Jagex przejmuje amerykańskie Pipeworks Studios

Wiodący na świecie producent i wydawca gier, Jagex, ogłosił nabycie Pipeworks Studios („Pipeworks”), uznanego, 200-osobowego studia deweloperskiego z siedzibą w Eugene w stanie Oregon.

Transakcja, będąca pierwszym przejęciem w historii studia Jagex, odzwierciedla zaangażowanie firmy w rozbudowę zespołu światowej klasy talentów, a także w powiększanie swojego zasięgu w Ameryce Północnej.

Nabycie następuje po mocnym okresie wzrostu dla Jagex, które odnotowało pięć lat rekordowych przychodów z gier jako usług, serię umów wydawniczych ze stronami trzecimi i najwyższą w historii liczbę graczy we franczyzie RuneScape. W 2021 roku firma inwestycyjna Carlyle (NASDAQ: CG) nabyła Jagex, aby wspierać strategię rozwoju firmy, w tym fuzje i przejęcia (M&A).

Założona w 1999 roku firma Pipeworks zbudowała reputację globalnej siły w dziedzinie gier i rozwiązań technologicznych zarówno dla uznanych, jak i powstających IP. Zespół ponad 200 pracowników Pipeworks dostarczył ponad 125 gier i został zaangażowany w kluczowe franczyzy dla partnerów takich jak EA Sports, Wizards of the Coast, Activision, Genvid, MetaTeq i innych.

„Jesteśmy zachwyceni, że możemy powitać Pipeworks w rodzinie Jagex” – powiedział Phil Mansell, dyrektor generalny Jagex. „Pipeworks przedstawia niesamowitą okazję do wprowadzenia na pokład światowej klasy talentu w branży produkcji gier. Studio wnosi elitarne doświadczenie w zakresie produkcji gier, szczególnie w zakresie gier AAA jako usług, z wzorcowym przebiegiem współpracy z najlepszymi twórcami gier na świecie. Lindsay (CEO Pipeworks) i jego zespół od wielu lat prowadzą odnoszącą sukcesy i przynoszącą zyski grupę, a my z niecierpliwością czekamy na współpracę w celu wydania stworzonego przez Pipeworks IP i przyspieszenia jego wzrostu.”

„Jest to dla nas okazja do tego, aby po raz kolejny podnieść poziom, ponieważ każdy z nas wnosi do współpracy swoje odrębne doświadczenia” – powiedział Lindsay Gupton, dyrektor generalny Pipeworks Studios. „Podejście Jagex polegające na zapewnieniu wiodącej platformy dla deweloperów do tworzenia trwałych i bogatych w zawartości gier opartych na społeczności w pełni zgadza się z modelem work-for-hire firmy Pipeworks i skupia się na budowaniu innowacyjnych gier i technologii”.

Michael Wand, dyrektor zarządzający i współkierujący zespołem doradczym Carlyle Europe Technology Partners, powiedział: „W styczniu 2021 roku Carlyle nabyło Jagex w celu wsparcia kolejnej fazy rozwoju firmy, w tym utrzymania koncentracji na jej podstawowej franczyzie RuneScape przy dalszej dywersyfikacji biznesu i jego portfolio. Przejęcie Pipeworks jest zgodne z tą strategią i jesteśmy zachwyceni, że możemy wspierać Jagex przy tej transakcji.”

Warunki tej transakcji nie zostały ujawnione. Aream & Co. działał jako wyłączny doradca finansowy Sumo Group, Allen & Overy jako jej doradca prawny, a Linklaters działał jako doradca prawny Jagex.

 

Źródło: Informacje prasowe