iRobot Scooba 450 – test robota do mycia podłóg

iRobot Scooba – co to takiego? Producenci cały czas próbują wymyśleć coś co ułatwi nam życie, a dzięki temu będzie pożądane i dobrze się sprzeda. iRobot Scooba ma za zadanie wyeliminować z naszego domu wiadro i mopa, oraz zmniejszyć nam liczbę domowych obowiązków. Co robi Scooba? Myje, nawilża, rozpuszcza plamy, wysusza i zabija bakterie. Celem iRobot Scooba jest wymycie wszystkich podłóg w naszym domu. Jak się sprawdza w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do recenzji.

iRobotScooba
Scooba zapakowany został w solidne tekturowe pudło, w biało-szarej kolorystyce. Pudełko przed otwarciem należy położyć płasko na podłodze, w przypadku otwierania w pozycji pionowej nasz iRobot może wylecieć z hukiem na podłogę, raczej nic mu się nie stanie, gdyż jest dobrze zabezpieczony jednak sama myśl o możliwości uszkodzenia nowego urządzenia może napawać strachem i niepotrzebnie stresować. Kładziemy pudełko na płasko i otwieramy. Wewnątrz znajdziemy iRobota Scooba, ładowarkę, ogranicznik (wirtualna ściana), kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi.

iRobotScooba

iRobotScooba

iRobot Scooba ma okrągły kształt o wymiarach 37 x 9,2 cm, waży 3,7 kg i występuje w kolorze czarnym z charakterystyczną niebieską zaokrągloną linią. U góry znajdują się cztery przyciski:

iRobotScooba

• informacji o stanie urządzenia,
• CLEAN, który nie tylko włącza robota, ale też w miarę postępu zaświeca kolejne pola sygnalizując na jakim etapie aktualnie się znajduje,
• przycisk wyboru trybu pracy (wybór rozmiaru pokoju),
• odłączanie zbiornika z wodą.

iRobotScooba

Z boku znajduje się gniazdo zasilania.

Mała liczba przycisków jest plusem urządzenia, gdyż obsługa dzięki temu robi się naprawdę prosta. Mechanizm czyszczący podłogi umieszczony jest pod spodem, są to różnego rodzaju szczotki o ciekawych kształtach.
Zadaniem robota jest zamiatanie i zwilżanie, szorowanie i zasysanie (z szybkością 600 obrotów na minutę) oraz kończące cały proces osuszanie. Zgodnie z zapowiedzią producenta robot charakteryzuje się 99,3-procentową skutecznością w czyszczeniu powierzchni z pospolitych bakterii. Jest to możliwe dzięki konstrukcji zbiornika zapobiegającej mieszaniu się czystej wody z tą zabrudzoną. iRobot Scooba 450 ma dwa tryby pracy – pełny (40-minutowy dla powierzchni do 28 m²) i skrócony (20-minutowy dla powierzchni do 14 m²).

iRobotScooba_13
Aby rozpocząć swoją przygodę z Robotem Scooba 450 należy przygotować pokój tak jak robi się to przy tradycyjnym myciu podłogi mopem. Robot nie wjeżdża na dywany i wykładziny. Reszta zostanie wykonana przez urządzenie, które niekiedy przekazuje nam ważne informacje. Producent wyposażył robota w kilka nagrań w języku angielskim, które odtwarzane są w sytuacjach awaryjnych. Scooba ostrzega nas przed nieuważnym podnoszeniu po sprzątaniu gdy zbiornik z wodą jest pusty, ostrzega, gdy jest podnoszony za niewłaściwy uchwyt lub gdy trafi na przeszkodę z którą sobie nie może poradzić (na przykład zaklinuje się pomiędzy krzesłami i znajduje drogi wyjścia). Urządzenie inteligentne lecz niestety głośne, dlatego najlepsza opcja to włączyć robota i wyjść z domu.

