Test UMI Super – smartfona z 4GB RAM, procesorem Helio P10 i baterią 4000 mAh

UMI Super, to smartfon oferujący bardzo dobre parametry sprzętowe w cenie poniżej tysiąca złotych. Ta chińska marka znalazła się w ofercie polskiego dystrybutora – CK Mediator. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

  • CPU : MediaTek Helio P10 2,00 GHz 8 rdzeni
  • GPU : ARM Mali-T860 MP2 @700 MHz
  • RAM : 4 GB
  • Pamięć wewnętrzna : 32 GB
  • Slot kart microSD : do 256GB
  • Ekran : 1080 x 1920 px (5,50″) 401 ppi LTPS TFT
  • Ochrona ekranu: Corning Gorilla Glass 3
  • System : Android 6.0 Marshmallow
  • SIM : 1x micro SIM + 1x micro SIM lub 1x micro SIM + microSD card
  • GSM / GPRS / EDGE : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • 3G / WCDMA : 850 / 900 / 1900 / 2100
  • LTE : 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Bluetooth : 4.1
  • GPS : tak
  • FM Radio : tak
  • Aparat : 13 MP AF + dwukolorowy LED
  • Przedni aparat : 5 MP
  • Filmy: 1080p
  • Bateria : 4000 mAh
  • Wymiary: 151,00 x 75,00 x 8,50 mm
  • Waga: 185,00 g

Zawartość zestawu

  • UMI Super
  • Ładowarka
  • Przewód USB/USB typ C
  • Klucz
  • Instrukcja obsługi
  • Karta gwarancyjna

UMI_Super_2

UMI_Super_3

UMI Super zapakowany jest w eleganckie, metalowe, czarne pudełko. Producent postarał się, by od pierwszej chwili użytkownik wiedział, że ma do czynienia z wyjątkowym smartfonem. Po wyjęciu z pudełka możemy ocenić walory estetyczne urządzenia. Smartfon od frontu jest czarny, ekran chroni szkło Corning Gorilla Glass trzeciej generacji zaokrąglone przy krawędziach (2.5D). Boki i tył urządzenia wykonane zostały z metalu. Poszczególne elementy obudowy zostały bardzo dobrze spasowane, a całość wygląda atrakcyjnie i solidnie. Wymiary urządzenia nie są duże, jeśli porównamy je z innymi smartfonami z ekranami o przekątnej 5,5″. Zastosowanie metalowej obudowy sprawiło jednak, że UMI Super ma spory ciężar, co nie każdemu będzie odpowiadało.

UMI_Super_4

Nad ekranem umieszczono czujniki, głośnik rozmów, oraz aparat przedni 5 Mpx. Pod ekranem znajduje się dioda powiadomień, która ma kształt okręgu i przypomina przycisk.

UMI_Super_9

Z prawej strony smartfona znajduje się przycisk On/Off, oraz regulacja głośności.

UMI_Super_7

UMI_Super_8

Z lewej strony umieszczono przycisk specjalny, oraz otwieraną kluczykiem szufladkę na karty microSIM/microSD.

UMI_Super_11

Od góry znajduje się wyjście słuchawkowe.

UMI_Super_10

Od dołu centralnie umieszczono złącze USB typu C, a po jego bokach maskownice głośnika.

UMI_Super_5

UMI_Super_6

Na tylnym panelu znajdziemy główny aparat 13 Mpx, dwie diody LED świecące w różnych kolorach, oraz czytnik linii papilarnych.

UMI_Super_12

UMI Super wyposażono w ekran o przekątnej 5,5″ i rozdzielczości 1080x1920px. Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P10 o częstotliwości taktowania 2,00 GHz, wspierany przez układ graficzny ARM Mali-T860 MP2 @700 MHz. Smartfon posiada 4 GB pamięci operacyjnej, oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Na urządzeniu zainstalowano Androida 6.0 Marshmallow, jednak dostępna jest już aktualizacja do 7.0, możemy więc zaraz po pierwszym uruchomieniu zaktualizować system do najnowszej wersji.

