Creative SXFI AIR – test bezprzewodowych słuchawek z technologią Super X-FI

Do sprzedaży trafiły bezprzewodowe słuchawki SXFI AIR, które są częścią nowej serii produktów Creative wykorzystujących autorską technologię Super X-FI. Pozwala ona na personalizację słuchawek w zależności od kształtu i wielkości naszych uszu, w tym celu wykorzystuje specjalną aplikację. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy jedyny w swoim rodzaju dźwięk. Jak to się sprawdza na co dzień? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

 • Interface: USB, Bluetooth, wejście stereo 3,5 mm, microSD Card: up to 32GB, FAT32 file system
 • Kolor: Czarny, Biały
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz ~ 20 kHz
 • Wielkość przetwornika: Magnes neodymowy o średnicy 50 mm
 • Typ i czas pracy akumulatora: Litowo-jonowy akumulator wielokrotnego ładowania (Do 10 godzin)
 • Typ złącza: Bluetooth 4.2
 • Kodek audio: SBC
 • Zasięg działania: Do 10 m/33 stóp
 • Konstrukcja: Z muszlami nausznymi
 • Mikrofon: Pasmo przenoszenia 100Hz ~ 8KHz
 • Controls: Super X-Fi
 • RGB Ear-Cup Rings: 16 milionów kolorów do wyboru
 • Ear Pads: Szybkie zwalnianie, tkanina siatkowa, zawierają piankę zapamiętującą kształt
 • Gwarancja: 2 lata
 • Zgodność: Windows, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Android, iOS

Zawartość opakowania

 • Creative SXFI AIR
 • Kabel USB
 • 4-biegunowy kabel analogowy 3,5 mm
 • Skrócona instrukcja obsługi
 • Broszura z informacją na temat gwarancji

Creative_SXFI_AIR_2

Słuchawki Creative SXFI AIR z wyglądu są prawie identyczne co model Sound BlasterX H6, a więc wpisują się w nową linię produktową marki. Do wyboru mamy słuchawki w kolorach białym i czarnym. Do testów trafiła ta druga wersja.

Creative_SXFI_AIR_4

Creative_SXFI_AIR_10

Creative_SXFI_AIR_9

Pałąk obszyty został skóropodobnym, miękkim materiałem, od spodu wypełniony jest cienką warstwą gąbki. Pozwala na dwunastostopniową, schodkową regulację wysunięcia słuchawek.

Creative_SXFI_AIR_14

Nauszniki wyposażone zostały w ledową, świecącą obręcz podświetlaną w kolorach RGB, kolor podświetlenia możemy regulować za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na telefonach z systemem Android oraz iOS. Dodatkowo obudowa lewej muszli wyposażona została w sterowanie dotykowe, za jego pomocą możemy przełączać utwory poprzedni/następny, odbierać połączenia, oraz regulować głośność.

Creative_SXFI_AIR_5

Na lewej muszli znajdują się również: przycisk SUPER X-FI, gniazdo kart microSD, przycisk SOURCE, gniazdo Jack 3,5 mm, gniazdo USB-C, gniazdo mikrofonu 3,5 mm, oraz przycisk ON/OFF.

Creative_SXFI_AIR_6

Oba nauszniki są w niewielkim stopniu ruchome, co ułatwia dopasowanie ich ułożenia do kształtu głowy. Są też łatwo demontowalne, wystarczy przekręcić nausznik w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, żeby go odpiąć. Ponowne wpięcie nausznika jest równie proste, jednak tym razem obracamy go zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Creative_SXFI_AIR_11

Creative_SXFI_AIR_12

Nauszniki wypełnione są pianką dopasowującą się do kształtu głowy i obszyte siatkowym materiałem, który przeciwdziała nadmiernemu poceniu się.

Słuchawki są solidnie i dokładnie wykonane. Mają całkiem mocny ścisk, który zapewnia trzymanie się głowy, jednocześnie są wygodne i nie męczą przy kilkugodzinnym korzystaniu.

