozprasować ubrania z aksamitu na lewej stronie, bez naciskania, aby nie zgniatać delikatnych włosów. Rozpyl strumień pary pionowo, bez bezpośredniego nacisku na materiał. Na koniec, przesuwamy dłonią po ubraniu, aby je wygładzić lub lekko nim potrząsamy.

Para, ale jaka?

Systemy do prasowania i generatory pary Laurastar do wygładzenia różnego rodzaju tkanin wykorzystują Ultradelikatną Suchą Parę (DMS). Dzięki temu prasowanie jest znacznie prostsze i skuteczniejsze. Co oznacza, że DMS jest suchą parą? Mieszanina pary wodnej, poddana działaniu wysokiej temperatury, zamienia się w parę przegrzaną, którą nazywamy suchą. Para wydostająca się z żelazka jest w 100% gazem i nie zawiera żadnej cząsteczki wody w stanie ciekłym. Dzięki temu wyprasowana tkanina jest sucha, co zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów. Nie można również pominąć faktu, że Ultradelikatna Sucha Para Laurastar eliminuje do 99,999% wirusów i bakterii oraz 100% roztoczy kurzu domowego.

 

Źródło: Informacje prasowe

 

 

 

 

 

 

Jak uprasować lnianą sukienkę?
Ta wytrzymała i przyjemna w noszeniu tkanina łatwo się marszczy i jest nieco trudna w prasowaniu. Dlatego dobrze jest prasować lniane ubrania, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Do prasowania lnu wykorzystujemy nakładkę ochronną Laurastar, która zabezpieczy materiał przed „wyświeceniem” czy uszkodzeniem. Dzięki temu w trakcie prasowania możemy śmiało dociskać stopę żelazka. Po zakończeniu prasowania bardzo ważne jest, aby od razu odwiesić lniane ubrania, aby się nie pogniotły.
Jak uprasować wełniany sweter?