Archos 55 Cobalt Plus – duży ekran, niska cena

Archos 55 Cobalt Plus to tania propozycja dla osób, którym zależy na dużym ekranie. Ten budżetowy smartfon wyposażony został w pięcio i pół calowy wyświetlacz, czterordzeniowy procesor i dwa gigabajty pamięci operacyjnej. Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

  • CPU : MT6735P Quad-core @ 1GHz Cortex A53
  • GPU : Mali 720
  • RAM : 2 GB
  • Pamięć wewnętrzna : 16 GB
  • Slot kart microSD : do 64GB
  • Ekran : 5,5″ 1280 x 720 px (HD) IPS
  • System : Android™ 5.1, Lollipop
  • SIM : 1x micro SIM + 1x nano SIM lub 1x micro SIM + microSD card
  • GSM / GPRS / EDGE : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • 3G/ WCDMA : 900 / 2100 MHz
  • LTE : 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Bluetooth : 4.0
  • GPS : tak
  • FM Radio : tak
  • Aparat : 13 MP AF + Flash LED
  • Przedni aparat : 2 MP
  • Filmy: 720p
  • Bateria : 2700mAh

Zawartość opakowania

  • Archos 55 Cobalt Plus
  • Ładowarka USB
  • Przewód USB/microUSB
  • Słuchawki
  • Instrukcja obsługi

Archos_55_Cobalt_Plus_2

Archos 55 Cobalt Plus zapakowany jest w prostokątne biało fioletowe pudełko. Żeby ujrzeć zawartość, musimy je przytrzymać i za pomocą wystającej z prawej strony tasiemki wysunąć środek. Wewnątrz znajduje się smartfon, a pod nim w tekturowych przegródkach umieszczono białą ładowarkę o natężeniu prądu ładowania 1A, pasujący do niej biały przewód USB/microUSB, czarne dokanałowe słuchawki i instrukcję obsługi w formie miniaturowej książki.

Archos_55_Cobalt_Plus_3

Smartfon jest grafitowy, obudowa w całości wykonana została z tworzywa sztucznego. Wykonanie jest bardzo dobre, wszystkie elementy zostały ze sobą dobrze spasowane. W urządzeniu zastosowano ekran 2.5D Curved Glass, oznacza to, że na brzegach jest on lekko zakrzywiony.

Archos_55_Cobalt_Plus_4

Na przednim panelu od góry umieszczono przedni aparat o rozdzielczości 2Mpx, głośnik rozmów, oraz czujnik światła. Nie ma niestety diody powiadomień. Pod nimi znajduje się pięcio i pół calowy ekran HD o rozdzielczości 720 x 1280px. Pod ekranem mamy sporo wolnej przestrzeni, która niestety nie została w żaden sposób wykorzystana. Producent mógł się pokusić o umieszczenie tam przycisków, te jednak znajdują się na ekranie.

Archos_55_Cobalt_Plus_6

Z prawej strony umieszczone zostały przyciski On/Off i regulacja głośności.

Archos_55_Cobalt_Plus_7

Lewa strona jest gładka.

Archos_55_Cobalt_Plus_8

Od góry znajduje się wyjście słuchawkowe.

Archos_55_Cobalt_Plus_9

Od dołu znajdziemy umieszczone pośrodku gniazdo microUSB, a po jego obu bokach otwory maskownicy głośnika.

Archos_55_Cobalt_Plus_5

Z tyłu umieszczony jest lekko wystający ponad obudowę główny aparat o rozdzielczości 13Mpx. Obok niego znajduje się dioda LED.

Archos_55_Cobalt_Plus_10

Na dole, po lewej stronie znajdziemy wgłębienie do podważenia tylnej klapki. Po zdjęciu klapki (co wymaga trochę cierpliwości, gdyż jest dobrze zamocowana), uzyskujemy dostęp do slotu na kartę microSIM, oraz drugiego, w którym możemy umieścić kartę nanoSIM, bądź microSD.

Archos_55_Cobalt_Plus_11

Mimo otwieranej obudowy, bateria w tym modelu jest niewymienna.

Archos 55 Cobalt Plus prezentuje się bardzo ładnie i stylowo. Zupełnie nie daje po sobie poznać, że jest smartfonem budżetowym. Wyglądem spokojnie może konkurować z urządzeniami ze średniej półki cenowej. Także jego walory użytkowe są bardzo dobre. Smartfon świetnie leży w dłoni, nie ślizga się i jest lekki. Mimo 5,5 – calowego ekranu można go obsługiwać jedną ręką.