Creative_SXFI_AIR_3

Do dyspozycji mamy cztery możliwości podłączenia źródła dźwięku. Pierwsze, najprostsze to podłączenie słuchawek tradycyjnie za pomocą przewodu Jack 3,5 mm. W tym trybie możemy korzystać tak jak z tradycyjnych słuchawek przewodowych, czyli bez dodatkowego zasilania, przydatne gdy wyczerpiemy baterię i nie mamy możliwości podłączenia słuchawek do ładowania. Jednak możemy także używać włączonych słuchawek, wtedy otrzymujemy dodatkowo regulację głośności z poziomu słuchawek, oraz możliwość włączenia Super X-FI.

Drugą możliwością jest podłączenie do komputera za pomocą kabla USB/USB-C. W tym przypadku komputer najpierw automatycznie zainstaluje sterowniki, co zajmie kilka sekund. Po instalacji można rozpocząć korzystanie ze słuchawek. Żeby w pełni wykorzystać możliwości zestawu, należy pobrać dodatkowe oprogramowanie ze strony producenta. Program SXFI Control pozwala na zarządzanie profilami Super X-FI, zawiera korektor dźwięku, pozwala na sterowanie podświetleniem słuchawek, oraz daje możliwość wybrania trybu dźwiękowego: stereo, 5.1, 7.1. Podczas połączenia kablem USB słuchawki są także ładowane.

SXFI_Control_PC_1

SXFI_Control_PC_2

SXFI_Control_PC_3

SXFI_Control_PC_4

Trzecia możliwość to wykorzystanie wbudowanego czytnika kart microSD. Wkładamy kartę z muzyką i możemy cieszyć się dźwiękiem. W tym trybie mamy możliwość regulacji głośności, przełączania utworów poprzedni/następny, oraz pauzowania i wznawiania odtwarzania. Oczywiście działa również Super X-FI. Obsługuje formaty MP3, WMA, WAV i FLAC.

Czwarty rodzaj połączenia to połączenie bezprzewodowe bluetooth. Możemy połączyć się ze smartfonem, tabletem, smart TV, czy też komputerem. Także w tym trybie słuchawki pozwalają na regulację głośności, przełączanie utworów, oraz wykorzystywanie Super X-FI. W przypadku połączenia ze smartfonem mamy też możliwość odbierania połączeń telefonicznych i prowadzenia rozmów. Dla smartfonów przygotowane zostało oprogramowanie SXFI AIR Control dostępne na iOS i androida. Program pozwala na zarządzanie ustawieniami Super X-FI, korektorem dźwięku i podświetleniem. Możemy też wybrać źródło dźwięku Bluetooth/Karta SD/USB Audio.

Creative_screen_smart_7

Najważniejszą cechą, która sprawia, że słuchawki Creative SXFI AIR są wyjątkowe jest możliwość ich personalizacji. W tym celu potrzebny jest smartfon z zainstalowaną aplikacją SXFI App dostępną na systemy iOS oraz Android. Żeby z niej skorzystać musimy założyć darmowe konto i zalogować się. Następnie aplikacja krok po kroku przeprowadzi nas przez proces personalizacji. Polega to na wykonaniu smartfonem zdjęć uszu oraz twarzy, na ich podstawie utworzony zostanie nasz indywidualny profil dźwiękowy. Następnie należy połączyć się ze słuchawkami, a aplikacja automatycznie zaktualizuje profil zapisany na urządzeniu. Dzięki temu już bez połączenia ze smartfonem i bez uruchamiania aplikacji słuchawki mają wgrany nasz indywidualny profil dźwięku i w każdej chwili możemy z niego korzystać włączając go przyciskiem SUPER X-FI na słuchawkach.