iRobotScooba
Robot posiada zderzak z czujnikiem dotykowym, który łagodzi kontakt robota ze ścianami, meblami i innymi obiektami znajdującymi się w pomieszczeniu. Dzięki czujnikom Scooba dojeżdża do krawędzi sprzątanej powierzchni. Urządzenie posiada również technologię iAdapt z zaawansowanym systemem 40 czujników i oprogramowania. iAdapt pozwala iRobotowi Scooba monitorować przestrzeń 60 razy na sekundę i podejmować jeden z 40 różnych modeli zachowań. Robot zapamiętuje sobie mapę i bez problemów znajduje drogę w pomieszczeniach o dowolnym kształcie i rozmiarze. A czujniki wysokości nie pozwalają iRobotowi Scooba spaść ze schodów i uskoków.

Akumulator ładuje się kilka godzin, ładujemy z pomocą dołączonej ładowarki. Gdy jest w pełni naładowany świeci się na zielono. Producent zapewnia nas, że ma on długą żywotność pozwalającą na dwuletnią pracę.

Wrażenia z testów

Testy przeprowadzone zostały na trzech typach podłoża – panele, płytki i PCV z użyciem czystej wody. (Można również używać płynu do mycia, który poleca producent, jednak nie jest to konieczne). iRobot Scooba pracował w dwóch cyklach. W pokoju z panelami o powierzchni 25 m2 na dłuższym 40minutowym cyklu. W tym pomieszczeniu zrobiliśmy plamę z banana, która w chwili sprzątania była zeschnięta i trudna do ręcznego mycia, zostawiliśmy okruchy z chleba i bułek, rozsypaliśmy ryż i kilka orzechów ziemnych.

iRobotScooba

iRobotScooba
Oprócz tego na podłodze można było znaleźć włosy i zebrany ‘w koty’ kurz. Krzesła umieściliśmy na stole, a wirtualną ścianę (ogranicznik) za progiem, żeby sprawdzić czy urządzenie faktycznie nie wyjedzie poza pokój. Oj, podłoga wymagała rzeczywiście gruntownego ‘odgruzowania’. Czy Scooba sobie poradził? Tak!
iRobotScooba

Byliśmy sceptycznie nastawieni do plamy po bananie, jednak dla urządzenia nie stanowiła ona wyzwania. Podobnie z okruchami, kurzem i innymi pozostałościami. Podłoga została zamieciona, widocznie zwilżona, wyszorowana i dokładnie osuszona. Robot respektował wirtualną ścianę i poruszał się tylko po pokoju.

iRobotScooba

iRobotScooba
Hałas jest uciążliwy, uniemożliwiał swobodną konwersację, ale na czas pracy można wyjść do drugiego pokoju lub całkiem zostawić urządzenie i załatwić inne sprawy. Sposób poruszania się Scooby można uznać za chaotyczny, lecz podczas sprzątania dotarł do każdego miejsca kilkukrotnie i dochodzi się do wniosku, że w tym chaosie jest logika. Podobnie robot poradził się z płytkami i PCV. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do uprzątniętych powierzchni. Jedyny minus to fakt, że kąty i rogi są dla niego nieosiągalne. I należy pamiętać o tym, aby po zakończonej pracy opróżnić pojemnik z brudną wodą, gdy pozostawimy ją na kilka dni wtedy woda się zatęchnie i zapach jest wielce nieprzyjemny.
iRobotScooba

iRobotScooba

Poniżej filmik prezentujący pracę robota.

Podsumowanie

iRobot Scooba 450 to zdecydowanie bardzo dobry przyjaciel domu. Ładny design, łatwa obsługa, doskonała nawigacja, usuwanie zabrudzeń, duża odporność na uszkodzenia, wysokiej jakości tworzywo, z którego wykonany jest robot to tylko kilka jego atutów. I nawet pomimo tego, że nie dociera do kątów, działa głośno, a cena jest dość wysoka, to wszyscy, którzy skorzystają z tego urządzenia będą bardzo zadowoleni, będą korzystać z tego urządzenia i doceniać jego zalety.

Sprawdź cenę
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca