TP-LINK Neffos C5 – mały wielki smartfon

Znany wszystkim producent sprzętu sieciowego TP-LINK postanowił wejść na rynek smartfonów. Do testów trafił jeden z pierwszych modeli producenta – model Neffos C5. Urządzenie posiada pięciocalowy ekran HD, czterordzeniowy procesor i 2 GB pamięci operacyjnej. Czy ma szansę przebić się na i tak już zapchany rynek smartfonów? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

  • Wymiary (wys. x szer. x grub.): 144,00 x 72,00 x 8,80 mm
  • Waga: 141,00 g
  • Wyświetlacz: 720 x 1280 px (5.0″) 294 ppi IPS
  • Bateria: Li-Po 2200 mAh
  • Pamięć wbudowana: 16 GB
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Karty pamięci: microSD, microSDHC (do 32 GB)
  • System operacyjny: Android 5.1 Lollipop
  • Procesor: MediaTek MT6735 1,3 GHz czterordzeniowy
  • GPU: ARM Mali-T720 MP2 @600 MHz
  • DualSIM: microSIM, microSIM
  • Aparat główny: 8 Mpx, maksymalna rozdzielczość 3264×2448 px, video 1080p Full HD, lampa LED
  • Aparat przedni: 5 Mpx, maksymalna rozdzielczość 2592×1944 px
  • LTE
  • Bluetooth 4.0

Zawartość zestawu

  • Neffos C5
  • Przewód USB/microUSB
  • Ładowarka USB
  • Słuchawki
  • Instrukcja

TP-LINK_Neffos_C5_2

Opis

TP-LINK Neffos C5 zapakowany jest w fioletowe, tekturowe pudełko. W środku bardzo ergonomicznie umieszczono smartfona i akcesoria. Po otwarciu pudełka na samej górze znajdziemy Neffosa, pod nim w białych pudełeczkach znajdują się instrukcja obsługi, bateria, słuchawki, przewód USB/microUSB, oraz ładowarka USB.

TP-LINK_Neffos_C5_3

Smartfon dostępny jest w dwóch kolorach: białym i czarnym. Do testów otrzymaliśmy wersję białą. Neffos C5 prezentuje się bardzo dobrze. Przedni panel otoczony jest chromowaną ramką, która nadaje mu elegancki wygląd. Pod czarną ramką ekranu producent umieścił białą przestrzeń ze srebrnym logiem.

TP-LINK_Neffos_C5_8

Nad ekranem pośrodku umieszczony jest głośnik do rozmów, po jego lewej stronie znajdziemy przedni aparat o rozdzielczości 5 Mpx. Po prawej stronie głośnika położony jest czujnik światła.

TP-LINK_Neffos_C5_23

Lewy bok smartfona nie został wykorzystany i jest gładki.

TP-LINK_Neffos_C5_21

Z prawej strony dostępne są dwa przyciski. Od góry znajduje się regulacja głośności, pod nią przycisk ON/OFF.

TP-LINK_Neffos_C5_22

Od góry producent umieścił wyjście słuchawkowe.

TP-LINK_Neffos_C5_24

Na dole znajduje się port microUSB.

TP-LINK_Neffos_C5_19

Tylny panel jest biały i ma zaokrąglony kształt. W całości wykonany jest z tworzywa sztucznego. Od góry pośrodku znajduje się aparat główny 8 Mpx, a obok niego podwójna dioda LED. Pod spodem producent umieścił logo produktu, a na samym dole po prawej stronie możemy zobaczyć maskownicę głośnika.

TP-LINK_Neffos_C5_17

Panel tylny jest zdejmowany, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością, oznacza to, że bateria jest wymienna.

TP-LINK_Neffos_C5_18

Po zdjęciu panelu uzyskujemy dostęp do dwóch slotów microSIM i slotu na kartę pamięci microSD.

Klapka zdejmuje się i zakłada bardzo łatwo, jest dobrze spasowana i po założeniu nie trzeszczy, nie rusza się, ani nie ugina.

Materiały z których wykonany został Neffos C5 są bardzo dobrej jakości, poszczególne elementy są świetnie spasowane, a całość wygląda solidnie.

