Test Zotac Zbox ID42 plus

Wygoda wynikająca z innowacji komputerowych jest w dzisiejszym świecie niezwykle ważnym aspektem ich użytkowania. Zarówno mobilność jak i zróżnicowana funkcjonalność nabytych urządzeń, sprawia, że chętniej sięgamy po kolejne nowości, zapewniające nam te wszystkie cechy.

IMG_8771

 

Z tego względu gotowi jesteśmy przedstawić Państwu nowość firmy ZOTAC w dziedzinie nowych technologii komputerowych, a mianowicie komputer mini-PC wyposażony w procesor Intel Core- ZBOX ID42 plus z grafiką GeForce GT 610.

Koncepcja praktycznego a zarazem efektywnego sprzętu zachęci każdego, kto szuka łatwych rozwiązań, wynikających z korzystania ze sprzętu domowego i nie tylko. Wielu z nas gospodaruje możliwie najmniej miejsca na komputer stacjonarny. ZBOX jest idealnym urządzeniem do zażegnania tego problemu, szczególnie z powodu jego niewielkich rozmiarów, ale także możliwości wybrania nośnika danych czy też systemu operacyjnego. Dwie główne platformy typu- AMD APU i procesory Intel z wbudowanym układem HD Graphics, są genialnym rozwiązaniem dla małych komputerów mini-PC, gdzie układ graficzny zintegrowany z procesorem, jest wynikiem zyskania dodatkowego miejsca na biurku, a także mniejszego poboru energii.

Przejdźmy teraz do kwestii bardziej szczegółowych, a mianowicie, do wyliczenia odpowiednich specyfikacji ZBOX ID42 Plus firmy Zotac:

ZOTAC ID42 PLUS

Procesor

Intel Celeron 847

Pamięć RAM

4 GB, DDR3-1333

Układ graficzny

NVIDIA GT610 512 MB DDR3

Taktowanie nominalne procesora (GHz)

1,1 GHz

Nośnik danych

HDD 500 GB, 5400 obr./min

Wymiary

188mm x 188mm x 51mm

Łączność

Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2x LAN 1

Gb/s, BT 4.0

Wejścia-wyjścia

2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 2 x

RJ45, HDMI, DVI, S/PDIF, 2 x

audio, 2 x antena Wi-Fi,

czytnik kart

Zawartość opakowania:

Jak można wywnioskować, Zotac ZBOX ID42 Plus, czyli wersja wyposażona w zamontowany dysk twardy i pamięć, jest niebywale wygodnym rozwiązaniem komputera stacjonarnego. To innowacyjne urządzenie mieści się w niewielkim opakowaniu o wymiarach 355 x 265 x 96 mm – odpowiednio szerokość x długość x grubość. Całość zawiera kilka nieodzownych i praktycznych akcesoriów, takich jak:

  • kabel zasilający i zasilacz (wersja europejska i amerykańska)
  • pilot multimedialny zdalnego sterowania (wraz z bateriami typu CR)
  • odbiornik na podczerwień
  • antena Wi-Fi (montowana w porcie USB)
  • holder do montażu przy monitorze
  • holder do montażu w pozycji stojącej
  • instrukcja instalacji / montażu / obsługi

IMG_8776

Opis:

Wielkość samego komputera mini-PC jest zadowalająco mała. Wymiary 188mm x 188mm x 51mm są naprawdę niewielkie, co ułatwia jego przenoszenie czy przechowywanie. Wygląd prezentuje się nienagannie. Dobrze będzie się komponował wraz z innymi, nowoczesnymi sprzętami RTV, znajdującymi się w naszym mieszkaniu. Srebrno-czarny ZBOX w swojej kolorystyce, odzwierciedla klasyczną technologię innowacyjną. Mimo tego, wygląd jest kwestią umowną, a dla niektórych użytkowników srebrne krawędzie wkomponowane w czarną oprawkę monitora, mogą nie budzić zachwytu. Wszystko to opiera się o zróżnicowanie gustu u jego posiadaczy.

IMG_8779

ZBOX ID42 Plus posiada możliwość podłączenia go w trzech pozycjach. Mianowicie: sprzęt może stać pionowo przymocowany jednocześnie do zawartej w opakowaniu podstawce; można położyć go poziomo; bądź też przy pomocy ramki z mocowaniem typu VESA, istnieje możliwość przymocowania sprzętu do tylnej części komputera.

