Garmin Vivosmart HR+ – recenzja opaski dla aktywnych

Osoby aktywne fizycznie poszukują wciąż urządzeń, które będą ich motywatorami i pomogą im sprawdzić wyniki wykonywanych treningów. Na rynku opasek sportowych jest całe mnóstwo. Kilka miesięcy temu testowaliśmy dla Was opaskę Garmin Vivosmart HR, a teraz pod lupę bierzemy jej nowszy model Vivosmart HR+. Jak ten produkt sprawdza się w codziennym użytkowaniu ? Zapraszam do recenzji.

Urządzenie dotarło do nas w oryginalnym pudełku dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem podczas transportu. Wewnątrz opakowania znajdziemy Vivosmart HR+, dokumentację i kabel specjalnie przystosowany do tego modelu służący do parowania z komputerem i ładowania.

img_0403

Własności fizyczne i działanie

Wymiary fizyczne Obwód nadgarstka: 136–192 mm, normalny; 180–224 mm, bardzo duży
Wymiary wyświetlacza, szer. x wys. 25,3 mm × 10,7 mm
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. 160 × 68 pikseli
Ekran dotykowy Tak
Kolorowy wyświetlacz Nie
Wyświetlacz z trybem odwróconych kolorów Tak
Masa Normalny: 31,0 g; Bardzo duży: 33,0 g
Bateria Bateria litowo-jonowa
Czas działania baterii Do 5 dni w trybie zegarka/śledzenia aktywności (całodobowe monitorowanie tętna, wyłączony GPS) lub do 8 godzin z włączoną funkcją GPS.
Klasa wodoszczelności 5 ATM
Obsługa GPS Tak
GLONASS Nie
Bardzo czuły odbiornik Tak
Wysokościomierz barometryczny Tak
Powiadomienia z telefonu (wyświetlanie wiadomości e-mail, SMS-ów i innych powiadomień po sparowaniu ze zgodnym telefonem) Tak
Alert wibracyjny Tak
Sterowanie muzyką Tak
Znajdź mój telefon Tak
Sterowanie kamerą VIRB Tak
Funkcje zegarka Czas , data , kalendarz i alarm

Funkcje biegowe

Funkcja Virtual Pacer™ (porównuje tempo bieżące z docelowym) Tak
Akcelerometr (oblicza dystans dla aktywności fizycznej w pomieszczeniach bez konieczności używania czujnika na nogę) Tak
Osobiste rekordy Tak

Funkcje biegowe i rowerowe

Czujnik tętna Tak (nadgarstek)
Auto Pause® (pauza i wznowienie licznika czasu na podstawie prędkości) Tak
Auto Lap® (automatyczne rozpoczynanie nowego okrążenia) Tak
Alert tempa (włącza alarm, gdy tempo różni się od ustawionego) Nie
Alert czasu/dystansu (włącza alarm po osiągnięciu celu) Tak
Obliczanie zużycia kalorii na podstawie tętna Tak
Zliczanie spalonych kalorii Tak
Dostosowywane ekrany Tak
Shock Resistant Tak

Funkcje śledzenia aktywności

Licznik kroków Tak
Cel automatyczny (rozpoznaje poziom aktywności użytkownika i wyznacza dzienny cel kroków) Tak
Pasek ruchu (wyświetlany w urządzeniu po ukończeniu aktywności; wystarczy chodzić przez kilka minut, aby go zresetować) Tak
Monitorowanie snu (monitoruje całkowity czas snu oraz fazy ruchu i spokojnego snu) Tak

Garmin Connect®

Zgodność z Garmin Connect™ (społecznością online umożliwiającą analizowanie, sortowanie i udostępnianie danych) Tak
Automatyczna synchronizacja (automatyczne przesyłanie danych do komputera) Tak

Dodatkowe

Dodatkowe
  • Zliczanie pokonanych pięter: tak
  • Minuty intensywnej aktywności: tak
  • Alerty stref tętna: tak
  • Łączność bezprzewodowa: tak (ANT+™ i Bluetooth Smart)

Opaska wykonana została z gumowego, giętkiego paska, który łatwo dopasowuje się do nadgarstka. Z zewnątrz Vivosmart HR+ jest czarny, a od wewnątrz niebieski. Opaskę zapina się jak typowy zegarek, a pasek dodatkowo przytrzymuje gumowa szlufka. Zapięcie jest mocne i solidne. Nie ma obawy, że opaska odepnie się podczas jakiejkolwiek aktywności czy codziennego użytkowania.

img_0355

Część w której producent umieścił pulsometr jest bardziej wysunięta względem obudowy. Dzięki temu dobrze przylega do skóry i zapewnia precyzyjne pomiary. Przy zbyt mocnym zapięciu paska element z pulsometrem mocno przylega do skóry pozostawiając na niej ślad. Opaskę należy zapiąć w taki sposób, aby dobrze przylegała do nadgarstka, a nie uciskała go.

