Jak dbać o sprzęt elektroniczny?

Nie wyobrażamy sobie obecnie życia bez wielu gadżetów elektronicznych: telefonów, tabletów, aparatów, konsol do gier. Zazwyczaj zakup takiego sprzętu łączy się ze znacznym kosztem. W jaki sposób więc możemy zadbać o te przedmioty tak, by służyły nam jak najdłużej?

Zakup nowoczesnego urządzenia elektronicznego zwykle łączy się ze sporym wydatkiem. Nawet jeśli lubimy być na bieżąco z nowinkami i często wymieniamy elektroniczne gadżety, warto o nie zadbać, by nie odmówiły posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.

Odpowiednio przechowuj

Telefon rzucony luzem w torebce? Tablet włożony razem z kluczami do jednej przegrody plecaka? Podstawowe błędy w przechowywaniu produktów elektronicznych wynikają najczęściej z pośpiechu. Należy pamiętać o prawidłowej ochronie akcesoriów, gdyż to głównie dzięki temu nasze gadżety przetrwają dłużej. Warto zakupić dla nich dodatkowe, osobne futerały, dzięki którym zabezpieczymy nasz sprzęt przed zarysowaniami, a także niegroźnymi upadkami. Większe urządzenie – np. laptopy – najlepiej przenosić w osobnych torbach lub plecakach. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele futerałów, które są nie tylko funkcjonalne, lecz także ładne i oryginalne pod względem designu. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę również na inne gadżety, które wyprodukowane zostały dla bezpieczeństwa urządzeń elektronicznych, np. zaślepki na wejścia czy też folie ochronne na ekrany.

Warto czyścić!

Oprócz odpowiedniego przechowywania ważna jest również kwestia czyszczenia urządzeń elektronicznych. Jest to istotne nie tylko ze względów czysto higienicznych, lecz także z uwagi na trwałość sprzętu. Przy czyszczeniu smartfonów i tabletów warto korzystać z przeznaczonych do tego ściereczek z mikrowłókna oraz specjalnych płynów. Te ostanie mają specyficzny skład przeznaczony dla tego typu urządzeń – nie powinny zawierać roztworów zasadowych, ponieważ negatywnie wpłynie to na działanie sprzętu. Do czyszczenia wszelkiego rodzaju zakamarków najlepsze okażą się patyczki kosmetyczne. Przy urządzeniach nowszego typu nie warto zbytnio zapędzać się w konserwacji rozkręcając urządzenie. Obecnie producenci do składania ich stosują zazwyczaj specjalnie przygotowane maszyny. Prawdopodobnie więc nie będziemy w stanie złożyć raz rozkręconych drobnych elementów. Przy okazji, po takim działaniu najpewniej przepadnie nam gwarancja na daną rzecz.

Zawsze gotowy do pracy

Odpowiednie przechowywanie i konserwacja urządzenia mobilnego mają jeden cel: ciągła gotowość do pracy naszego gadżetu. Dlatego też musimy pamiętać, że zwracać uwagę należy również na akumulatory litowo-jonowe.
Niezwykle negatywnie na akumulatory stosowane w takich urządzeniach wpływa głębokie rozładowanie. Jest to termin określający rozładowanie akumulatora poniżej napięcia granicznego. Po głębokim rozładowaniu ponowne, pełne naładowanie może nie być możliwe – mówi Agnieszka Medoń z GP Battery Polska. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku tych urządzeń, z których korzystamy okazjonalnie.

Jak się zmotywować?

Teoria nie jest zbyt trudna do opanowania, dużo gorzej wychodzi praktyka. Tymczasem ważne jest, aby w konserwacji swoich gadżetów zachować konsekwencję. Jak najlepiej zmotywować się do regularnego dbania o takie sprzęty? Wystarczy przypomnieć sobie chwilę grozy, gdy nowy telefon po raz pierwszy upadł na posadzkę, albo gdy pojawiła się na nim pierwsza widoczna rysa. Dobrze również przypomnieć sobie, ile pieniędzy wart jest nasz gadżet. Do analogicznej kwoty w gotówce prawdopodobnie przywiązywalibyśmy dużą wagę.

Źródło: Informacja prasowa.