Test dysku przenośnego Freecom mSSD 128 GB USB 3.0

Freecom znany jest z produktów wysokiej jakości. Do naszych testów trafił filigranowy, przenośny dysk twardy SSD o pojemności 128 GB. Ma elegancki wygląd i rozmiary większego pendriva. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

 • Pojemność: 128GB, 256GB
 • Interfejs: USB 3.0, kompatybilny z USB 2.0
 • Typ napędu: mSSD SATA, niski hałas, niskie zużycie energii
 • Prędkości transferu danych: max. 5Gbit/s (USB 3.0), max. 480Mbit/s (USB 2.0), teoretyczne maksymalne prędkości
 • Zasilanie: port USB, nie wymaga dodatkowego zasilania
 • MTBF: 1.500.000 h
 • Wykonanie: szczotkowane aluminium
 • Wymiary: 8 x 3.5 x 0.9 cm
 • Waga: 29 g
 • Warunki pracy: temperatura pracy 10° C / 35° C, temperatura przechowywania: -20° C / 70° C

Zawartość opakowania

 • Dysk Freecom mSSD 128 GB
 • Przewód USB 3.0
 • Instrukcja szybkiej instalacji
 • Karta gwarancyjna

Freecom_mSSD_2

Freecom z dbałością podchodzi do każdego szczegółu. Nie inaczej jest z dyskiem mSSD, który zapakowany został w zgrabne, tekturowe, białe pudełko, zamykane na magnes. Gdy podniesiemy pokrywę znajdziemy w środku srebrną sztabkę. Uczucie jest takie jakbyśmy uchylali wieko skrzyni ze skarbem. I faktycznie dysk wygląda jak mały skarb.

Freecom_mSSD_3

Obudowa wykonana została ze szczotkowanego aluminium, od frontu producent umieścił swoje logo, które ładnie komponuje się z obudową i nie jest rażące. Wygląd dysku budzi same pozytywne odczucia. Emanuje z niego delikatna elegancja.

Freecom_mSSD_8

Od dołu znajduje się gniazdo USB 3.0 oraz biała dioda sygnalizująca pracę urządzenia.

Freecom_mSSD_6

Od spodu znajdziemy nazwę modelu, miejsce produkcji (Tajlandia), oraz spełniane normy.

Freecom_mSSD_5

Dysk jest malutki i leciutki. Waży zaledwie 29 gram. Spokojnie mieści się do małej kieszonki w jeansach. Wykonanie jest wzorowe, a metalowa obudowa gwarantuje trwałość.

Do dysku producent dołączył oprogramowanie:

 • Nero BackitUp (tylko dla Windows),
 • FSSD Formatter i FSSD Eraser (tylko dla Windows),
 • FSSD Info (tylko dla Windows)

Dodatkowo ze strony producenta możemy pobrać FSSD Formatter i FSSD Eraser w wersji dla systemu Mac OS X v10.4.6 lub wyższej.

Program Nero BackitUp pozwala w prosty sposób na wykonywanie backupów plików, folderów, czy też całych dysków. Backupy mogą być wykonywane automatycznie co określony czas, bądź też ręcznie. Program pozwala także na wykonanie kopii zapasowej online. Dostępne jest także narzędzie do synchronizacji i przywracania plików z kopii zapasowej. Z kolei FSSD Formatter i FSSD Eraser to programy do szybkiego formatowania i czyszczenia dysku w taki sposób, by nie dało się z niego odzyskać danych. FSSD Info wyświetla informacje na temat danych zgromadzonych na urządzeniu.

Freecom_mSSD_9

Testy wykonałem korzystając z komputera PC wyposażonego w procesor Intel Core i7 4790 3,6 GHz i płytę główną ASRock Fatal1ty H97 Performance. Tradycyjnie wykorzystałem dwa programy, poniżej wyniki:

1. AS SSD Benchmark

freecom_mSSD_asSSD

2. Crystal Disk Mark

freecom_mSSD_crystal

Po przyjrzeniu się wynikom mogę powiedzieć, że Freecom mSDD to bardzo szybki dysk przenośny. Bardzo dobrze wypada pod względem odczytu danych, 420 MB/s to prędkość niewiele niższa niż w przypadku wewnętrznych dysków SSD. Gorzej wypada zapis danych, który oscylował w przedziale 140 – 150 MB/s, ale biorąc pod uwagę, że jest to dysk zewnętrzny wartości są i tak więcej niż zadowalające.

Nie wszyscy posiadają USB 3.0, więc czasem będziemy używać dysku korzystając z USB 2.0. Przetestowałem szybkości transferów przy zapisie sekwencyjnym przy użyciu obu powyższych programów. Wyniki to około 40 MB/s odczytu danych i 36 MB/s zapisu. Jak widać dysk wysycił możliwości transferu portu USB 2.0, jeśli więc przyjdzie nam z niego skorzystać, nie będziemy narzekać na prędkość.

Freecom_mSSD_7

Freecom mSSD jest szybko wykrywany przez system i błyskawicznie gotowy do użycia. Dysk podczas testów sprawował się bez zarzutu, nie zrywał połączenia, nie było żadnych problemów z transmisją danych. Także oprogramowanie dołączone do zestawu działało stabilnie.

Obudowa nie posiada żadnych otworów wentylacyjnych i wykonana jest z metalu, wydawało by się więc, że dysk będzie się mocno nagrzewał. Jednak tak nie jest. Nawet podczas długiej i intensywnej pracy dysk jest tylko lekko ciepły. Dużą zaletą jest także praktycznie bezgłośna praca urządzenia.

Freecom_mSSD_4

Podsumowanie

Freecom mSSD 128 GB USB 3.0 to mały, elegancki dysk twardy o bardzo dobrych osiągach. Jest leciutki, przyciąga wzrok i posiada przydatne oprogramowanie. Jedyną wadą urządzenia jest jego cena, którą niestety trzeba zapłacić, by cieszyć się produktem klasy premium.

Cena
Od 502 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

Freecom