UMI_Super_21

Smartfon bardzo dobrze leży w dłoni, nie ślizga się, nie ma ryzyka, że przypadkowo wypadnie nam z ręki. Metalowa powierzchnia jest gładka i przyjemna w dotyku. Pomimo 5,5 – calowego ekranu, można obsługiwać go jedną ręką.

UMI_Super_16

Ekran ma 5,5″ i rozdzielczość 1080x1920px i został wykonany w technologii LTPS. Kolory są żywe, obraz jest jasny i przede wszystkim duży. Wysoka jasność ekranu pozwala na korzystanie z urządzenia nawet w pełnym słońcu. Do dyspozycji użytkownika oddana została technologia MiraVision, która zwiększa jakość obrazu. Dzięki niej możemy zmieniać tryby obrazu: standardowy, żywy, użytkownika. W trybie użytkownika możemy ręcznie ustawić kontrast, nasycenie, jakość obrazu, ostrość i temperaturę kolorów. Możemy też regulować kontrast wideo, oraz ustawić ochronę wzroku, za pomocą filtra światła niebieskiego. Do tego smartfon wyposażony jest w czujnik światła, możemy więc włączyć tryb automatycznej jasności. Jakość ekranu jest bardzo dobra, oglądanie filmów, czy przeglądanie internetu to czysta przyjemność.

UMI_Super_18

UMI_Super_19

UMI_Super_20

UMI_Super_24

Pod ekranem znajduje się dioda powiadomień, która może świecić na siedem różnych kolorów. W ustawieniach mamy możliwość dowolnego skonfigurowania, jaki kolor będzie sygnalizował dane zdarzenie. Dzięki temu możemy różnymi kolorami oznaczyć przychodzące smsy, połączenia, czy powiadomienia.

UMI_Super_14

Za szybkość działania odpowiada ośmiordzeniowy procesor Helio P10, układ graficzny ARM Mali-T860 MP2 i 4 GB pamięci operacyjnej. Taka konfiguracja w programie AnTuTu Benchmark v6.2.7 pozwala na osiągnięcie wyniku 50506 punktów. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia, to bardzo dobry wynik. System działa płynnie i stabilnie. Nie ma żadnych spowolnień, czy przycięć. Wszystkie gry i multimedia działają bez zarzutu.

UMI_Super_15

Smartfon wyposażony został w 32GB pamięci wewnętrznej, to całkiem sporo, ale w razie potrzeby, możemy  ją zwiększyć przy pomocy karty microSD o maksymalnie 256 GB.

UMI Super posiada czytnik linii papilarnych, dzięki niemu możemy odblokowywać naszego smartfona przyłożeniem palca, zamiast wpisywać PIN, czy rysować wzór. Czytnik programuje się bardzo łatwo, a zapamiętać może maksymalnie pięć odcisków palca. Czytnik bardzo szybko rozpoznaje zaprogramowany wzór i odblokowuje urządzenie. Ma jednak jedną wadę, zdarza się, że czytnik uruchamia się gdy trzymamy telefon w kieszeni. Także w przypadku, gdy kładziemy go na jakimś miękkim materiale zdarza mu się próba rozpoznania odcisku palca. Po kilku nieudanych próbach czytnik przestaje działać i pojawia się komunikat, że nastąpiło zbyt wiele prób. Skutkuje to tym, że w danej chwili nie możemy odblokować urządzenia czytnikiem i pozostaje użycie standardowej metody np. wpisanie PINu. Mam nadzieję, że wraz z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania problem ten zostanie wyeliminowany.

Smartfon wyposażony został także w dodatkowy przycisk umieszczony z lewej strony smartfona. Możemy podpiąć do niego dowolny program czy funkcję. Domyślnie wciśnięcie przycisku uruchamia aparat. Dodatkowy programowalny przycisk fizyczny to bardzo dobry pomysł i za to duży plus dla producenta.

Podczas rozmów UMI Super sprawował się doskonale. Dźwięk płynący ze słuchawki jest głośny i wyraźny, także rozmówcy byli zadowoleni z mikrofonu, który skrzętnie przekazywał każdą zgłoskę, bez względu na panujący wokół hałas. Głośnik główny daje mocny, głośny i czysty dźwięk, pozbawiony jest on jednak niskich tonów.