Archos_55_Cobalt_Plus_13

Po włączeniu urządzenia zostaniemy przeprowadzeni przez proces konfiguracyjny, gdzie wybieramy język, czas, ustawiamy sieć wifi itp. Po zakończeniu konfiguracji możemy rozpocząć korzystanie z urządzenia. To co rzuca się w oczy patrząc na Archosa 55 Cobalt Plus, to przede wszystkim duży ekran i ładne, żywe, ciepłe kolory, które wyświetla ekran.

Archos_55_Cobalt_Plus_17

Wykonany został w technologii IPS, jest jasny i ma bardzo dobre kąty widzenia. Rozdzielczość 720 x 1280 px jest wystarczająca i nie widać na nim pikseli. Bardzo przyjemnie ogląda się na nim zdjęcia i filmy, zwłaszcza przyrodę.

Archos_55_Cobalt_Plus_18

Czasem patrząc na zdjęcie aż chciałoby się tam być. Ekran to bardzo mocna strona tego urządzenia.

Archos_55_Cobalt_Plus_14

Archos 55 Cobalt Plus wyposażony został w czterordzeniowy procesor MT6735P Quad-core @ 1GHz Cortex A53. Współpracuje on z układem graficznym Mali 720, oraz dwoma gigabajtami pamięci operacyjnej. Smartfon posiada 16 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowania jej kartą microSD o maksymalnie 64 GB. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.1. Taka konfiguracja w AnTuTu Benchmark v6.2.7 pozwala na osiągnięcie wyniku 23612 punktów.

Archos_55_Cobalt_Plus_23

Jak widać smartfon zbyt wielką wydajnością popisać się nie może, nie przeszkadza to jednak w tym, by wystarczało to do płynnego działania systemu. Nie ma także problemu z surfowaniem po internecie, czy oglądaniem filmów. Dzięki zastosowaniu rozdzielczości 720 x 1280 px większość gier działa płynnie, jedynie najbardziej wymagające tytuły mogą zwalniać.

Archos_55_Cobalt_Plus_15

Archos bardzo dobrze sprawdza się podczas rozmów. Niezależnie od tego gdzie jesteśmy dźwięk jest wyraźny i głośny, a mikrofon świetnie zbiera nasz głos. Także tryb głośnomówiący działa dobrze, niemałe znaczenie ma tu fakt, że głośnik znajdujący się w urządzeniu jest całkiem głośny. Osoby, którym zależy na dużej głośności dzwonka będą zadowolone z tego modelu. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, który się z niego wydobywa, to jest dobra, jednak wyraźnie brakuje mu basów. Poza tym dźwięk jest czysty, dominują średnie tony, ale nie brakuje też wysokich tonów, które na szczęście nie są piszczące. Podsumowując, głośnik gra ładnie i głośno.

Po podłączeniu słuchawek możemy sprawdzić jak Cobalt Plus gra. Jeśli skorzystamy z tych dołączonych do zestawu możemy się rozczarować. Niestety słuchawki, które dorzucił producent są kiepskie i mogą się przydać jedynie wtedy, gdy nie dysponujemy niczym innym. Po podłączeniu lepszych słuchawek jest super. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Słuchanie muzyki z Archosa to czysta przyjemność.

Archos_55_Cobalt_Plus_16

Smartfon wyposażony został w moduł bluetooth 4.0, podczas testów łączyłem się z różnymi urządzeniami i wszystko działało świetnie. Szybko znajduje urządzenia i nie ma problemów z parowaniem i połączeniem. Współpracował między innymi z Creative E3, Divoom Voombox, Creative T50, MiVue Drive 55 LM.

Archos 55 Cobalt Plus posiada moduł 4G LTE o szybkości transmisji danych 150 Mbit/s (pobieranie)/ 50 Mbit/s (wysyłanie). Pozwala to na komfortową pracę z internetem niezależnie od tego, czy przeglądamy strony, czy oglądamy Youtuba.

Cobalt Plus wyposażony jest w dwa aparaty. Przedni posiada matrycę o rozdzielczości 2Mpx. Zdjęcia są słabej jakości. Obiektyw potrzebuje sporo światła, gdy go brakuje produkuje duże ziarno na zdjęciu. Osoby, dla których zdjęcia selfie są priorytetem powinny poszukać innego smartfona.