Ekran urządzenia ma przekątną 5 cali i rozdzielczość 720 x 1280 px. Wykonany został w technologii IPS. Sercem Neffosa C5 jest czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735  o częstotliwości taktowania 1,3 GHz. Układ graficzny to ARM Mali-T720 MP2 @600 MHz. Urządzenie posiada 2 GB pamięci operacyjnej i 16 GB pamięci wewnętrznej. Dzięki slotowi microSD możemy rozszerzyć pamięć o maksymalnie 32 GB.

System zainstalowany na urządzeniu to Android 5.1 Lollipop.

TP-LINK_Neffos_C5_10

Wymienna bateria posiada pojemność 2200 mAh.

Wrażenia z użytkowania

TP-LINK Neffos C5 dobrze leży w dłoni, zaokrąglony tył obudowy pozytywnie wpływa na ułożenie telefonu w naszej ręce. Tworzywo jest gładkie i miłe w dotyku, mimo to nie jest śliskie i można powiedzieć, że przykleja się do dłoni. Sprawia to, że ciężko wypuścić smartfona z ręki, nie musimy więc obawiać się tego, że nam wypadnie. Przyjemnie czuć ciężar urządzenia, który sprawia, że mamy poczucie jego solidności.

Aby rozpocząć korzystanie ze smartfona trzeba przede wszystkim włożyć baterię, która zapakowana jest osobno. Jednak zanim to uczynimy powinniśmy umieścić w slocie kartę microSIM, ponieważ bateria po włożeniu jej do smartfona blokuje wszystkie sloty i wkładanie/wyjmowanie karty jest równoznaczne z koniecznością wyjęcia baterii.

Po włączeniu na ekranie pokaże się logo TP-LINK, a następnie Neffos. Pięciocalowy ekran prezentuje się bardzo dobrze, barwy są naturalne, kąty widzenia jak przystało na IPS są świetne. Najbardziej zaskoczyła mnie wysoka jasność wyświetlacza. Jest on tak jasny, że pozwala na komfortową pracę w pełnym słońcu. Rozdzielczość 720 x 1280 px jest wystarczająca do tego, by przeglądanie internetu, czy korzystanie z multimediów i gier było przyjemne. Bardzo dobrze działa dotyk, który jest precyzyjny i czuły. Ekran urządzenia to niewątpliwie jego najmocniejszy punkt. Czujnik światła spisuje się bardzo dobrze i zawsze ustawia jasność ekranu tak, by nie raził, a jednocześnie był czytelny. Bardzo rzadko zdarzało się, żeby smartfon musiał ustawiać maksymalną jasność.

Neffos C5 wyposażony został w czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735 1,3 GHz, który w połączeniu z układem graficznym ARM Mali-T720 MP2 @600 MHz i 2 GB pamięci RAM w programie Antutu Benchmark v6.1.4 uzyskał 32133 punkty, co plasuje go równo w środku pomiędzy wolniejszym HTC 820 i szybszym Honorem 5X. Jak na urządzenie z niskiej półki C5 zaskakuje wydajnością.

Testowałem jak działają na nim popularne gry, oto kilka tytułów, z którymi nie miał żadnych problemów: Asphalt 8, FIFA 16, Modern Combat 5. Przestaje obowiązywać zasada, że do gier potrzebny jest smartfon z wyższej półki. Neffos radzi sobie znakomicie.

System działa szybko i bez zacięć. Producent oddaje użytkownikom specjalny panel zarządzania systemem, dzięki któremu możemy wyrzucać niepotrzebne aplikacje, wybierać jakie aplikacje mają się automatycznie uruchamiać, czy nadawać i odbierać uprawnienia. Pod przyciskiem „kwadratu” w wysuwanym menu sterującym znajdziemy listę uruchomionych aplikacji, z możliwością ich automatycznego zamknięcia. Wyświetlona jest tam informacja o ilości dostępnej pamięci i jej użyciu w danej chwili. Po kliknięciu w przycisk czyszczenia aplikacje zostaną zamknięte, a my otrzymamy informację o ilości zwolnionej dzięki temu pamięci.