 IMG_8783

Jeśli chodzi o zawartość, na bocznych ściankach urządzenia znajdujemy otwory wentylacyjne. Z kolei na przedniej części znajdziemy: łatwo dostępny port USB 3.0, gniazda audio (wejście na słuchawki i mikrofon), diody informujące o aktywności, czytnik kart (SD, SDHC, SDXC, MMC), a także nieodzowny, podłużny przycisk Power. Z tyłu natomiast umieszczone są: dwa porty USB 2.0 (w tym- HDMI oraz DVI), dwa złącza kart sieciowych, wyjście na antenę Wi-Fi, wejście na zasilanie. Górna część zawiera w sobie złącze USB 3.0.

IMG_8786

Wnętrze modelu ZBOX ID42 PLUS wyposażono w procesor Intel Celeron ULV 847 z niezadowalająco obniżonym mnożnikiem 1,1 GHz, a także dość niskim TDP. Ponadto znajdujemy tu wspomniany wcześniej układ graficzny Nvidia GeForce GT 610. Zastanawiającym jest fakt zamontowania osobnego układu graficznego zważywszy na obecność procesora Intel Celeron, a co za tym idzie Intel HD Graphics, posiadającego oczekiwane przez użytkownika funkcje.

IMG_8790

W wyposażeniu pojawia się również pilot multimedialny, znacznie ułatwiający pracę z komputerem i gwarantujący wygodę z jego korzystania. Wspiera on możliwość zdalnego kontrolowania multimediami, co podnosi ocenę prezentowanego sprzętu.

IMG_8792

Recenzowane tutaj urządzenie firmy Zotac nie jest, niestety, pozbawione wad. Sprzęt ten, to po protu mini-PC, z możliwością utworzenia osobistego, małego centrum multimedialnego w domowym zaciszu. ZBOX jest w stanie sprostać czynnościom opartym na przeglądaniu filmów, zdjęć, czy odtwarzaniu muzyki, z mniejszym naciskiem na wykorzystywanie go do nowocześniejszych gier komputerowych. Nie radzi on sobie bowiem z większą rozdzielczością czy znacznymi wymaganiami sprzętowymi. Momentami wentylator jest dość słyszalny, chociaż biorąc pod uwagę fakt, iż jest to mini-komputer PC, jesteśmy w stanie wybaczyć chwilowe „hałasy”. Co więcej, niekiedy odczuwalny jest brak wydajności procesora, np. podczas aktywnego poruszania się po kilkunastu kanałach YouTube. Ponadto, mimo zatwierdzonej zalecie mniejszego poboru energii, ZBOX ID42 Plus nadal nie dorównuje konkurencji.

Testy:

Poniżej prezentujemy wynik testu karty graficznej:

3DMARK VANTAGE             2429

3Dmark 11                           613

                                           Średnia liczba kl/s

Diablo III 1366×768                      38,2

StarCraft II 1366×768                   14,4

Sprawdźmy jak sprawdza się dysk w ZBOX ID42 PLUS:

CrystalDiskMark

Read

Write

Seq

90,64 MB/s

70,32 MB/s

512K

29,29 MB/s

18,81 MB/s

4K

0,36 MB/s

0,45 MB/s

4K QD32

0,760 MB/s

0,53 MB/s

Cinebench

Test CPU wykorzystuje całą moc procesora do wygenerowania fotorealistycznej sceny 3D. Możliwe jest zmierzenie wydajności do 64 wątków. Generowana scena zawiera około 2000 obiektów, które z kolei zawierają około 300 tysięcy wielokątów. Wynik jaki uzyskaliśmy w teście to 0.84pkt – Im więcej punktów tym szybszy mamy procesor.

Podsumowanie:

Pomijając wszelakie wady ZBOX ID42 PLUS firmy Zotac, jesteśmy w stanie polecić sprzęt niejednemu miłośnikowi stworzenia w swoim domowym zaciszu własnego centrum multimedialnego, z szeroką gamą możliwości jego wykorzystania. Z pewnością jego praktyczne rozmiary i funkcjonalność będą konkretnym głosem na ‚tak’ w doborze tego typu urządzenia. Komplet złączy i mocowań (VESA, wideo i USB 3.0), a także zdecydowanie niższa cena, niż niejednego energooszczędnego laptopa, z przekonaniem zaskoczy potencjalnych użytkowników. Niezła, choć nie doskonała wydajność w grach, w porównaniu do komputerów tej klasy, stanowi kolejny plus. Jeśli nie szukamy komputera wyprzedzającego wystarczalną wydajność do pracy na co dzień, ten będzie odpowiednim nabytkiem.

Cena:

ok. 1350 zł (PLUS)
ok. 1050 zł (bez RAMu i HDD)

Ocena:

ocena9

wujekpoleca