Producent wypuścił na rynek opaskę w kolorach czarnym, niebieskim i purpurowym. Myślę, że taka gama kolorów jest wystarczająca i uniwersalna. Każdy znajdzie coś dla siebie. Urządzenie dobrze sprawdzi się podczas uprawiania różnych sportów, jak i podczas oficjalnego, biznesowego spotkania czy wyjścia na kawę z koleżankami.

img_0342

Do wyboru mamy standardową wersję z paskiem dla osoby o obwodzie nadgarstka 136 do 192 mm i dużą 180-224 mm. Wersja uniwersalna waży 31 g, a większa 33 g.

Opaska jest wytrzymała, a materiały z jakich została wykonana są trwałe i nie widać na niej śladów użytkowania nawet po ponad miesiącu testów. Dzięki wodoszczelności na poziomie 5 ATM nie musimy obawiać się biegania w deszczu i zamoczenia opaski pod prysznicem, czy w wannie.

Urządzenie zostało wyposażone w monochromatyczny wyświetlacz E Ink 0,42 ” (25,3 x 10,7 mm) o rozdzielczości 160 x 68 px. Wyświetlacz jest zawsze włączony – pokazuje godzinę, dzień tygodnia i datę. Dzięki dużemu kontrastowi nawet w słońcu bardzo dobrze widać dane na wyświetlaczu. W nocy trzeba urządzenie dotknąć, aby się delikatnie podświetliło.

img_0349

Obsługa opaski jest bardzo prosta. Wystarczy przesuwać palcem po wyświetlaczu i szybkim dotknięciem potwierdzić akcję. Ekran jest czuły i w ciągu kilku sekund sprawdzimy co nasza opaska kryje w najgłębszych zakamarkach. Na poszczególnych ekranach mamy liczbę kroków, pięter, minut aktywności danego dnia, spalonych kalorii, dystansu, odtwarzacz muzyczny, pogodę, powiadomienia i pulsometr.

img_0345

Z poziomu aplikacji Garmin Connect możemy wybrać ekrany, które będą widoczne na opasce.

Pod ekranem producent umieścił przycisk funkcyjny, po którego naciśnięciu przechodzimy do menu. Mamy tu dostępne treningi, tryb nie przeszkadzać, alarm, połączenie Bluetooth – synchronizowanie, szukanie telefonu, czy archiwum aktywności. Następnie mamy dostęp do ustawień takich jak język, czas, jednostki (kilometry/mile), automatyczne śledzenie aktywności, podświetlenie ekranu (poziomów podświetlenia jest pięć), auto-blokada i przywracanie ustawień domyślnych. W ostatniej pozycji menu mamy dostęp do informacji o stanie baterii, numerze oprogramowania, ID urządzenia, numerze GPS, FCC i IC.

img_0359

img_0361

Tuż przed rozpoczęciem użytkowania opaski warto połączyć się z dedykowaną aplikacją Garmin Connect. To w niej ustawimy wszystkie opcje, które będą przydatne podczas korzystania z opaski. To z jej poziomu ustawimy wyzwania, które będziemy później realizować, budzik, śledzenie aktywności, MOVE IQ, alert ruchu, czy pomiar tętna. Możemy zmienić ustawienia pokazywania opcji wyświetlanych na samej opasce.

Ponadto możemy sami zdefiniować jaką liczbę kroków chcemy pokonywać danego dnia, jaką liczbę pięter i intensywnych minut w tygodniu. Opcje te są ustawiane automatycznie, ale jeśli chcemy je zmodyfikować, to aplikacja nam to umożliwia.

garmin1

Z poziomu aplikacji możemy również zaplanować treningi i dodać własne plany treningowe.

Aplikacja Garmin Connect daje nam dostęp do rozszerzonych informacji o aktywności oraz pozwala integrować się ze społecznością. Możemy rywalizować zarówno ze znajomymi, jaki i innymi użytkownikami, biorąc udział w różnych ciekawych wyzwaniach. Mamy również możliwość udostępnienia swoich rezultatów na portalach społecznościowych.

Do synchronizacji danych między opaską, a telefonem służy aplikacja Garmin Connect Mobile (dostępna na Androida i iOS). Działa ona tylko online i znajdziemy w niej liczbę kroków, czas trwania snu, spalone kalorie, aktywności. Mamy również dostęp do archiwum z danymi zdarzeń z każdego dnia. Aplikacja jest czytelna i nie wymaga wielkich umiejętności aby się po niej poruszać.

screenshot_2016-12-04-13-43-50

screenshot_2016-12-04-13-44-33

screenshot_2016-12-04-13-45-17

Garmin Vivosmart HR+ pozwala także odbierać powiadomienia z telefonu. Dzięki opasce możemy śledzić wiadomości tekstowe, odbierać maile, połączenia przychodzące, komunikaty z portali społecznościowych, a także sterować muzyką.  Jest to bardzo przydatne na przykład podczas treningu, gdy musimy szybko odebrać telefon, bądź sprawdzić ważny e-mail czy sms. Dosyć głośne wibracje, w które producent wyposażył urządzenie nie pozwolą przegapić nam przychodzących informacji. Na lekki minus zasługuje to, że powiadomienia przychodzą z lekkim opóźnieniem, a emotikony wyświetlają się jako znaki zapytania.

