Nokia Lumia 635 – test taniego smartfona z Windows 8

Fińska Nokia wypuściła bądź też wypuści w najbliższym czasie na rynek kilka modeli linii Lumia z najnowszym systemem Windows Phone 8.1. Czy nowe modele zachwycą klientów? Przekonamy się wkrótce. Tymczasem w nasze ręce trafił model Nokia Lumia 635. Zapraszamy do recenzji.

Wśród nowych modeli fińskiego potentata pojawił się model Nokia Lumia 635, która ma identyczną specyfikację jak model 630, ale wzbogacony jest o moduł LTE i dostępny jest w zestawie z bardziej jaskrawymi tylnymi panelami. Lumia 635 ma być docelowo jednym z najtańszych smartfonów obsługujących łączność 4G.

Pierwsze wrażenie

lumia635_1

Pudełko, w które zapakowany jest telefon jest solidnie wykonane, lekko rozpłaszczone aczkolwiek zgrabne. Do urządzenia dostajemy się w szufladkowy sposób co widać na zdjęciach.  O kolorze obudowy kupowanego urządzenia informuje nas niewielka kolorowa kropka umieszczona na boku opakowania – znajdziemy ją obok nadrukowanej na nim nazwy smartfonu.

lumia635_2

lumia635_3

W opakowaniu oprócz telefonu znajdziemy w zależności od operatora: ładowarkę (bez opcji kabla USB), wymienny panel oraz czasami słuchawki. W nasze ręce trafił model z jaskrawą pomarańczową obudową wraz z ładowarką.

lumia635_4

lumia635_5

Skrócona specyfikacja

– Rozmiar wyświetlacza: 4,5”

– Rozdzielczość wyświetlacza: FWVGA (854 x 480)

– Funkcje wyświetlacza: Corning® Gorilla® Glass 3, Profil kolorystyczny Lumia, Szeroki kąt patrzenia

– Procesor: Snapdragon 400 1200Mhz

– Maksymalny czas rozmów w sieci 3G: 14.0godz.

– Wydajność baterii: 1830mAh

– Pamięć wbudowana :8 GB

– Pamięć RAM :512 MB

– Karty pamięci : microSD, microSDHC, microSDXC (do 128 GB)

Pełna specyfikacja dostępna na stronie producenta: http://www.microsoft.com/pl-pl/mobile/telefony/lumia635/specyfikacje/

Opis

Nokia Lumia konsekwentnie prezentuje swoje telefony w nowoczesnej kolorystyce tylnych paneli. W modelu 635 mamy do wyboru dwie klasyczne wersje kolorystyczne – białą i czarną oraz trzy bardzo agresywne, silnie rzucające się w oczy jaskrawe i błyszczące: pomarańczową (testowany egzemplarz), żółtą oraz zieloną. Niewątpliwym plusem jest fakt, że wszystkie kolory tylnych paneli będą także dostępne w osobnej sprzedaży, a więc w dowolnym momencie możemy zmienić charakter/wygląd posiadanego smartfonu. Już w tej chwili można dostać w wielu sklepach internetowych różne motywy tylnych paneli tak więc w dowolnym momencie możemy odświeżyć, a wręcz dostać nowy telefon co dla wielu użytkowników zapewne będzie istotne. Po wielokrotnym zdejmowaniu tylnej części obudowy okazało się, że wyrobiły się zatrzaski w korpusie smartfonu. W efekcie tego, pomiędzy korpusem a obudową zaczął pojawiać się nieznaczny, ale jednak wyczuwalny luz.

lumia635_6

Na obudowie 635-ki ujrzymy włącznik oraz dłuższy przycisk regulacji głośności nic poza tym. Brakuje najbardziej przycisku migawki do szybkiego robienia zdjęć.

Na tylnym panelu Lumii 635, oprócz optyki aparatu producent ulokował jeszcze tylko niewielki otwór wylotowy dźwięku z pojedynczego głośnika smartfonu.

lumia635_7

Poniżej ekranu znajdziemy tylko maleńki otwór głównego mikrofonu słuchawki. Znane z wcześniejszych Lumii, dotykowe przyciski sterujące pracą systemu operacyjnego zostały w 635-ce usunięte i zastąpione ich wirtualną, wyświetlaną na powierzchni ekranu wersją co spowodowało powstanie pustej przestrzeni, która na początku użytkowania sprawiała dyskomfort i prowokowała do pytania „co producent miał na myśli zostawiając to wolne miejsce?”. Jednak z czasem przestałem na to zwracać uwagę i nie przeszkadzało to w użytkowaniu telefonu.

