5 powodów, dla których warto gotować w wolnowarze

Czy można przygotować pyszny i zdrowy posiłek, nie spędzając zbyt dużo czasu w kuchni? Najlepszym na to sposobem jest przyrządzanie potraw w wolnowarze. Oto pięć powodów, które powinny cię przekonać do wolnego gotowania.

Wolnowar to urządzenie, zasilane prądem, które umożliwia przygotowywanie potraw metodą wolnego gotowania. Polega ona na tym, że składniki są gotowane w temperaturze często niższej niż 80 stopni Celsjusza. Wolnowar kształtem przypomina garnek i składa się z trzech głównych elementów: podstawy grzewczej, misy, w której przygotowywana jest potrawa oraz pokrywy. Wystarczy włożyć składniki do misy, a urządzenie zajmuje się wszystkim. Nie musisz dodatkowo mieszać czy dodawać wody lub tłuszczu. Czas gotowania wynosi czasem nawet 10 godzin. Wolnowary posiadają odpowiednie zabezpieczenia, więc możesz bez problemu zostawić gotującą się potrawę na kilka godzin bez potrzeby jej kontrolowania. Duży wybór tego typu urządzeń ma firma Crockpot, która produkuje je i udoskonala od ponad 70 lat. Oto powody, dla których warto zacząć swoją przygodę z wolnowarem.

  1. Każdy przepis jest udany

Z wolnowarem jest praktycznie niemożliwe, aby jakiś przepis ci nie wyszedł. Dzięki zastosowaniu niskiej temperatury nie przypalisz potrawy. Nawet jeśli jedzenie gotuje się przez wiele godzin, to chroni je płyn, w którym jest ono zanurzone. Dodatkowo pokrywka zatrzymuje parę wodną, aby ograniczyć utratę objętości produktów pod koniec gotowania. Ciepło rozprzestrzenia się z boków urządzenia, a nie tylko od spodu, dlatego warzywa i mięso gotują się równomiernie z każdej strony. A goście z pewnością docenią twoje dania, nawet jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w kuchni.

 

  1. Dbasz o zdrowie, a potrawy zyskują na smaku

W wolnowarze jedzenie przyrządza się dłużej, co oznacza, że smaki są rozprowadzane równomiernie, a potrawy stają się bardziej aromatyczne. Dorzucone pod koniec zioła doskonale podbiją smak potrawy. Powolne gotowanie w niskiej temperaturze, w przeciwieństwie do konwencjonalnych metod takich jak smażenie lub pieczenie pozwala na zachowanie większej ilości witamin i składników mineralnych. Taki sposób przyrządzania posiłków pozwala zachować przykładowo nawet 20% więcej ryboflawiny, 30% więcej niacyny, 15% beta-karotenu czy luteiny. Ponieważ do dań z wolnowara nie dodajemy tłuszczu, zawierają one znacznie mniej kalorii niż ich smażone odpowiedniki. I co ważne, posiłki są dużo bardziej lekkostrawne w porównaniu do potraw przygotowywanych tradycyjnie.

  1. Twarde mięso staje się soczyste i kruche

Zdarza Ci się, że usmażony na patelni stek albo gulasz wołowy, są twarde? Unikniesz tego, przyrządzając mięso w wolnowarze. Gotowanie, które trwa od 4 do 12 godzin oraz umiarkowana temperatura to idealne warunki do tego, by zmiękczyć mięso, które staje się wyjątkowo soczyste, delikatne i smaczne. Dzięki wolnowarom możesz wykorzystać niektóre, tańsze gatunki wartościowych mięs, które wolnogotowane zachwycą smakiem nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

 

  1. Oszczędzasz energię

W dzisiejszych czasach, kiedy ceny energii wciąż idą w górę, szczególnie cenne jest, że gotowanie w wolnowarze pozwala ograniczyć zużycie prądu. Dzięki tego rodzaju urządzeniom zaoszczędzimy aż do 75% energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi kuchenkami. Wolnowary Crockpot zużywają od 75 do 150 watów energii elektrycznej na poziomie grzania LOW i pomiędzy 150 i 210 watów na poziomie HIGH. A jeśli zdecydujemy się na wolnowar o większych rozmiarach, to umożliwi on nam przygotowywanie za jednym zamachem większej ilości jedzenia na kolejne dni, co również wpływa na opłacalność przyrządzanych potraw.

  1. Masz czas dla siebie

Korzystając z wolnowara, oszczędzasz sporo czasu. Nie musisz już stać przy garnkach i co chwilę mieszać w nich łyżką, co czasem ciągnie się w nieskończoność.  Wystarczy, że włożysz do wolnowara składniki, całość podłączysz do prądu, a reszta zrobi się bez twojego udziału. Po powrocie do domu masz już gotowy obiad. Dodatkowo, jeśli od razu ugotujesz większą porcję jedzenia to masz już zrobione zapasy na kilka dni.

 

 

 

Źródło: Informacje prasowe