Aplikacja pozwala też na przeglądanie i odtwarzanie muzyki, wybranie modelu słuchawek z których korzystamy – odpowiednie profile dźwięku przygotowane zostały dla wielu słuchawek różnych producentów, można także skorzystać z korektora, oraz zarządzać połączeniem bezprzewodowym i naszym kontem. SXFI App pozwala na odtwarzanie spersonalizowanego dźwięku na każdych słuchawkach podłączonych do naszego smartfona, możemy więc korzystać z ulubionych słuchawek i cieszyć się dostrojonym indywidualnie dźwiękiem.

Przejdźmy do konkretów, co tak na prawdę daje technologia Super X-FI? Dźwięk płynący ze słuchawek zazwyczaj znajduje się w naszej głowie, blisko. Po włączeniu Super X-FI mamy wrażenie jakby ktoś wyłączył nam dźwięk w słuchawkach i włączył go np. w pokoju w którym siedzimy. Wydaje się, że dźwięk dobiega z zewnątrz tak jakbyśmy byli w studio, czy na koncercie przed sceną. Na początku wydaje się to dziwne i trzeba się do tego przyzwyczaić. Super X-FI daje nam coś nowego, pozwala ponownie odkrywać ulubioną muzykę ale nie tylko. Podczas oglądania filmów czujemy się jak na sali kinowej, dźwięk dobiega z otaczającej nas przestrzeni. Także w grach otwiera się przed nami zupełnie nowy rozdział. Nie da się tego opisać, to trzeba usłyszeć.

Niestety nie ma róży bez kolców, słuchawki z włączonym trybem Super X-FI nie nadają się do utworów z dużą ilością wysokich tonów. Podbijają je tak mocno, że trzeba mocno ograniczać głośność słuchawek, albo korzystać z korektora dźwięku. Gdy trafimy na taki utwór najlepiej wyłączyć tryb Super X-FI i skorzystać z naturalnego brzmienia słuchawek.

Creative_SXFI_AIR_13

Co do samej jakości dźwięku, jaki oferują słuchawki Creative SXFI AIR, to jest ona bardzo dobra. Dźwięk jest czysty, a słuchawki grają głośno. Poszczególne pasma są wyrównane i wzajemnie tworzą spójną całość, słuchawki radzą sobie dobrze z każdym rodzajem muzyki. Można powiedzieć, że są uniwersalne. Wielbiciele mocnych basów mogą być rozczarowani, w tych słuchawkach ich nie znajdą, basy są poprawne. Środek i wysokie tony to mocniejsza strona słuchawek, jest przestrzeń, nie mamy odczucia, że siedzimy w piwnicy.

Creative_SXFI_AIR_7

Creative_SXFI_AIR_8

Słuchawki wyposażone zostały w mikrofon, jest on krótki, z obudowy nausznika wystaje na jakiś centymetr, więc w żadnym momencie nie powinien nam przeszkadzać. Mimo to jest on odłączany i zamiast niego możemy w gniazdo włożyć dołączoną do zestawu zaślepkę. Mikrofon bardzo dobrze zbiera głos i sprawdza się zarówno podczas rozmów telefonicznych, jak i rozmów przez skype, czy discord podczas gry.

Wbudowana bateria pozwala na odtwarzanie dźwięku do 10h, nie jest to może jakiś super wynik ale dla mnie to kilka dni użytkowania bez potrzeby ładowania.

Creative_SXFI_AIR_15

Podsumowanie

Słuchawki Creative SXFI AIR są wygodne, solidnie zbudowane, mają wbudowany czytnik kart i przyzwoity czas pracy na jednym ładowaniu. Są uniwersalne, możemy więc korzystać z nich przy każdym rodzaju rozrywki, czy to będzie film, gra, słuchanie muzyki, czy zwyczajna rozmowa. A przede wszystkim za sprawą Super X-FI oferują nową jakość w odtwarzaniu dźwięku. Cena słuchawek jest dość wysoka, warto jednak zainteresować się bliżej tym modelem i osobiście przetestować możliwości technologii Super X-FI.

Cena
699 zł (link do sklepu)
Nasza ocena

ocena9

wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

creative_logo