Test ewaporacyjnego nawilżacza powietrza firmy Stadler Form model Oskar

Wszyscy wiemy jak ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach głównie w okresie grzewczym. Dzięki odpowiedniemu poziomowi wilgotności kurz i roztocza unoszące się w powietrzu opadają ułatwiając oddychanie. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Oskar szwajcarskiej firmy Stadler Form dotarł do naszej redakcji w ostatnim czasie. Czy Oskar to urządzenie warte uwagi? Czy faktycznie dobrze nawilża pomieszczenie? Przetestowaliśmy ten model i zapraszamy do recenzji.

Stadler Form Oscar
Jest kilka rodzajów nawilżaczy: parowe, wirnikowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Tym ostatnim rodzajem jest bohater dzisiejszego testu. Głównym elementem ewaporacyjnych nawilżaczy jest duża turbina i filtr (lub filtry) z materiału higroskopijnego. Turbina zasysa powietrze do nawilżacza, które zbiera drobne ilości wody z wilgotnych filtrów i jest wypychane z powrotem do pomieszczenia. Działanie tego typu nawilżaczy można porównać do sposobu, w jaki wiatr osusza kałuże. Zaletą tych nawilżaczy jest oczyszczenie wody i powietrza przez filtry oraz niewielkie zużycie prądu. Ich wydajność jest trochę niższa od nawilżaczy ultradźwiękowych.
Nawilżacz dotarł do nas w oryginalnym opakowaniu z nazwą, logo producenta, modelem i zdjęciami. Pudełko wyposażone zostało w ułatwiającą transport plastikową rączkę. Poza nawilżaczem znajdziemy w opakowaniu instrukcję, również w języku polskim.

Stadler Form Oscar
Specyfikacja
Stadler-Form Oskar
Wymiary 290x246x246mm
Waga 3,1 kg
Wydajność 100m3
Pojemność zbiornika 3,5 litra
Wyjście (g/h) do 300 g/h
Moc 6 do 18W
Higrostat Tak
Tryb nocny Tak
Dozownik zapachów Tak
Jonizacja Tak

Stadler Form Oscar

Wymiary nawilżacza to 290x243x243mm, a jego waga wynosi 3,15 kg. Dostępne kolory Oskara to czarny, biały, jagodowy i srebrny. My otrzymaliśmy urządzenie do testów w kolorze białym. Wykonany został z plastiku dobrej jakości. Nawilżacz złożony jest z dwóch części: dolnej będącej pojemnikiem na wodę i górnej, która zawiera turbinę i elektronikę sterującą. Oba elementy pasują do siebie idealnie i złożenie ich nie jest problemowe. Na górze Oskara jest kratownica, przez którą wydobywa się nawilżone powietrze. Na niej zamontowano włącznik, przełącznik prędkości i przycisk regulacji higrostatu z diodami pokazującymi tryby pracy. Umieszczono tu także diodę sygnalizującą brak wody w pojemniku oraz włącznik „trybu nocnego”, który wyłącza wszelkie elementy świecące. Bardzo istotny element, gdy w pokoju śpią małe dzieci. Ta dioda odrobinę rozprasza gdy nie jest wyłączona. Kabel zasilający został umocowany na stałe do urządzenia i nie jest niestety zbyt długi. Przed uruchomieniem nawilżacza należy tylko napełnić zbiornik wodą, wybrać zakres mocy i włączyć.

Stadler Form Oscar

Nawilżacz używa dwa filtry, które zgodnie z zaleceniami producenta powinny być wymieniane co 2-3 miesiące. Uzupełnianie wody w nawilżaczu jest bardzo proste, ponieważ wodę można nalać do zbiornika z konewki czy dzbanka. Nie trzeba odłączać, nosić ciężkiego urządzenia do zlewu. Oskar wyłączy się, gdy braknie mu wody i dioda zapali się na czerwono.

Stadler Form Oscar
Urządzenie na pierwszym stopniu mocy jest praktycznie niesłyszalne, na drugim jest już ciut gorzej. O ile w dzień ten dźwięk nie przeszkadza specjalnie tak w nocy już zdecydowanie tak. Proponujemy przestawienie w nocy mocy na pierwszy stopień i możemy spać spokojnie. Zastosowana technologia odparowywania zapewnia niskie zużycie energii na poziomie 15 W. Tworzenie mgły jest niewidoczne. Ustawiamy nawilżacz na poziomie 45% i wydaje się być ten poziom utrzymany. Wodę dolewaliśmy raz dziennie. Oskar posiada dozownik, dzięki któremu istnieje możliwość stosowania olejków zapachowych.

Stadler Form Oscar
Test przeprowadzony został w pomieszczeniu sypialnym. Urządzenie pracowało kilka godzin w ciągu dnia i całą noc. Powietrze było lżejsze i dużo łatwiej się oddychało. Dla porównania wyłączyliśmy na 2-3 noce nawilżacz i rano odczuliśmy różnicę: przytkany nos, chrypka i pokasływanie.
Oskar to urządzenie na które na pewno warto zwrócić uwagę. Wysoka jakość wykonania, ciekawy wygląd, niskie zużycie prądu i niewielki pobór wody zdecydowanie przemawiają na jego plus.

Stadler Form Oscar
Minusem urządzenia jest częsta wymiana filtrów które kosztują około 50 zł za sztukę, a i samo urządzenie do najtańszych nie należy – 550 zł. Co jednak warto mieć na uwadze to fakt że urządzenie takie kupujemy na wiele lat i przez wiele zim będzie nam służyć.

ocena9wujekpoleca