TP-LINK_Neffos_C5_16

Standardowy motyw ustawiony w systemie nieszczególnie przypadł mi do gustu, wygląda dość kwadratowo i ascetycznie. Osobiście kojarzy mi się z ikonkami Windows 10. Na szczęście motywów jest więcej i wygląd można zmienić według własnych upodobań. W menu na dole ekranu po prawej stronie znajdują się trzy ustawione pionowo kropeczki. Po ich kliknięciu rozwija się menu ustawień ekranu. Możemy tu wybrać tapetę, motyw, widżety, zmienić efekt przełączania ekranów, lub przejść do ustawień launchera. Motywów na początku mamy dwa, jednak przy wyborze mamy możliwość przejścia do sklepu z dostępnymi motywami. W momencie pisania recenzji dostępnych było 6 motywów płatnych oraz 8 darmowych. Ja znalazłem coś dla siebie, jeśli jednak żaden nie będzie się podobał, to zawsze można zmienić launchera.

TP-LINK_Neffos_C5_14

Neffos C5 bardzo dobrze radzi sobie z rozmowami, zarówno mikrofon jak i głośnik działają znakomicie i przez cały okres testów nie wystąpiły żadne utrudnienia w prowadzeniu rozmów.

Głośnik główny jest przeciętnej jakości, dźwięk wydobywający się z niego jest czysty i wyraźny, jednak mógłby być głośniejszy. Do puszczania muzyki raczej się nie nadaje, ale swoje podstawowe funkcje – czyli alarm, dźwięki połączenia i powiadomień, czy tryb głośnomówiący – spełnia bardzo dobrze. A dlaczego nie nadaje się do puszczania muzyki? Jak w większości smartfonów z niskiej półki dźwięk jest płaski i wyraźnie brakuje basu. W ustawieniach możemy skorzystać z opcji wzmocnienia głośności głośnika, jednak poprawa jest niewielka.

TP-LINK_Neffos_C5_15

W funkcjach poprawy głośności znajduje się także możliwość włączenia wzmacniacza audio dla słuchawek, powoduje to zmianę charakterystyki odtwarzanego dźwięku. Po włączeniu wokal oddala się, a dźwięk muzyki rozbrzmiewa tak jakbyśmy słuchali muzyki w jaskini. Osobiście wolę naturalne brzmienie, więc nie korzystałem z tej funkcji, może jednak kogoś zainteresuje ta opcja.

Możemy włączyć też dźwięk przestrzenny w trybie film lub muzyka, oraz tryb bezstratnego przesyłania dźwięku poprzez bluetooth. Ta ostatnia funkcja jest przydatna i powoduje, że dźwięki systemowe odtwarzane są z telefonu, a nie ze sparowanego urządzenia bluetooth. Na przykład gdy słuchamy muzyki z głośnika bluetooth i przyjdzie nam sms, to muzyka nie zostanie przerwana jego dźwiękiem i cały czas będzie odtwarzana, a dźwięk powiadomienia zostanie odtworzony bezpośrednio z głośnika smartfona.

Omawiając dźwięki nie sposób zapomnieć o jakości wyjścia słuchawkowego. Jest bardzo dobre, podłączałem do niego zarówno słuchawki z zestawu, jak i słuchawki dużo wyższej klasy. We wszystkich przypadkach muzyka była przekazywana bezproblemowo i z odpowiednią mocą.

TP-LINK_Neffos_C5_4

Na pochwałę zasługują słuchawki dołączone do zestawu. Zwykle producenci dorzucają bardzo słabej jakości produkt. Tym razem mimo, że nie grają rewelacyjnie, to spisują się dobrze.

TP-LINK_Neffos_C5_5

TP-LINK_Neffos_C5_6

TP-LINK_Neffos_C5_7

Słuchawki to pchełki wykonane z białego tworzywa. Dźwięk jest dobrej jakości, a same słuchawki są leciutkie i trzymają się uszu. Wysokie i średnie tony brzmią bardzo ładnie, a bas jest całkiem przyzwoity jak na tego rodzaju słuchawki. Całość jest przyjemna w odbiorze i pozwala nie tylko posłuchać muzyki, ale także prowadzić rozmowy. Słuchawki są wyposażone w mikrofon, oraz regulację głośności.