Archos_55_Cobalt_Plus_12

Jego przeciwieństwem jest właściwy aparat o rozdzielczości matrycy 13 Mpx. Przy ładnej pogodzie zdjęcia nim wykonane wychodzą bardzo dobrze. Także w pomieszczeniach jakość zdjęć jest dobra, nie ma dużego ziarna. To z czym możemy mieć problem, to wykonanie niezruszonego zdjęcia. Pomocna jest dioda LED, którą doświetlimy kadr.

Archos_55_Cobalt_Plus_19

Oba aparaty mają możliwość wykonania zdjęcia za pomocą gestu dłonią. Sprawdziłem i funkcja ta działa nawet nieźle. Pozwala to np. oprzeć smartfon o coś, stanąć w kadrze i gdy już się odpowiednio ustawimy wykonać gest. Po dwóch sekundach aparat wykona zdjęcie. Bardzo pomocne gdy jesteśmy gdzieś sami, bądź też wszyscy chcą być na zdjęciu ;).

Aparat główny posiada dodatkowo tryb zdjęcia ożywionego. Na czym to polega? Robimy zdjęcie, jednak na zakończenie procesu musimy poczekać dłużej. Okazuje się, że aparat kręci krótki filmik. W momencie wciśnięcia przycisku robi zdjęcie i kręci dalszą część sceny. W efekcie widzimy zdjęcie, następnie ląduje ono jako miniaturka w lewym dolnym rogu ekranu i odtwarzane jest kilka sekund filmu nagranego po pstryknięciu zdjęcia. Pozwala to np. utrwalić rodzinne pozowane zdjęcia i kilka sekund po, gdy wszyscy się śmieją rozluźniają nieświadomi tego, że jeszcze są utrwalani. Po latach może to być fajna pamiątka.

Archos_55_Cobalt_Plus_20

Do dyspozycji mamy też tryb HDR, efekty kolorów takie jak sepia, monochromatyczny itp.. Do tego aparat ma możliwość ustawienia scenerii, domyślnie auto, ale dostępne są: noc, zachód słońca, impreza, portret, krajobraz, portret nocny, teatr, plaża, śnieg, nieporuszone zdjęcie, sztuczne ognie, sport, światło świecy.

Archos_55_Cobalt_Plus_22

Poniżej przykładowe zdjęcia wykonane Archosem 55 Cobalt Plus

Poza zdjęciami możemy też nagrywać filmy. Maksymalna rozdzielczość z jaką możliwe jest nagrywanie to 720p w 30 klatkach na sekundę. Dla niektórych może to być mało, ale nie wszystkim zależy na filmom w jakości Full HD czy 4k. Archos 55 Cobalt Plus kręci ładne filmy. Osobiście od „kamery” w telefonie nie wymagam niczego więcej.

Poniżej przykładowe nagranie wykonane Archosem 55 Cobalt Plus

Na koniec bateria. Cobalt Plus posiada baterię o pojemności 2700 mAh. Biorąc pod uwagę wielkość ekranu to trochę mało. I ma to przełożenie na rzeczywistość. Smartfon lubi być ładowany. Przy normalnym użytkowaniu wymaga codziennego ładowania. Jeśli korzystamy z niego intensywnie to baterii wystarczy na kilka godzin. Jeśli ktoś korzysta ze smartfona sporadycznie bateria powinna wytrzymać dwa dni. Dołączona w zestawie ładowarka ładuje go w ciągu trzech godzin.

Archos_55_Cobalt_Plus_21

Podsumowanie

Archos 55 Cobalt Plus jest lekki, ładny i tani. To czego mu brakuje, to dioda powiadomień, dobry aparat selfie i większa bateria. Cóż, nie można mieć wszystkiego. To czym zachwyca to przede wszystkim ekran, piękne kolory i duża jasność, która pozwala na swobodną pracę w pełnym słońcu. Na plus zaliczyć można też główny aparat, który szybko ostrzy i ma wiele przydatnych funkcji, nie zapominajmy też, że robi bardzo dobre zdjęcia. Bezproblemowy bluetooth, szybki internet, mocny głośnik i bardzo dobra jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego to także atuty. Biorąc pod uwagę, że ceny spadły i Archosa można dostać za grosze – jest to świetny wybór w przedziale cenowym do 500 zł.

Cena
Od 483 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

archos-logo