Na górze urządzenia znalazło się miejsce dla gniazda słuchawkowego wykonanego w formacie minijack 3,5 milimetra. Na dole Lumii 635 ujrzymy zaś wyłącznie port Micro USB służący do ładowania i podłączenia do komputera.

Ekran

lumia635_10

Nokia zastosowała w Lumii 635 ekran LCD wykonany w technice IPS, który zapewnia dobre kąty widzenia. Ma on przekątną 4,5 cala, podstawową rozdzielczość 854 x 480 pikseli. Dotyk ekranu pokryty szkłem typu Corning Gorilla Glass 3 działa precyzyjnie i rozpoznaje jednocześnie do 5 punktów styku. Podczas pracy w pomieszczeniu, jakość wyświetlanego na ekranie Lumii 635 obrazu jest dobra, a prezentowane kolory są przyjemne dla oka.

lumia635_11

Smartfon pozbawiony został czujnika oświetlenia, a więc nie dopasowuje siły podświetlenia ekranu do panujących na zewnątrz warunków oświetleniowych. Mamy zatem do dyspozycji tylko trzy, standardowo dostępne w Windows Phone 8.1 ustawienia jasności – niska, średnia i wysoka, które musimy przełączać ręcznie.

lumia635_8

Foto

Zdjęcia robione telefonem prezentują się bardzo dobrze o ile są robione w dobrych warunkach oświetleniowych (brak „lamy błyskowej”).  Potwierdzają to dane techniczne, które mówią o wykorzystaniu aparatu potrafiącego wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 5 MPix. Inne parametry aparatu to optyka Nokii z matrycą 1/4 cala o rozmiarze 5 megapikseli, przesłonie f/2.4 wspomaganą przez autofocus. Aparat jest sterowany dwustopniowym spustem migawki, dysponuje również 4 krotnym zbliżeniem cyfrowym. Rozdzielczość wykonanych zdjęć to 2592 na 1936 pikseli. Filmy nagrywane tym telefonem mają jakość 720p.

lumia635_12

Jeżeli ktoś często korzysta z funkcji aparatu w telefonie może być rozczarowany, ale dla przeciętnego użytkownika aparat będzie robił bardzo dobre zdjęcia.

Codzienne użytkowanie, bateria

Telefon użytkowany, testowany był w trybie „normalnego” użytkownika, który nie katuje gier na telefonie, a jedynie korzysta z podstawowych funkcji telefonu (dzwonienie oraz sms), a także korzysta z Internetu oraz z kilku aplikacji dostępnych w telefonie (portale społecznościowe, aplikacje do sportu, wideo). W takim trybie telefon wytrzymywał 3 doby co obecnie jest bardzo dobrym wynikiem.

lumia635_9

Sam system Windows 8.1 pomimo ledwie 512MB RAM działa bardzo płynie i szybko nie powodując żadnych problemów. Kafelki sprawdzają się bardzo dobrze a opcja 3 kolumn kafelków pozwala na umieszczenie na głównym ekranie wszystkiego czego używamy, co powoduje, że przestajemy korzystać z pozostałych opcji menu.

Podsumowanie

Testowana Lumia 635 prezentuje się solidnie i na swój sposób dość elegancko, choć oczywiście agresywnie pomarańczowy, żółty czy zielony kolor tylnego panelu raczej przeznaczone są dla klienta młodzieżowego.

Specyfikacja techniczna 635-ki wydaje się być ogromnym cenowym kompromisem. Telefon pozbawiono wielu przydatnych czujników (oświetlenia, zbliżeniowego, pola magnetycznego), dotykowych przycisków sterujących pod ekranem, komunikacji NFC, mechanicznego spustu migawki, przedniej kamery oraz kilku innych funkcji.

Nie można mieć za to zastrzeżeń do prowadzonych za pomocą telefonu rozmów, pracy wbudowanego głośnika głównego czy jakości odtwarzanej za pomocą telefonu muzyki. Nawet pozbawiony lampy doświetlającej scenę aparat zupełnie dobrze radzi sobie podczas fotografowania w dobrych warunkach oświetleniowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie „za i przeciw” telefon Nokia Lumia 635 można zdecydowanie polecić każdemu kto oczekuje prostoty oraz szybkości działania za niską cenę.

Cena
Od 599 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca