iRobot Roomba 980 rozpoczyna porządki

iRobot Corporation swoje doświadczenie w tworzeniu robotów sprzątających rozwija od 2002 roku, kiedy to zaprezentował światu swój pierwszy model robota odkurzającego – Roomba. Na przestrzeni lat konstrukcja robota była i jest sukcesywnie rozwijana. Najnowszy model iRobot Roomba 980 posiada szereg przełomowych rozwiązań, które sprawiają, że wykonuje on swoje zadanie w sposób jeszcze bardziej efektywny, na bardzo dużych powierzchniach – do 185 m² .

Idea

Nakreślona przez założyciela i prezesa zarządu iRobot Corporation – Colina Angle – idea zakłada, że
w niedalekiej przyszłości roboty sprzątające o różnych funkcjach będą połączone w chmurze. Dzięki temu będą mogły wzajemnie informować się o postępach swoich prac i efektywnie współpracować, np. aby po odkurzeniu danego pomieszczenia, pojawił się w nim robot, który wyczyści podłogę na mokro. iRobot Roomba 980 jest pierwszym krokiem w kierunku realizacji tej wizji.

iRobot Roomba serii 900

Najnowszy przedstawiciel rodziny robotów odkurzających marki iRobot wchodzi do polskiej oferty marki wraz z szeregiem innowacji. Inteligencja robota przejawia się m.in. w systemie jego poruszania się – Roomba 980 łączy w sobie nawigację adaptacyjną z optyczną lokalizacją przeszkód. W praktyce oznacza to, że potrafi interpretować otoczenie, w którym się znajduje i dostosowywać swoją pracę do aktualnych warunków. Zastosowanie aplikacji mobilnej iRobot Home sprawia, że obsługa robota jest niezwykle łatwa – zapewnia pełną kontrolę nad robotem z każdego miejsca, w każdym momencie. Wykorzystanie systemu AeroForce, który współpracuje z nową technologią intensyfikacji pracy na dywanach (Carpet Boost) pozwala osiągnąć iRobotowi Roomba 980 niespotykany poziom czystości – wykrywa miękkie powierzchnie (dywany, chodniki, wykładziny etc.), aby zwiększyć na nich dziesięciokrotnie siłę odkurzania.

Inteligentnie – iRobot Roomba 980 lepiej rozumie swoje środowisko

W iRobocie Roomba 980 zastosowano szereg rozwiązań, które optymalizują jego pracę oraz sposób poruszania się. W modelu tym zastosowano rewolucyjną technologię wizualnej lokalizacji
i mapowania (vSLAM). Stała się ona kluczową częścią nowego systemu nawigacji iAdapt 2.0, dzięki któremu Roomba 980 buduje mapę pomieszczeń, utrzymuje optymalny tor pracy i sprząta dopóki cała powierzchnia nie zostanie wyczyszczona. iRobot Roomba 980 mapuje przestrzeń w czasie rzeczywistym, analizując zmiany w otoczeniu – przykładowo, gdy zauważy, że w trakcie cyklu sprzątania został przemieszczony przedmiot pod którym nie mogła posprzątać, wróci w dane miejsce. Robot ten jest w stanie pracować bez przerwy nawet dwie godziny. Jeżeli po tym czasie uzna, że zadanie nie zostało zakończone, zapamięta swoją pozycję, aby po naładowaniu akumulatora w stacji dokującej kontynuować pracę do momentu ukończenia sprzątania całej powierzchni. Roomba 980 czyści całą powierzchnię poruszając się wzdłuż równoległych linii, jednocześnie korzystając z całego zestawu czujników, które pozwolą robotowi dostosować się do warunków i zastosować najbardziej efektywny wzorzec zachowania – płynnie czyszcząc pod i wokół mebli.

Łatwo: Aplikacja dla urządzeń mobilnych

Aplikacja iRobot Home została zaprojektowana, aby poprzez połączenie z domową siecią Wi-Fi umożliwić efektywne i proste zarządzanie pracą robota. Za jej pośrednictwem użytkownik może ustalić harmonogram pracy na 7 dni tygodnia. Ponadto użytkownicy mogą dzięki niej wybrać najbardziej odpowiadający ich mieszkaniom sposób pracy, np. pojedynczego lub podwójnego przejazdu, sprzątania przy krawędziach, a nawet stałej pracy w trybie Carpet Boost. Aplikacja dostarcza również informacji o aktualnym stanie urządzenia (np. o konieczności wyczyszczenia zbiornika) statusie jego pracy, porad oraz zapewnia bezpośredni dostęp do pomocy technicznej. Aplikacja iRobot Home jest kompatybilna z systemami Android oraz iOS.

Czysto: Większa moc tam, gdzie trzeba

iRobot Roomba 980 został zaprojektowany tak, aby rozpoznawał rodzaj podłóg i dostosowywał do nich optymalny sposób pracy. Technologia AeroForce w przypadku najnowszego reprezentanta rodziny iRobot zyskała wsparcie systemu intensyfikacji pracy na dywanach (Carpet Boost). Dzięki niej, gdy robot rozpozna podłogę miękką automatycznie zwiększy[1] moc swojej pracy. Roomba 980 posiada również system intensyfikacji pracy na obszarach bardziej zabrudzonych – Dirt Detect 2 generacji – dzięki czujnikom akustycznym oraz optycznym robot identyfikuje obszary wymagające większej uwagi. Najnowszy przedstawiciel rodziny odkurzających iRobotów posiada dwie gumowe, przeciwbieżnie obracające się, profilowane szczotki AeroForce, które wymagają mniejszej częstotliwości czyszczenia, minimalizują ryzyko wkręcenia się w nie np. kabli oraz optymalizują przepływ mocy ssącej, koncentrując ją bezpośrednio na podłożu.

iRobot Roomba 980 (8)

Cena i dostępność

iRobot Roomba 980 dostępny jest w sugerowanej cenie katalogowej 4.499 zł.

[1] Dziesięciokrotnie większa moc w porównaniu do iRobotów Roomba serii 600 oraz 700 z systemem AeroVac™.

Źródło: Informacja prasowa