TP-LINK Neffos C5 wyposażony jest w dwa aparaty. Przedni jest szerokokątny i posiada rozdzielczość 5 Mpx. Jego przeznaczenie to selfie, co szybko zauważymy gdy zrobimy sobie zdjęcie, gdyż jest automatycznie upiększana. Aparat robi bardzo dobrej jakości zdjęcia, a obiektyw pozwala na szerokie ujęcia. Dość szybko łapie ostrość i jedyna jego wada, to kiepskie zdjęcia przy słabym świetle. Nie uniknął tego także główny 8-mio megapikselowy aparat wspomagany podwójną diodą LED.

TP-LINK_Neffos_C5_20

Zdjęcia przy dobrym oświetleniu wychodzą ładne, chociaż aparat wolno łapie ostrość. Potrafi się też pomylić i trzeba powtarzać ujęcie. Mimo tych niedogodności potrafi zrobić bardzo ładne zdjęcia. Gorzej sytuacja wygląda gdy warunki oświetleniowe pogarszają się. O zdjęciach nocnych raczej możemy zapomnieć. Aparat ma wtedy duże problemy z ustawieniem ostrości, a na zdjęciach nawet jeśli są ostre jest bardzo duże ziarno.

TP-LINK_Neffos_C5_11

TP-LINK_Neffos_C5_12

W aparacie dostępne są filtry, z których możemy skorzystać, żeby uzyskać nadzwyczajne efekty. Dostępnych jest także kilka trybów dedykowanych np. krajobrazy, jedzenie. Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem można zobaczyć poniżej.

Neffos C5 umożliwia kręcenie filmów w jakości Full HD. Filmiki są bardzo dobrej jakości i za to plus. Poniżej filmik nagrany na imprezie plenerowej.

Aparat główny ma do dyspozycji diodę, o ile przy aparacie będziemy z niej sporadycznie korzystać, to w przypadku gdy potrzebujemy latarki okaże się niezastąpiona. Podwójna dioda świeci bardzo jasno, w nocy potrafi oświetlić cały duży pokój, także na powietrzu będziemy cieszyć się jej mocą. Może zawstydzić niejedną tanią latarkę. Przy wyborze smartfona zawsze pamiętam o tym, by miał latarkę, ponieważ nie raz okazała się bardzo przydatna. Jednak do tej pory nie spotkałem smartfona z tak mocną latarką, jaką posiada Neffos C5.

TP-LINK_Neffos_C5_9

Neffos C5 pozwala na korzystanie z sieci LTE, łączy się bezproblemowo i szybko. Jeśli tylko w naszej okolicy dostępna jest sieć LTE, to będziemy mogli cieszyć się szybkim internetem. Urządzenie posiada także moduł Bluetooth w wersji 4.0. Łączyłem się nim z kilkoma głośnikami i słuchawkami. Urządzenia są szybko wykrywane i parowane. Podczas połączenia nie zaobserwowałem żadnych problemów.

Smartfon zasilany jest baterią o pojemności 2200 mAh i jak na Neffosa C5 to trochę za mało. Musimy przyzwyczaić się do codziennego ładowania, a jeśli chcemy na nim grać, to będziemy ładować go 2 razy dziennie. Bateria Neffosa przy bardzo oszczędnym korzystaniu wystarcza na dwie doby. Przy normalnym korzystaniu urządzenie trzeba będzie ładować codziennie. Pocieszeniem może być fakt, że bateria jest wymienna, może więc z czasem na rynku pojawi się jakiś zamiennik z większej pojemności.

Podczas testów smartfon grzał się jedynie podczas grania, nie był jednak gorący. Przy normalnych czynnościach nie powodujących nadmiernego obciążenia pozostawał chłodny.

TP-LINK_Neffos_C5_13

Podsumowanie

Chociaż TP-LINK debiutuje na rynku smartfonów, to konkurencja w kilku kwestiach już może brać z niego przykład. Neffos C5 to solidny smartfon, którego największymi zaletami są jasny ekran, bardzo dobra wydajność i mocna latarka. Wadą urządzenia wymagającą dopracowania jest niestety aparat. Mimo tego stosunek jakości do ceny Neffos ma wysoki, a ja chętnie polecę go osobom szukającym smartfona do 600 zł. Na pewno jest wart swojej ceny.

Cena
Od 599 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

tp-link-logo