Wyjście słuchawkowe zapewnia bardzo dobrej jakości dźwięk, więc na pewno skorzystamy z UMI Super jako odtwarzacza muzyki. Dodatkowo przemawia za tym duża bateria, pozwalająca na wiele godzin odsłuchu.

UMI_Super_13

Smartfon wyposażony jest w moduł bluetooth w wersji 4.1. Podczas testów łączyłem się z różnymi urządzeniami i nie napotkałem na żadne problemy. Szybko znajduje urządzenia, paruje się z nimi i łączy. Współpracował między innymi z Creative iRoar Go, Divoom Voombox, Creative T50, MiVue Drive 55 LM, Creative Muvo 2c.

UMI Super posiada dwa aparaty. Przedni o rozdzielczości 5 Mpx służy do robienia zdjęć selfie. Jakość zdjęć nim wykonywanych jest przeciętna. Przyzwoicie wyglądają zdjęcia przy dobrym świetle, na zewnątrz. Jeśli przeniesiemy się do pomieszczenia, od razu pojawia się duży szum. Im ciemniej tym gorzej to wygląda.

UMI_Super_23

Główny aparat posiada matrycę o rozdzielczości 13 Mpx. Zdjęcia wychodzą znacznie lepsze niż z aparatu przedniego. Przy ładnej pogodzie aparat potrafi zrobić naprawdę ładne zdjęcia. Jednak po przejściu do pomieszczenia ciężko jest zrobić niezruszone zdjęcie. Nie ma tu takich szumów jak przy selfie, jednak odbywa się to kosztem ostrości. Trzeba mieć naprawdę stabilne ręce, by zrobić dobre zdjęcie. Można się wspomagać podwójną lampą LED, która daje dwukolorowe światło. Niewiele to jednak daje. Zdjęcia nocne to już bardzo duże ziarno. Na pewno część winy ponosi standardowa dla androida aplikacja aparatu, która nie radzi sobie z doborem ustawień. Lepsze zdjęcia możemy uzyskać instalując inną aplikację ze sklepu play. Producent ma tutaj pole do popisu i na pewno mógłby ten punkt urządzenia poprawić.

Przykładowe zdjęcia poniżej.

Smartfon nagrywa filmy wideo w rozdzielczości 1080p, poniżej przykładowe nagranie.

UMI Super wyposażono w baterię o pojemności 4000 mAh. To całkiem sporo, na szczęście coraz częściej producenci poza wydajnymi procesorami i dużymi ekranami, decydują się także na większą pojemność baterii. I w tym przypadku tak właśnie jest.

UMI_Super_17

Przy pomocy programu Bateria HD przeprowadziłem symulację zużycia baterii, poniżej screeny z wynikiem.

UMI_Super_bateria_1

UMI_Super_bateria_2

Podczas testów przy normalnym użytkowaniu (2h rozmów, smsy, zdjęcia, wifi) bateria wystarcza na dwa dni. Biorąc pod uwagę taktowanie procesora i wielkość ekranu to przyzwoity wynik. Przy intensywnym użytkowaniu (kilka godzin grania) wyczerpiemy baterię tego samego dnia. Osoby, które multimediów używają rzadko i nie prowadzą godzinnych rozmów mogą uzyskać dłuższy okres czasu bez ładowania. Czas ładowania smartfona od 0 do 100% ładowarką o natężeniu prądu 2,4 A to około 2h.

UMI_Super_22

Podsumowanie

UMI Super jak trafnie nazwał go producent jest super. Jedyna wada to przeciętny aparat, który nie pasuje do bardzo udanej reszty. Smartfon jest starannie i solidnie wykonany, ma świetnej jakości duży ekran, metalową obudowę, wydajny procesor i 4 GB pamięci operacyjnej. Do tego szybko ładująca się pojemna bateria pozwala na dobry czas pracy. W cenie do 1000 zł UMI Super jest bardzo atrakcyjną propozycją i zasługuje na polecenie.

Cena
Od 979 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

ck_mediator_logo