Producent wyposażył również opaskę w funkcję Move IQ, która automatycznie wykrywa naszą aktywność. Jest to bardzo przydatne w momencie kiedy nie chcemy szukać w opasce typu aktywności podczas trwającego już treningu. Z dużą dokładnością wykrywa chód, biegi, pływanie.

img_0362

Funkcje treningowe nie są zbyt rozbudowane, ale przy użyciu opaski możemy wybrać chód, biegi, kardio i inny rodzaj aktywności. Następnie wybieramy czy mamy włączony GPS i kolejne opcje to tryb aktywności, alert tętna, auto lap i auto pause. Po wczytaniu tych opcji trening się rozpoczyna.

Jestem osobą dosyć aktywną (jazda na rowerze, trening aerobowy, basen, rolki ) więc opaska służyła mi przy każdej formie wysiłku. Podczas wykonywania ćwiczeń w podporze jej obecność nie przeszkadza absolutnie, a wszyscy ćwiczący wiedzą jak wtedy nadgarstki są obciążone.  Na co dzień była doskonałym uzupełnieniem mojej biżuterii. Służyła mi jako zegarek i z ciekawością podglądałam dobowe cele, które wielokrotnie udało mi się osiągnąć.

Jeśli danego dnia pokonamy założoną przez system liczbę kroków następnego dnia będziemy mieli ich do pokonania więcej. W przypadku spadku aktywności liczba kroków zmniejszy się proporcjonalnie.

Opaska dba również o to, abyśmy zbyt długo nie byli bezczynni. Po godzinie braku aktywności opaska wibruje i wyświetla się komunikat „Rusz się !”. Gdy przejdziemy kilka kroków urządzenie informuje informuje nas, że pasek ruchu został wyczyszczony (zresetowany).

Vivosmart HR+ wyposażono również w funkcję monitorowania snu. Działa ona automatycznie. Pokazuje godzinę położenia się i wstania oraz rozróżnia fazy ruchu i spokojnego snu. Z poziomu samej opaski i aplikacji możemy ustawić tryb „nie przeszkadzać” podczas którego opaska nie informuje nas o powiadomieniach.

Pulsometr w który wyposażony jest produkt pozwala na prowadzenie bardziej świadomych treningów. Mamy dostęp do informacji na temat tętna podczas treningów jak i w fazie spoczynku. Dokładność pomiaru jest bardzo wysoka zarówno w trakcie treningów jak i podczas spoczynku.

Wielu użytkownikom spodoba się fakt, że urządzenie wyposażono w moduł GPS. Dzięki niemu mamy dostęp do przebytych tras. Moduł działa bez zarzutu i nie zdarzylo się, aby opaska zerwała połączenie z GPS’em. Przy włączonym GPS’ie naładowana wytrzyma lekko ponad 5 godzin.

img_0405

Samo ładowanie urządzenia odbywa się przy pomocy dedykowanego kabla i trwa około 1,5-2 godzin. Jeśli nie korzystamy z GPS i powiadomień to opaska wytrzyma 5-6 dni. Jeśli GPS i powiadomienia będą włączone cały czas to opaskę trzeba będzie ładować nawet codziennie.

W tej opasce zawarty jest motywator i osobisty trener. Możemy podglądnąć poziom dziennej aktywności, historię treningów i na bieżąco pracować nad poprawą wyników.

Na duży plus zasługuje polskie menu i fakt, że zegarek jest praktycznie niezniszczalny. Podczas intensywnego treningu, gdzie pot kapie z czoła i po plecach, opaska działa bez zarzutu. Bez strachu można wejść pod prysznic czy spacerować w deszczu.

Podsumowanie

Garmin Vivosmart HR+ to bardzo profesjonalna opaska dla aktywnych osób. Ładny wygląd, prostota obsługi, monochromatyczny ekran z dobrą widocznością w słońcu, pulsometr i GPS o wysokiej dokładności to zdecydowane plusy tego urządzenia. Opaska jest motywatorem do ćwiczeń i do osiągania wyznaczonych celów. Do wad opaski należą wystający pulsometr który może powodować uczucie dyskomfortu i to, że ładowanie odbywa się przy pomocy dedykowanego kabla. Jeśli akurat nie mamy go przy sobie urządzenie staje się tymczasowo bezużyteczne. Cena również nie jest niska, ale jest to urządzenie które w zupełności zaspokoi potrzeby aktywnych osób. Zdecydowanie polecam ten produkt firmy Garmin.

Cena: od 936 zł

Ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

garmin_logo