AMD Radeon™ R9 Nano, najmniejsza i najbardziej efektywna energetycznie karta graficzna dla entuzjastów – pozwala grać w rozdzielczości 4K w domowym salonie

Firma AMD (NASDAQ: AMD) po raz kolejny przesunęła granice w konstrukcji kart graficznych i stworzyła nową kategorię produktów – zapowiedziała dziś AMD Radeon™ R9 Nano, czyli najszybszą w historii kartę graficzną klasy Mini ITXi, która jako element niezwykle cichych i kompaktowych komputerów umożliwi grę w rozdzielczości 4K na ekranie domowego telewizora. Karta AMD Radeon R9 Nano, po raz pierwszy pokazana graczom z całego świata na targach Electronic Entertainment Expo (E3) w Los Angeles w czerwcu 2015 r., bazuje na układzie graficznym „Fiji” i jest trzecim produktem z tym rdzeniem, jaki zadebiutował na rynku tego lata, obok kart graficznych AMD Radeon™ R9 Fury i R9 Fury X. Rodzina kart graficznych AMD Radeon™ R9 Fury z układem „Fiji” wyznacza nowy standard gier komputerowych dzięki wykorzystaniu pamięci o wysokiej przepustowości (HBM, tj. High-Bandwidth Memory), zapewniając niezwykłą efektywność energetyczną, dużą wydajność przy bardzo wysokiej rozdzielczości obrazu i niezrównane wrażenia w systemach rzeczywistości wirtualnej. Model Radeon R9 Nano ponadto rewolucjonizuje konstrukcję komputerów, umożliwiając stworzenie znacznie mniejszych maszyn dla zagorzałych graczy.

175-watowy AMD Radeon R9 Nano oferując wydajność o 30 proc. wyższąii i pobór mocy niższy o 30 proc.iii w porównaniu z poprzedniej generacji kartą AMD Radeon™ R9 290X, to najbardziej energooszczędna karta graficzna klasy Mini ITX przeznaczona dla entuzjastów. Chłodzona powietrzem konstrukcja o długości raptem 15 centymetrów reprezentuje nową kategorię kart graficznych, umożliwiając graczom, modderom i integratorom systemów budowanie kompaktowych, niepowtarzalnych, niezwykle małych maszyn, jakich wcześniej nie dało się skonstruować. Dzięki temu powstaną nowe, eleganckie komputery PC, nie większe od odtwarzaczy DVD albo konsol do gier, które będzie można śmiało postawić obok tych urządzeń.

„Karta graficzna AMD Radeon™ R9 Nano pozwoli grać w rozdzielczości 4K w domowym salonie na cichych, kompaktowych komputerach, które będą doskonale radzić sobie ze współczesnymi grami oraz najnowszymi interfejsami API, takimi jak DirectX® 12 i Vulkan™. Na rynku po prostu nie ma niczego podobnego — powiedział Matt Skynner, wiceprezes i dyrektor generalny działu Product, Computing and Graphics w firmie AMD. — Nasza linia kart graficznych Radeon™ rozpoczyna nową erę gier na komputery PC, oferując godną uwagi wydajność, niezrównaną konstrukcję oraz nowoczesne technologie. Dziś nastał przełomowy moment dla komputerowych graczy, a my z dumą dodajemy ten unikatowy produkt do naszej wszechstronnej oferty kart graficznych AMD Radeon R9”. Linia kart graficznych AMD Radeon R9 obejmuje produkty w sugerowanych cenach od 199 do 649 dolarówiv. Dzięki niezwykle dużej mocy, która umożliwia płynną grę w rozdzielczości 4K, seria AMD Radeon R9 oferuje karty graficzne do praktycznie wszystkich zastosowań i na każdą kieszeń, które doceni każdy zapalony gracz.

Specyfikacja karty graficznej AMD Radeon™ R9 Nano:

Cechy
Funkcja Virtual Super Resolution (VSR) Tak
Funkcja Frame Rate Target Control (FRTC) Tak
Pamięć HBM (High-Bandwidth Memory) Tak
Technologia AMD FreeSyncTM Tak
Technologia AMD LiquidVR™ Tak
Obsługa rozdzielczości 4K Tak
Obsługa AMD Eyefinity Tak
Obsługa AMD CrossFire™ Tak
Dane techniczne
Proces produkcji 28 nm
Liczba procesorów strumieniowych 4096
Liczba jednostek obliczeniowychi 64
Taktowanie rdzenia Do 1000 MHz
Wydajność obliczeniowa 8,19 TFLOPS
Liczba jednostek teksturujących 256
Tempo wypełniania teksturami 256 GT/s
Liczba jednostek renderujących 64
Tempo wypełniania pikselami 64 GP/s
Liczba buforów Z/Stencil 256
Konfiguracja pamięci 4 GB HBM
Interfejs pamięci 4096-bitowy HBM
Szybkość pamięci / transmisji danych 500 MHz / 1,0 Gb/s
Przepustowość pamięci 512 GB/s
Złącza zasilania 1 x 8-pinowe
Typowy pobór mocy 175 W
Standard PCIe® PCI-E 3.0
Obsługiwane API DirectX® 12, Vulkan™, OpenGL® 4.5, Mantle

Karta graficzna AMD Radeon™ R9 Nano będzie sprzedawana w sugerowanej cenie 649 dolarów4 i ma być dostępna w sklepach oraz u wybranych detalistów internetowych od 7 września 2015 r.

Źródło: Informacja prasowa